ABT XGT – divokého závodníka můžete potkat i na silnici

ABT Sportsline vyvinula novou verzi superauta. Model nese název XGT a jedná se v podstatě o závodní vůz pro silnice. Má podobu Audi R8 GT2

Audi se loučí s modelem R8 s pohonem všech kol GT, jehož počet je omezený na 333 kupé. Pokud vám tato speciální edice nestačí, ABT Sportsline vyvinula skutečně bláznivou verzi superauta. Seznamte se s modelem XGT, který je v podstatě závodním vozem pro silnice, protože má podobu pouličního R8 GT2.

Fakticky tak prodlužuje životní cyklus stroje s atmosférickým plněním, protože Audi dodává německé společnosti 99 pojízdných podvozků.

ABT XGT je podobný modelu Audi R8 GT2

Stejně jako R8 GT RWD, o kterém jsme se zmínili, i ABT XGT směřuje výkon motoru V10 výhradně na zadní kola. Jeho výkon je vyšší, protože motor 5.2 FSI nabízí krásných 630 koní, zatímco labutí píseň vlajkového sportovního vozu Audi má „pouze“ 612 koní. Vypuštěním systému Quattro a velkorysým využitím uhlíkových vláken se podařilo snížit hmotnost na pozoruhodně nízkých 1 400 kg. To je o 170 kg méně než u modelu R8 GT RWD.

ABT vysvětluje, že na vývoj modelu XGT potřeboval dva roky poté, co několik měsíců čekal na schválení projektu nadřízenými orgány
Model ABT XGT můžete potkat na silnicích

ABT vysvětluje, že na vývoj modelu XGT potřeboval dva roky poté, co několik měsíců čekal na schválení projektu nadřízenými orgány. Zelenou divoké R8 muselo jednotlivě dát až 40 lidí. Prý se nejedná o supersport upravený tak, aby vypadal jako závodní vůz, ale o skutečný závodní vůz s registrační značkou. Od Audi R8 LMS GT2 se „liší jen minimálně“ a každý vůz má být jedinečný tím, že si ho majitelé mohou plně přizpůsobit.

Závodní a silniční vůz

Že se jedná o skutečný vůz, poznáte podle toho, že se podíváte do odizolované kabiny. Zde se nachází plnohodnotná ochranná klec a stejný volant, jaký najdete ve skutečném závodním voze GT2. Protože záměrem bylo, aby se jednalo o silniční vůz, přidala společnost ABT centrální zamykání, couvací kameru a ruční brzdu spolu s instalací běžného digitálního přístrojového panelu. Ze stejného důvodu jsou nyní v upraveném ovládacím panelu umístěné ovladače klimatizace, směrovek a elektricky nastavitelných zrcátek.

Uvnitř se nachází plnohodnotná ochranná klec a stejný volant, jaký najdete ve skutečném závodním voze GT2
Vnitřek vozu je uzpůsoben pro závodění

Kromě toho se prováděly úpravy tepelného managementu, softwaru, brzdového a palivového systému, které se však neodchylují od stroje GT2. Samozřejmostí je také jiný výfukový systém, který splňuje potřebné emisní předpisy, aby se přizpůsobil k provozu na pozemních komunikacích. Další změny jsou zaměřené na to, aby se splnily požadavky pro hladinu hluku. V závislosti na úhlu toho obrovského zadního křídla je maximální rychlost úctyhodných 310 km/h.

Barvy a cena

ABT nabízí XGT ve čtyřech standardních barvách, ale klidně si můžete zažádat o lakování vozu v jiném odstínu. Drsná R8 jezdí na 19palcových předních a 20palcových zadních kovaných kolech s pneumatikami Pirelli P Zero Trofeo R a je vybavená palivovou nádrží o objemu 83 litrů.

A cena? 598 000 eur, tedy asi 14 575 000 Kč podle aktuálního kurzu.

ABT je více než jen tuner se slabostí pro vozy Audis, protože společnost se od roku 2000 zúčastnila více než 300 závodů DTM. Vyhrála desítky závodů a má na kontě více než 250 umístění na stupních vítězů. V roce 2024 se ABT spojí se společnostmi Audi a Red Bull, aby v DTM nasadila dvojici závodních vozů R8 LMS GT3 evo II.

Zdroje: motor1, Vapol