Tesla zahajuje verzi Beta v11 s vlastním pohonem

Tesla zahajuje velmi očekávanou aktualizaci Full Self-Driving Beta v11, která má oproti předchozí verzi významné změny.

Aktualizace v podstatě spojuje software Tesla Autopilot a FSD a využívá více neuronových sítí. Řidičům to umožní nastavit si cíl v navigačním systému. Auto tam má jezdit autonomně a provádět všechny manévry potřebné pro každodenní jízdu.

Přestože auto řídí samo, Tesla zdůrazňuje, že řidič musí zůstat ostražitý a být vždy připraven převzít řízení.

Aktualizace se již používala řadou ovladačů od jejího prvního vydání v listopadu 2022. Ale nová verze se nyní rozšiřuje na více než 400 000 ovladačů Tesla v beta programu FSD.

Tesla zahajuje novou aktualizaci, která obsahuje nové neuronové sítě

Přístup společnosti Tesla k řešení autonomie založený na vizi využívá kamery a umělou inteligenci k identifikaci všeho kolem vozu v reálném čase.

Osm kamer poskytuje 360° pohled na okolí vozu. Masivní soubory dat a učení neuronové sítě podobné mozku umožňují autonomnímu softwaru Tesla přesně identifikovat a zmapovat okolí vozu. Včetně značek, pruhů, křižovatek, vozidel a chodců.

Tesla FSD odbočuje vlevo přes křižovatku

Software využívá umělou inteligenci, aby se „naučil“, jak správně identifikovat objekty, pomocí miliard reálných jízdních videí. Ta se přivádějí přes neuronové sítě. Elon Musk říká, že nová aktualizace V11 využívá mnoho nových neuronových sítí.

Software je tak pokročilý, že dokáže rozlišit mezi sedany, utes, nákladními auty a autobusy, stejně jako motocykly, skútry a jízdními koly. Dokáže přesně identifikovat chodce, dopravní kužely, popelnice a dokonce i psy a umístit tyto objekty do 3D prostoru s úžasnou přesností.

Na rozdíl od čistě objektového systému LiDAR mohou kamery také identifikovat a číst dopravní značení, jako jsou značky zastavení, semafory, omezení rychlosti, práce na silnici a dokonce i šipky a symboly namalované na povrchu vozovky.

Severoameričtí majitelé Tesly oznámili, že obdrželi novou aktualizaci minulý víkend. Očekává se, že zavádění má pokračovat během příštího týdne pro ostatní účastníky programu.

Přestože je v programu „beta“ více než 400 000 lidí, je stále považován za „testovací“ verzi, u níž se očekává, že řidiči budou mít vozidla neustále pod kontrolou.

Zdroj: thedriven, Vapol