Ledovec Marmolada, co způsobilo jeho odtrhnutí

Nejméně sedm lidí zemřelo poté, co je zastihla lavina vyvolaná zřícením ledovce v severních italských Alpách. Záchranáři uvedli, že osm dalších bylo zraněno při kolapsu, dva lidé utrpěli vážná zranění.
Záchranné týmy pomocí vrtulníků a dronů obnovily pátrání po 15 stále nezvěstných.

Co způsobilo pád ledovce

Zranění turisté, včetně dvou lidí v kritickém stavu, byli převezeni do několika nemocnic v okolí, uvedli záchranáři.
Není hned jasné, co způsobilo zhroucení části ledovce zvaného serac.
Walter Milan, mluvčí záchranné služby, státní televizi řekl, že oblast v posledních dnech zažívá neobvykle vysoké teploty. „Vedro je neobvyklé,“ řekl pan Milan s tím, že teploty v posledních dnech dosáhly na vrcholu 10°C. „To je extrémní horko,“ řekl. „Je jasné, že je to něco abnormálního.“ Zatím nevíme, co způsobilo katastrofální kolaps Marmolady. Ale zdá se téměř jisté, že svou roli ukázala i změna klimatu. Klima Alp se rychle mění. Teploty se podle odhadů zvýšily asi o 2°C – dvojnásobek celosvětového průměru. To vede k ústupu alpských ledovců. Odhaduje se, že od roku 1850 ztratily polovinu svého objemu ledu. A míra ztrát se od konce 80. let výrazně zrychlila.

Ústup

Jak ledovce ustupují, mohou se stát nestabilními a ohrožovat lidi pod nimi. Zejména vysoko položené ledovce jako Marmolada, které jsou často na strmých svazích a spoléhají na teploty pod nulou, aby se udržely místě. V důsledku toho jsou katastrofické kolapsy ledovců stále častější, říká Paul Christoffersen, profesor glaciologie na univerzitě v Cambridge. Pohybující se led ve vysokých Alpách znovu ukazuje, jak změna klimatu mění naši krajinu a nebezpečí způsobem, který se vědci stále snaží pochopit.

Ledovec Marmoláda

Profesor Jonathan Bamber, ředitel Glaciologického centra na univerzitě v Bristolu. Uvedl, že italské Dolomity, kde se lavina vyskytla, zažívaly v zimě sucho s velmi malým množstvím sněhu.
„V kombinaci s neobvykle vysokými teplotami v regionu během léta ledovce rychle tají,“ řekl.
Řekl, že úsek, který se odlomil, byl součástí „visutého ledovce se séraky nebo ledovými útesy, které se stávají zvláště nestabilními v teplých podmínkách, jako jsou právě teď v Dolomitech“.

Zdroj: bbc.com, top-voziky.cz