Porsche 911 Dakar – netradiční teréňák

Porsche 911 Dakar

Rallyeová varianta ikonického sportovního vozu -Porsche 911 Dakar – má za sebou 300 000 náročných vývojových kilometrů. Porsche jej prohlásilo za připravené na duny, sypký štěrk, led a sníh.

  • Porsche se chystá příští týden na autosalonu v Los Angeles představit rallyovou verzi svého sportovního vozu 911.
  • V narážce na vítězný tým Porsche na Rallye Paříž-Dakar v roce 1984 nazývá společnost svůj sportovní vůz s pohonem všech kol 911 Dakar.
  • Kromě pohonu všech kol má 911 Dakar větší světlou výšku než standardní 911 a také masivnější terénní pneumatiky.

Ještě před oficiální premiérou sériového vozu na autosalonu v Los Angeles příští týden se Porsche podělilo o podrobnosti. Také o tom, jak probíhal vývoj sportovního vozu 911 Dakar s terénním pohonem. Pokud se kvůli této zvednuté 911 ptáte: „Co je to proboha za nesmysl?“, rádi bychom vám připomněli bohaté dědictví Porsche v rallye závodech, zejména slavnou Rallye Paříž-Dakar, kterou výrobce poprvé vyhrál v roce 1984.

Porsche 911 Dakar
Porsche 911 Dakar

Porsche uvádí, že se při zátěžových testech modelu 911 Dakar velmi snažilo. Během vývoje vůz najel 8000 kilometrů v terénu a celkem 500 000 kilometrů v takzvaných „extrémních podmínkách“. Upřímně řečeno, podle fotografií to vypadá na pořádnou porci zábavy, když se 911 Dakar prohání po štěrku, písku a zledovatělém povrchu ve vzdálených lokalitách, jako je Maroko, Dubaj a Švédsko.

Porsche v dunách
Porsche v dunách

Technické podrobnosti nového Porsche 911 Dakar

O pohonné jednotce modelu 911 Dakar zatím nemáme žádné podrobnosti. Lze však s jistotou říci, že bude používat jeden z přeplňovaných plochých šestiválců modelu 911 a pravděpodobně bude dodáván pouze s osmistupňovou automatickou převodovkou PDK od Porsche. Nedávno také informovali, že dvojice prototypů použitých pro vývoj v Chile byly upravené modely Carrera 4S s plochým šestiválcem 3,0 l s dvojitým přeplňováním a výkonem 443 koní. Pohon všech kol bude zřejmě standardem. Nás však i nadále zajímá, jaká další terénní vylepšení na voze provedli kromě zvýšeného odpružení a modernizovaných pneumatik. Na tyto informace si však ještě chvíli počkáme.

Zdroje: Car and Driver, Vapol