Nejčistší letiště na světě: Nejvíce jich najdeme v Asii

Nový žebříček organizace Skytrax odhalil, že Asie má nejčistší letiště na světě na základě faktorů, jako je čistota sedadel a toalet

Nový žebříček odhalil, že Asie má nejčistší letiště na světě na základě faktorů, jako je čistota sedadel a toalet.

Žebříček podle organizace Skytrax

Na internetu se objevil žebříček 10 nejčistších letišť, na kterém se nejvíce objevují letiště z Asie a pouze jedno evropské. V žebříčku jsou téměř výhradně letiště v Asii, s výjimkou švýcarského Curychu, který se umístil na posledním, tedy desátém místě.

Průzkum provedla organizace Skytrax, která hodnotí letecké společnosti, a to v rámci svého ocenění World Airport Awards.

Zde jsou nejčistší letiště na světě – a co je kvalifikovalo pro toto ocenění.

Japonsko získalo čtyři z deseti prvních míst na seznamu Skytraxu

Tokijské letiště Haneda se umístilo na prvním místě jako nejčistší letiště na světě.

Společnost Skytrax ocenila čistotu podlah, sedadel, veřejných prostor a toalet. To je podle organizace ve světě po zavedení COVID nesmírně důležité.

„Po pandemii COVID-19 se standardy čistoty letišť staly pro zákazníky mnohem důležitějšími,“ uvádí Skytrax. „Letiště, která dodržují tyto nejvyšší standardy, se dobře umísťují ve výsledcích nejlepších letišť z hlediska čistoty.“

Společnost Skytrax ocenila čistotu podlah, sedadel, veřejných prostor a toalet
Po Covidu vzrostly standardy čistoty na všech letištích na světě

Haneda je v čele nejen v celosvětovém měřítku, ale i v Japonsku. Tato asijská země se může pochlubit hned čtyřmi prvními místy na seznamu: Centrair Nagoya na pátém místě, Tokyo Narita na šestém a Kansai na sedmém.

Mimo Japonsko, ale stále pevně v rámci Asie, se na druhém místě umístil jihokorejský Soul Incheon a třetí příčku obsadilo singapurské Changi. Čtvrté místo obsadilo letiště Doha Hamad a osmé Hongkong a deváté Tchaj-wan Taoyuan.

Seznam uzavírá jediné neasijské letiště, a to švýcarský Curych.

Jaká jsou nejčistší letiště podle regionů?

V rámci ocenění společnosti Skytrax se vyhlásila také nejčistší letiště v jednotlivých regionech, přičemž Curych se samozřejmě umístil na prvním místě v celé Evropě. V Asii zvítězilo tokijské letiště Haneda a na Blízkém východě získal cenu Hamad v Dauhá.

Vítězi pro Severní a Jižní Ameriku se stalo letiště ve Vancouveru v Kanadě a v Jižní Americe Quito v Ekvádoru. Nejčistším středoamerickým a karibským letištěm se stalo kostarické letiště Juan Santamaría.

Tokijské letiště Haneda se umístilo na prvním místě jako nejčistší letiště na světě
Japonské letiště Haneda se stalo nejčistším letištěm na světě

V Africe se na prvním místě umístilo Kapské Město, v australsko-pacifickém regionu zvítězilo Brisbane a v Číně Shanghai Hongqiao.

Ázerbájdžánské Baku zvítězilo ve střední Asii a Bangalore bylo vybráno společností Skytrax pro Indii a jižní Asii.

25 let udílení této ceny

V roce 2024 uplyne 25 let od udělení těchto stěžejních cen, které vycházejí z průzkumů spokojenosti zákazníků na více než 570 letištích po celém světě.

I přes obnovený tlak na udržitelné cestování je létání stále nesmírně populární. Ročně jím projde více než 8,5 miliardy cestujících. Čisté letiště může tento často stresující zážitek jen usnadnit.