Společnost ESS expanduje do Evropy

Společnost ESS pochází z amerického Oregonu. Mezi její hlavní činnost patří výroba železných baterií. Nyní se rozhodli, že expandují na evropský kontinent.

Specialista na železné baterie ESS, který je kótovaný na Newyorkské burze, expanduje do Evropy. To proto, aby uspokojil poptávku po dlouhodobém skladování energie. Svou první zakázku již firma zabalila ve Španělsku, s místní výrobou.

ESS se sídlem v USA rozšiřuje své operace do Evropy, aby uspokojila „silnou poptávku“ v regionu po řešeních dlouhodobého skladování energie. Společnost má oficiálně zahájit evropské zavádění svých baterií ve druhé polovině tohoto roku. Tyto baterie poskytují čtyři až 12 hodin úložiště.

Společnost v současné době nabízí dva produkty. A to jediný přepravní kontejner Energy Warehouse a řadu skladových jednotek v energetickém centru. Její Energy Warehouse pro zákazníky C&I je měřidlo s úložnou kapacitou 400 kWh až 600 kWh. Díky tomu lze jmenovitý výkon konfigurovat od 50 kW do 90 kW. Zpáteční účinnost je 70 % až 75 %, DC-DC. Každá baterie váží 16 000 kg v suchém stavu a až 38 000 kg po naplnění elektrolytem. Jeho energetické centrum o výkonu 3 MW pro aplikace v užitkovém měřítku obsahuje 6 MW/74 MW na akr.

Společnost ESS a první dodávky

Společnost ESS již podepsala zákaznické objednávky od společnosti Enel Green Power ve Španělsku na dodávku 17 bateriových systémů ESS Energy Warehouses. Tyto systémy poskytují kombinovanou kapacitu 8,5 MWh. Mají být použité na podporu nedaleké solární farmy a zajistí odolnost místní elektrické sítě.

Expanze společnosti na evropském trhu zahrnuje jmenování Alana Greenshieldse ředitelem pro Evropu. Časopisu pv řekl, že společnost se stále nerozhodla, kde zřídí svou evropskou centrálu. Součástí strategie je samozřejmě i místní výroba.

Společnost ESS expanduje na evropský kontinent. Součástí strategie jsou i místní výrobny
ESS

Evropské pojistky však již existují. Systémy ESS jsou dodávané s 10 letou zárukou prostřednictvím společnosti Munich Re na technologii průtokových baterií. Dále i na systém řízení elektrolytů, které podporují záruky výkonu systému bez ohledu na velikost projektu nebo umístění. Bateriové systémy ESS mají předepsanou konstrukční životnost 25 let. Avšak jejich jednotlivé součásti, včetně bateriových modulů, elektrolytu a potrubí, mohou při správné údržbě vydržet o desítky let déle.

Jak řekl Greenshields magazínu pv, společnost rozšiřuje svou výrobu rychlým tempem. Výrobní kapacita v USA loni činila 250 MWh, nyní však již přesahuje 2 GWh. „Zájem zákazníků je obrovský,“ dodal.

Baterie s dlouhou životností

Společnost vyrábí své baterie s dlouhou životností z bohatých materiálů, jako je železo, sůl a voda, díky čemuž jsou bezpečné, levné a udržitelné. Nedegradují při cyklování a nejsou náchylné k tvorbě jehličkovitých vláken zvaných dendrity. Ty mohou způsobit selhání baterie a dokonce i požáry v lithium-iontové technologii.

Další výhodou, kterou mají oproti lithium-iontovým bateriím, je, že pro svou výrobu nepotřebují žádné specifické prostředí. Mezi ně se řadí suché místnosti s velmi nízkou vlhkostí. Mohou být také sestavené na výrobních linkách roboty. Podobně jako pračky, říká Greenshields.

A zatímco lithium-iontová může mít nižší kapitálové náklady na kWh, systém toku železa společnosti ESS může údajně dosáhnout parity po čtyřech hodinách a poté vyhrát.

Ve srovnání s jejich technologickými příbuznými – vanadovými bateriemi – iron flow tvrdí, že zvítězil s velkým náskokem. Podle Greenshields se náklady na tok železa pohybují kolem 460 Kč/kWh, zatímco náklady na tok vanadu mohou dosáhnout až 4600 Kč/kWh.

zdroj: pv-magazine, Vapol