Etihad Airways a World Energy chtějí nulové emise

Etihad Airways ve spolupráci s World Energy, poskytovatelem řešení pro nulové emise uhlíku, uskutečnili první let s nulovými emisemi

Společnost Etihad Airways, národní dopravce Spojených arabských emirátů, ve spolupráci s World Energy, poskytovatelem řešení pro nulové emise uhlíku, uskutečnila první let s nulovými emisemi. Tento let pohánělo palivo SAF (Sustainable Aviation Fuel) od Book & Claim, které dopravilo delegáty na konferenci COP27 s nulovými emisemi.

Etihad Airways

Letecká společnost Etihad Airways má provozovat linku z Washington Dulles do Abú Dhabí přes místo konání konference COP27 v Sharm-El-Sheik, aby demonstrovala jedinou schůdnou cestu k nulovému provozu komerční letecké dopravy s využitím současných technologií. A zároveň, aby ukázala výzvy a příležitosti, které SAF přináší.

Letecká společnost Etihad Airways má provozovat linku z Washington Dulles do Abú Dhabí přes místo konání konference COP27 v Sharm-El-Sheik, aby demonstrovala jedinou schůdnou cestu k nulovému provozu komerční letecké dopravy s využitím současných technologií
Letadlo společnosti Etihad Airways

Mariam Alqubaisi, vedoucí oddělení udržitelnosti a obchodní excelence společnosti Etihad Airways, uvedla: „Tato iniciativa má dokázat, že komerční letectví s nulovými emisemi je možné. Ale zároveň musíme čelit významným logistickým výzvám, kterým toto odvětví čelí, aby se z možného stala běžná praxe.

Společnost Etihad Airways se snaží splnit přísný závazek k udržitelnému letectví prostřednictvím programu Greenliner. A to ve spolupráci s Boeingem, GE a dalšími předními společnostmi v oblasti letectví v roce 2020. Po tomto závazku má následovat program Sustainabile50 ve spolupráci s Airbusem a Rolls Roycem. Tento program je svázaný se závazkem dosáhnout nulových čistých emisí do roku 2050 a snížit naše čisté emise na polovinu do roku 2035.

Podpora řešení problémů

„Prostřednictvím těchto programů jsme v uplynulých dvou letech uskutečnili řadu ecoFlights. Chtěli jsme otestovat a ověřit několik konceptů. Ze zdokonalování a zavádění iniciativ v oblasti udržitelnosti jsme učinili nedílnou součástí našeho každodenního provozu.

Let Net-Zero je dalším logickým krokem po našem letu EY20 z londýnského Heathrow do Abú Dhabí v říjnu loňského roku. Během tohoto letu jsme snížili emise o 72 % ve srovnání se stejným letem v roce 2019.

„Nejde jen o řešení emisí společnosti Etihad, ale o podporu celého odvětví při řešení největšího problému, kterému musíme v příštích třech desetiletích čelit.“

Změna podle World Energy

Gene Gebolys, generální ředitel společnosti World Energy, uvedl: „Letectví je způsob, jakým se svět spojuje. Nicméně jsme na kolizním kurzu, protože létání lidí a zboží je jednou z věcí, které lidé dělají s největšími emisemi uhlíku. Letecká doprava je na neudržitelné trajektorii, protože i nadále představuje stále větší podíl na globálních emisích uhlíku.

Gene Gebolys, generální ředitel společnosti World Energy, uvedl: "Letectví je způsob, jakým se svět spojuje. Nicméně jsme na kolizním kurzu, protože létání lidí a zboží je jednou z věcí, které lidé dělají s největšími emisemi uhlíku
World Energy

Existuje však cesta, jak se z tohoto kurzu dostat. Korekce kurzu má vycházet spíše z palivové nádrže než z kokpitu. Společně můžeme účinně změnit palivo, na které létáme, abychom mohli změnit dopad létání. Jsme vděční vedoucím představitelům společností, jako je Etihad. Oni totiž dláždí cestu, aby pomohli uskutečnit čistě nulovou leteckou dopravu.“

Palivo SAF a systém Book & Claim

Společnost Etihad umožní delegátům cestovat na konferenci COP27 10 000 km bez emisí. A to díky nákupu (nebo rezervaci) SAF pro let, který zajišťuje partner World Energy. Let však využije konvenční palivo Jet-A1.

Letiště LAX disponuje infrastrukturou, která umožňuje dodávku a distribuci SAF společnosti World Energy
Mezinárodní letiště v Los Angeles

Fyzicky zakoupené palivo SAF se dodá do palivového systému mezinárodního letiště Los Angeles (LAX). Poté se použije na letech jiných leteckých společností právě z tohoto letiště. Letiště LAX disponuje infrastrukturou, která umožňuje dodávku a distribuci SAF společnosti World Energy.

Tento systém je známý jako systém Book & Claim a je preferovaným modelem pro použití a distribuci SAF. Tento model prosazuje letecký a energetický průmysl jako dočasné řešení pro zpřístupnění SAF pro celosvětovou leteckou dopravu do doby, než se doženou požadavky na infrastrukturu. Systém Book & Claim zahrnuje přísně ověřené transakce třetí stranou, které jsou v souladu s pokyny Kulatého stolu pro udržitelné biomateriály (RSB).

Náklady

Hosté na palubě letu nemusí platit žádnou dodatečnou přirážku k jízdnému. Avšak příprava letu s nulovou čistou spotřebou bez účtování přirážky každému cestujícímu a nákladní zásilce je náročná. A to vzhledem k tomu, že náklady na výrobu SAF jsou čtyřikrát vyšší než u JetA1.

Dodatečné náklady se mají zmírnit z několika zdrojů, včetně vládních dotací snižujících náklady na SAF o 50 %, programu Corporate Conscious Choice. Program přispívá 28 % a tombola společnosti Etihad poskytuje 22 %. Posledních 10 % na částečnou kompenzaci dodatečných provozních a manipulačních nákladů se dá získat tokenizací a obchodováním s kredity za zamezení emisí CO2e. Je to možné díky tomu, že se jedná o první transatlantický let, který aktivně řídí jiné vlivy než CO2 prostřednictvím předpovídání a plánování letu. A to s ohledem na vyhýbání se contrailům (viditelná bílá kondenzovaná stopa za letadlem).

Let s nulovým čistým provozem se stane posledním ze série testů „EcoFlight“ od roku 2020, kdy společnost Etihad Airways zahájila svůj program Greenliner.

Zdroje: breakingtravelnews, Top-Vozíky