Experiment v Indii má zahnat smog

Je to kontroverzní experiment: Nové Dillí trpí extrémním znečištěním ovzduší. Pomoci mají nyní umělé dešťové mraky.

Indičtí vědci chtějí poprvé uměle povzbudit tvorbu mraků, aby vyvolaly silné deště v částech Nového Dillí. Experiment má za úkol bojovat se smogem, který město sužuje. Nové Dillí se považuje za nejvíce znečištěné hlavní město na světě.

Znečištění jemným prachem je tam obzvláště vysoké v zimě. Jeden důvod zimního smogu: zemědělci v okolních státech spalují zbytky plodin – navzdory zákazu, aby mohli plodiny opět rychle a levně vypěstovat. K tomu se přidávají výfukové plyny z automobilů, průmyslu a prach ze staveb a spalování odpadu. Kvůli silnému smogu mají žáci základních škol ve městě místo plánovaného ledna už zimní prázdniny, stavební práce stojí a chystají se i zákazy jízd.

To je důvod, proč je jemný prach (smog) tak znepokojivý

Švýcarská technologická společnost IQAir, která monitoruje kvalitu ovzduší po celém světě, hodnotí znečištění ovzduší v Dillí jako „nebezpečné“ – nejhorší ze šesti možných kategorií. Drobné jemné částečky prachu mohou pronikat orgány a považují se za spolupůsobící příčinu onemocnění srdce a krevního oběhu, rakoviny, demence a dalších onemocnění.

Smog v Dillí: Znečištění jemným prachem ve městě je považováno za „nebezpečné“; Experiment v Indii má zahnat smog
Smog v Dillí: Znečištění jemným prachem ve městě je považováno za „nebezpečné“

To je problém i v Evropě: Podle Agentury EU pro životní prostředí je špatný vzduch v Evropě zodpovědný za dobrých 300 000 předčasných úmrtí ročně.

Silné deště by mohly prakticky vyčistit vzduch v Dillí. Déšť by také mohl zabránit proudění silně znečištěného vzduchu z okolních regionů směrem k hlavnímu městu. Podmínky pro proces v Dillí jsou nejpříznivější kolem 20. listopadu, řekl Manindra Agrawal z Indian Institute of Technology v Kanpur.

Tam, kde již bylo „nasazování mraků“ úspěšné

Pro experiment chtějí vědci nastříkat solnou směs, která obsahuje jodid stříbrný. Tato technika „nasazování mraků“ se jeví stará desítky let. K tomu je vhodný i suchý led nebo tekutý dusík. Když se vnese do mraků – buď z letadla, nebo střelou ze země – způsobí, že se voda z mraku usadí kolem jemných kapiček jodidu stříbrného. Tvoří se kapky a mrak prší.

Mezi odborníky však panují spory o tom, jak účinná metoda vlastně je. ,,Neočekáváme, že velký mrak pokryje celé Dillí, ale pár set km2 by bylo dobrých,“ řekl agentuře Reuters Agrawal, výzkumník odpovědný za projekt. Pro srovnání: Dillí má rozlohu kolem 1 500 km2 a má kolem 20 milionů obyvatel. Náklady na experiment jsou v přepočtu asi 2,7 mil. Kč.

Mraky se několikrát manipulovaly tak, aby pršelo, například v Mexiku, USA, Číně, Indonésii a Malajsii. Šlo by o první podnik svého druhu v Indii, projekt musí ještě schválit soud.

Zdroj: spiegel, Vapol