Pyka – největší autonomní e-nákladní letadlo

Kalifornský výrobce elektrických autonomních letadel Pyka představil největší autonomní elektrické nákladní letadlo na světě. A to Pelican Cargo s doletem 320 kilometrů a nosností až 180 kg.

Společnost se založila v roce 2017 Michaelem Norciou a začala ve skutečném start-up módu z garáže Michaelových rodičů. Od té doby šla společnost od úspěchu k úspěchu, zajistila si zásadní investice a prošla různými prototypy.

Koncem loňského roku získala Pyka vůbec první komerční certifikaci pro noční postřiky zemědělských plodin se svým Pelican Spray. To znamená, že Pelican Spray má nyní souhlas k použití místními zákazníky Pyky k postřiku velkých komerčních banánových plantáží, a to ve dne i v noci.

Pyka odhalil možná nejzajímavější nové letadlo Pelican Cargo. To se může pochlubit plně elektrickým a autonomním doletem 320 kilometrů.

Pelican Cargo, který má schopnost nést užitečné zatížení až 180 kg nákladu díky systému předního nakládání a posuvné nákladové přihrádce, může dosáhnout cestovní rychlosti mezi 111 – 148 km/h.

„Pelican Cargo bude mít významný pozitivní dopad na životy lidí,“ řekl Michael Norcia.

„Toto letadlo jsme navrhli tak, aby eliminovalo emise CO2 z logistického řetězce. A zároveň nabídlo významnou rychlostní výhodu oproti pozemní dopravě a provozním nákladům za zlomek konvenční letecké dopravy.“

Pelican Cargo

Kombinovaný výkon 100 kW se pohání dvojicí vyměnitelných 50 kWh lithium-iontových baterií. A pohání čtyři elektromotory pohánějící čtyři vrtule s pevným stoupáním.

S plně redundantním pohonem, ovládacími prvky a sadou senzorů a záložním padákovým systémem, jako je Pelican Spray, může Pelican Cargo létat také v noci díky navigaci založené na GPS a laseru/RADARu.

Pyka - největší autonomní e-nákladní letadlo na světě

„Na našich trzích provozujeme pečlivě vybranou flotilu platforem UAS, z nichž každá se vybrala díky svým provozním schopnostem a bezkonkurenčnímu výkonu,“ řekl Alex Brown, ředitel Skyports Drone Services, jednoho z prvních zákazníků společnosti Pyka pro Pelican Cargo.

„Přivítání letadla Pelican Cargo do naší flotily nám umožní pokračovat v naší misi a řešit tak složité logistické a provozní výzvy pomocí služeb dronů na míru.“

„Víme něco o dronech a v našich očích je Pelican Cargo nejpokročilejším produktem ve své třídě užitečného zatížení na trhu. Jsme nadšeni, že můžeme nastartovat operace s Pykou a vyzkoušíme Pelikána.“

Zdroj: thedriven, TowPoint