Palivové články pro velká letadla

Ve své snaze vyvinout palivové články pro letadla s více než 100 sedadly do 24 měsíců společnost ZeroAvia odhalila rekordní testy výkonu vodíkových palivových článků. Mezitím se Universal Hydrogen a místní partneři spojují, aby vybudovali vodíkové infrastruktury pro letectví v Japonsku uprostřed tlaku na vodíkovou infrastrukturu a mobilitu.

ZeroAvia dosáhla „rekordního výkonu“ při testování svých systémů s vysokoteplotní protonovou výměnnou membránou (HTPEM). „Včasné testování tlakového 20 kW modulového zásobníku HTPEM ve výzkumné a vývojové lokalitě ZeroAvia ve Spojeném království prokázalo rekordních 2,5 kW/kg specifického výkonu na úrovni článků. Což připravilo cestu pro hustoty na úrovni systému 3+ kW/kg v příštích 24 měsících,“ řekl britsko-americký vývojář vodíkových elektrických letadel. Společnost pracuje na zvýšení teploty a tlaku uvnitř zásobníků palivových článků. ,,Zvýšená teplota a tlak umožňuje chlazení vzduchem, snižuje odpor chlazení, zjednodušuje systém a nakonec umožňuje mnohem náročnější aplikace.“ Podle ZeroAvia by tato další generace palivových článků mohla být také dostatečná k tomu, aby umožnila elektrické pohonné systémy pro letadla, jako jsou Boeing 737 a Airbus A320.

Universal HydrogenSojitz CorporationMitsubishi HC Capital a nezveřejněný třetí japonský partner se spojili, aby vybudovali řešení vodíkové infrastruktury pro letectví v Japonsku. Společnosti budou společně identifikovat, hodnotit a kvalifikovat místní dodavatele a partnery pro výrobu vodíku, plnění modulů a dodávky. „Prostřednictvím tohoto partnerství budou spolu s japonskými vládními agenturami a potenciálními zákazníky ve spojení také výrobci komponent a dodavatelé,“ uvedly společnosti.

Rekordní testy výkonu vodíkových palivových článků

First Hydrogen společně s Ballard Power zahájily testovací jízdu své první generace lehkého užitkového vozidla s nulovými emisemi (LCV). A to v Basildonu ve Spojeném království. Dvě vozidla generace I využívají kombinaci sady palivových článků Ballard’s LCS a patentované technologie First Hydrogen. „Jeden z největších provozovatelů vozového parku ve Spojeném království zahájí proces zkušební jízdy co nejdříve. Celkem 15 hlavních provozovatelů flotily se zaregistrovalo k účasti v rámci britského konsorcia pro agregovanou vodíkovou dopravu,“ uvedla kanadská společnost. Cílem testu je porovnání různých technologií v řadě odvětví. A to včetně obchodu s potravinami, expresního doručování, veřejných služeb a silniční asistence. 

Thyssenkrupp nucera a Unigel podepsaly memorandum o porozumění (MoU) s cílem zvýšit kapacitu elektrárny na zelený vodík. Tu Unigel vyvíjí v brazilské Bahii, z 60 MW na 240 MW. Zařízení společnosti Unigel bude první továrnou na zelený vodík v průmyslovém měřítku v Brazílii. Dodání se plánuje na konec roku. V první fázi bude mít závod výrobní kapacitu 10 000 tun/rok zeleného vodíku a 60 000 tun/rok zeleného čpavku. Memorandum o porozumění podepsal německý průmyslový strojírenský konglomerát a největší brazilský výrobce dusíkatých hnojiv. A to během návštěvy německého ministra hospodářství Roberta Habecka.

Testování systémů s vysokoteplotní protonovou výměnnou membránou

Palivové články pro velká letadla
Vysokoteplotní palivový článek

Skupina Orlen spustila v Praze první čerpací stanici vodíku v České republice. Skupina plánuje do roku 2030 zřídit v Česku celkem 28 stanic a dalších 72 mezi Polskem a Slovenskem. „Stanice má vybavení dvěma výdejními stojany. Jsou vybaveny speciálně navrženými hlavicemi pistolí. A nabízejí tlak 700 barů pro automobily a 350 barů pro větší vozidla,“ uvedla polská společnost vyrábějící fosilní paliva. Další dvě stanice se letos otevřou v Polsku.

East Coast Hydrogen (ECH2) udělil společnosti Worley kontrakt na dodání předběžného FEED (Front End Engineering Design) a technického průzkumu pro projekt East Coast Hydrogen Pipeline (ECHP). Ten propojí 10 GW výroby vodíku z průmyslových podniků Humber a Teesside.

Zdroj: pv-magazine, Vapol