Porsche Panamera 2024 má dnes premiéru

Poptávka po modelu Porsche Panamera je stále dostatečně silná. Dnes má světovou premiéru třetí generace tohoto modelu

Přestože prodejním žebříčkům značky Porsche dominují modely Macan a Cayenne, poptávka po modelu Panamera je stále dostatečně silná, aby si zasloužila nový model. Třetí generace Porsche Panamera 2024 se v posledních měsících podrobila rozsáhlé upoutávkové kampani, ale vše dnes končí světovou premiérou. Už jsme viděli důkladně modernizovaný interiér a nyní se chystá odstranění posledních kusů kamufláže, aby se odhalilo to, o čem se domníváme, že bude evoluční design exteriéru.

Panamera 2024

Porsche Panamera 2024 je elektrifikovanější než kdykoli předtím. Rovněž se potvrdilo, že se začne nabízet výběr mezi čtyřmi plug-in hybridními pohonnými jednotkami. Varianty označené jako E-Hybrid dostanou větší 25,9kWh akumulátor pro větší dojezd na čistě elektrický pohon. K dispozici má být také výkonnější elektromotor zabudovaný do osmistupňové dvouspojkové automatické převodovky.

Ve své nejsilnější podobě při uvedení na trh má nová generace z 4,0litrového osmiválce se dvěma turbodmychadly a elektromotorem vytlačovat výkon někde kolem 650 koní
Třetí generace modelu Panamera má dnes světovou premiéru

Ve své nejsilnější podobě při uvedení na trh má nová generace z 4,0litrového osmiválce se dvěma turbodmychadly a elektromotorem vytlačovat výkon někde kolem 650 koní.

Verze V6

K dispozici mají být také verze V6 nové Panamery. Všechny spalovací motory jsou konstruované tak, aby splňovaly připravovanou normu Euro 7. Některé z nich mají být elektrifikované, zatímco jiné hybridizaci vynechají, zákazníci si tedy mohou vybrat z několika verzí. Na samém vrcholu má být pravděpodobně Turbo S E-Hybrid s pořádným výkonem (vrcholný Cayenne disponuje monstrózním výkonem 729 koní).

Jaké očekáváme změny?

Modely Turbo mají mít aktualizovaný znak Porsche se speciální šedou povrchovou úpravou nazvanou „Turbonite“, aby se odlišily od nižších variant. Víme také, že inženýři zapracovali na modernizovaném vzduchovém odpružení s dvouventilovými tlumiči využívajícími nezávislé komprese a odskoku. Za příplatek si mohou zákazníci zvolit aktivní ovládání tlumičů.

Jedná se o poslední Panameru se spalovacími motory
Panamera 2024 se představí s aktualizovaným znakem Porsche

Vzhledem k tomu, že Porsche odhaduje, že do roku 2030 mají elektromobily tvořit více než 80 % ročních dodávek, fakticky to znamená, že se má jednat o poslední Panameru se spalovacími motory. To dává smysl vzhledem k tomu, že příští generace modelů Macan, Cayenne a 718 Boxster/Cayman již byly potvrzeny jako modely určené pouze pro elektromobily. Ani větší tříprostorové SUV, které přijde v druhé polovině desetiletí, nebude nabízeno se spalovacími motory.

Zdroje: motor1, Vapol