Průvodce jídlem po Berlíně

S kreativním pouličním jídlem, kvalitním jídlem a výjimečným veganským jídlem naráží německé hlavní město Berlín na nové kulinářské výšiny.

Berlínská gastronomická scéna vzkvétá jako nikdy předtím. Zhruba v posledním desetiletí, částečně díky relativně levnému nájmu a pověsti města, které podporuje kreativitu, dostali místní kulinářští podnikatelé platformy k experimentování a růstu. A kuchaři a restauratéři sem byli přitahováni z celého světa. Šéfkuchařka Victoria Eliasdóttir, původem z Islandu, vyučená na Islandu, je v současnosti kulinářskou ředitelkou v Dóttir zaměřeném na zeleninu. Vancouverite Dylan Watson-Brawn, šéfkuchař a spoluzakladatel michelinského Ernsta a jeho minimalistického „bratříčka“ Julia, byl Gault-Millau v roce 2022 jmenován nejlepším šéfkuchařem Německa.

Berlín přijal mezinárodní trendy a kuchyni přistěhovalců, od večerních klubů a pouličního jídla až po přírodní vína a levantské pokrmy. Nově michelinské restaurace stojí vedle inovativních stánků s sebou, díky čemuž je místní gastronomická scéna rozmanitá a neustále se vyvíjí. Pro návštěvníky může být jakýsi ohromující průvodce jídla Berlínem obrovský objem možností. Chcete-li si naplánovat víkend v Berlíně se spoustou dobrého jídla, musíte vědět, kde hledat. V neposlední řadě proto, že často najdete nezapomenutelná jídla na nečekaných místech. 

Například v bývalé východoněmecké čtvrti Mitte jsou roztomilé kavárny zastrčené ve dvorech. A po celém městě najdete restaurace v překvapivých prostorách. Současný německý podnik Lovis sídlí ve zdech z červených cihel bývalé ženské věznice. Brunch spot 21gramm se nachází v krásně zrestaurované bývalé kapli. A vy můžete posedět na příjemné terase plné zeleně v Café Botanico s možností výběru ze zahrady a vychutnat si svěží, lehká jídla inspirovaná Itálií s výhledem do jeho jinak zcela skryté permakulturní zahrady.

Průvodce rostlinným jídlem

O vegany je v Berlíně dobře postaráno, rostlinné stolování ve skutečnosti vedlo ve městě k inovacím. A to od chutných koblih prodávaných v rostlinném řetězci Brammibal’s Donuts, založeném v Berlíně v roce 2015, až po čtyřchodové menu v Michelin-Green oceněné Frea. A díky nedávnému rozmachu kaváren a pražíren třetí vlny máte také spoustu možností: zamiřte do Distrikt Coffee, v Mitte nebo do Kreuzberg’s Kaffee 9 pro některé z nejlepších specialit ve městě. 

Návštěva hlavního města s průvodcem jídla nebude kompletní, aniž byste ochutnali jeho dvě legendární stálice rychlého občerstvení: currywurst (smažená vepřová klobása podávaná s rajčatovou omáčkou, kari a hranolky) a doner kebab. Jehož sendvičová verze pochází od Tureckých přistěhovalců. kteří přišli do Berlína v 70. letech 20. století. Toto město již dlouho přitahuje turisty svou slavnou minulostí a vzkvétajícími uměleckými a hudebními scénami, ale až donedávna nikdy nebylo magnetem pro cestovatele zaměřené na jídlo. Nyní je však Berlín dokonalým místem pro gurmány (průvodce jídla), kteří hledají pulzující, multikulturní a kreativní centrum, kde najdete vše od kvalitních jídel po vzrušující pouliční jídlo.

Teraco pult v pobočce Mitte Five Elephant je oblíbeným místem pro snídani; Průvodce jídlem po Berlíně
Teraco pult v Mitte pobočce Five Elephant je oblíbeným místem pro snídani
Užijte si výhled na Braniborskou bránu, neoklasicistní symbol německé jednoty v Mitte, z kaváren na Pariser Platz.
 Užijte si výhled na Braniborskou bránu, neoklasický symbol německé jednoty v Mitte, z kaváren na Pariser Platz

Jak strávit den v Mitte

Začalo to jako malá osada ze 13. století na řece Sprévě, ale Mitte je nyní historickým a geografickým srdcem města. Najdete zde některé z nejznámějších berlínských i historických památek a muzeí. Načerpejte energii pro objevování se snídaní v Mitte pobočce Five Elephant, moderní kavárně s dlouhým teracovým pultem zásobeným čerstvě upečenými croissanty, koláči a pečivem. Objednejte si speciální kávu – Five Elephant si praží vlastní zrna – a přiložte si část svého kultovního tvarohového koláče na později.

15 minutová procházka po Hackescher Markt, živém náměstí s kavárnami, obchody a nočními podniky s výhledem na 975 m vysokou Berlínskou televizní věž, vás zavede do Muzea NDR. Jeho interaktivní displeje, včetně pozoruhodně detailního provedení archetypálního východoněmeckého výškového bytu, vás plně ponoří do každodenního života v Německé demokratické republice.

Na oběd se projděte přes most a přes Muzejní ostrov (zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, kde se nachází pět muzeí) do Liu. Tato malá restaurace je extrémně oblíbená průvodci pro svá omamná jídla v sečuánském stylu. Ale na hovězí nudle Shengjiao zalité domácím chilli olejem stojí fronta. 

Projděte se 10 minut k pozoruhodnému památníku zavražděných Židům v Evropě, pro který se podél bývalé části Berlínské zdi instalovalo 2 711 betonových desek. Kousek na sever, na okraji parku Tiergarten, najdete Braniborskou bránu, velkolepý neoklasicistní symbol německé jednoty.

Vydejte se na východ podél Sprévy do Clärchens Ballroom, jednoho z posledních zbývajících tanečních sálů ve městě z 20. století a berlínské instituce. Přijďte na klasická německá jídla, jako např. königsberger klopse (masové kuličky a kapary ve smetanové omáčce).

Bývalá lékárna je místem restaurace a vinárny Ora v Kreuzbergu; Průvodce jídlem po Berlíně
Bývalá lékárna je místem restaurace a vinárny Ora v Kreuzbergu

Jak strávit den v Kreuzbergu

Až do pádu zdi byl Kreuzberg jednou z nejchudších čtvrtí Západního Berlína, místo známé také svým alternativním životním stylem a kulturní rozmanitostí. Dnes je centrem mediálních a technologických startupů. A přestože se stal gentrifikován, jeho kreativita a rozmanitost zůstávají. A co víc, Kreuzberg je nyní domovem dynamické, multikulturní potravinářské scény.

Začněte kávou a pečivem v Café Dix v Berlinische Galerie. Muzeum sídlí v bývalém sklářském skladu a vystavuje mezioborové sbírky moderního a současného umění vytvořené v Berlíně od roku 1870.

Odtud je to 20 minut procházkou klidnou vilovou čtvrtí do Ora, elegantní vinárny a restaurace. Ta se nachází v bývalé lékárně z 19. století. Se svými lahvově zelenými banketami a starožitnými dřevěnými skříňkami nabízí restaurace odpočinek od rušného náměstí Oranienplatz venku. Pravidelně se obměňující menu vedené výrobcem nabízí jídla, jako je severofríské jehněčí s fregolou, tuřínem a hráškem.

Po obědě se vydejte s ,,průvodcem jídla“ směrem ke kanálu Landwehr, přes chaotickou stanici U-Bahn Kottbusser Tor. A nebo, pokud jste fanouškem pouličního umění, oklikou se podívejte na kosmonauta Victora Ashe, údajně největší kresbu šablony na světě. Přejezd Kottbusser Brücke vás odbočkou vlevo po zeleném nábřeží Maybach zavede ke stánkům s jídlem a řemeslnými výrobky na tureckém trhu Kreuzberg.

Pokračujte krásnou čtvrtí Gräfekiez, zastavte se na drink před večeří v gastropub St Bart (tam jsou točená piva, široce chválený vinný lístek a některé inspirované koktejly), dokud nedorazíte do turecké barbecue restaurace Fes. 

Toto je místo pro některé rafinované grily: jehněčí, kuřecí nebo hovězí maso. To si sami připravíte na vestavěné elektrické varné desce vašeho stolu s množstvím mezze k doprovodu. A vše zakončíte irmik helvasi — teplým krupicovým dortem přelitým strouhaným filo těstem, čokoládou rašple a zmrzlina — nejlépe se sklenkou nebo dvěma rakı.

Two Trick Pony ve čtvrti Bergmannkiez v Kreuzbergu je dalším z berlínských center pro snídaně a brunch.
Two Trick Pony ve čtvrti Bergmannkiez v Kreuzbergu je dalším z berlínských center pro snídaně a brunch

Tři z nejlepších míst pro celodenní brunch v Berlíně

1. Two Trick Pony Two
Trick Pony se nachází na široké ulici ve čtvrti Bergmannkiez v Kreuzbergu a je místem pro snídaně a brunche s pravidelně se obměňujícím menu. Full English nabízí místně vyrobenou slaninu a černý pudink. Vegetariánské možnosti zahrnují sázené vejce na žitném chlebu s hrozny, praženými vlašskými ořechy a holandskou omáčkou s pul biber (sušené turecké chilli vločky). Opláchněte ji růžovou grapefruitovou mimózou. 

2. Annelies
Pohodová kavárna v sousedství oblíbená pro svou vynikající filtrovanou kávu s jedním původem a Insta známá pro své hromádky hustých palačinek z podmáslí podávaných v kaluži javorovo-berry sirupu. A to vše přelité máslem, granolou a quenelle kultivované smetany. 

3. Isla Coffee Berlin
Světlé, minimalistické útočiště v hlučné části Neuköllnu, kde se podává vynikající káva z třetí vlny a brunch jídla, jako je mandlová granola s klementinkami a uzené houby na toastu. Důraz se zde klade na udržitelnost: aby se minimalizovalo plýtvání, ze zbylého napěněného mléka se vyrábí ricotta. Ta se hodí k briošce, a dýně pečená v medu s tymiánem.

Tři pouliční jídla, která musíte v rámci průvodce jídla po Berlíně navštívit

1. Mustafův Gemüse Kebab
Berlin bere své kebaby vážně a Mustafas dosáhl kultovního statusu díky svému kuřecímu doneru: grilované kuře s pečenou zeleninou a výběrem domácích omáček, to vše plněné do toastové pitty. Mehringdamm 32, 10961 Berlín

2. Thaipark
To, co vzniklo v 90. letech 20. století jako setkání rodin asijských imigrantů, se vyvinulo v oficiální thajskou pouliční gastronomickou akci. O víkendech od dubna do října je v Preussenparku plném stromů kolem 60 stánků s občerstvením. Ty nabízí vše od smažených kobylek a papájového salátu po kukuřičné lívanečky a pad thai. 

3. Markthalle Neun
Nejznámější ze 14 historických berlínských vnitřních trhů se koná v pátek a sobotu. Zastavte se v poledne na focacciu plněnou sýrem stracchino z italské pekárny Sironi. A nebo se ve čtvrtek večer vydejte na Street Food čtvrtek, kde můžete ochutnat speciality z celého světa. 

Majitel Nobelhart & Schmutzig, Billy Wagner a šéfkuchař Micha Schäfer; Průvodce jídlem po Berlíně
Majitel Nobelhart & Schmutzig, Billy Wagner a šéfkuchař Micha Schäfer
Kapusta a petržel v Michelinské hvězdě Nobelhart & Schmutzig.
Kapusta a petržel u Nobelhart & Schmutzig oceněné hvězdičkou Michelin

Restaurace vedené přísadami

Ze všech trendů, které utvářely berlínský kulinářský vývoj v posledním desetiletí, je ten, který měl pravděpodobně největší vliv na luxusní stolování, zaměřený na sezónní regionální suroviny. Částečně je to zásluha společnosti Markthalle Neun. Ta působí jako centrální dodavatel a odebírá od malých výrobců v okolní spolkové zemi Braniborsko i mimo ni. Což městským restauracím usnadňuje používání surovin z etických zdrojů.

Díky svému nekompromisnímu „brutálně místnímu“ přístupu ke stolování se Nobelhart & Schmutzig považuje za základ tohoto hnutí. Menu o 10 chodech v tomto podniku s jednou michelinskou a michelinskou zelenou hvězdou je oslavou vysoce kvalitních surovin. O jejichž původu se strávníci podělí, když dostávají každé jídlo. Velvet Bar Berlin získal ocenění za své vynalézavé týdenní koktejlové menu. To se určuje sezónním ovocem, rostlinami a zeleninou, od mirabelek po okvětní lístky magnólií, sbíraných v Berlíně a okolí. U Kin Dee s jednou michelinskou hvězdou, hlavní šéfkuchařka Dalad Kambhu kombinuje chutě, se kterými vyrostla v Bangkoku, s místně vypěstovanými produkty, aby vytvořila inovativní současné verze tradičních thajských jídel, včetně bílého chřestu s citronovou trávou a nakládaným žloutkem a slávek s medvědím česnekem a chilli pastou.

Kde se ubytovat
Orania Berlin, v Kreuzberg má dvoulůžkové od 4 300 Kč, pouze pokoj.

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint