Elektrický Mini Cooper odhalen s předstihem

Druhá generace malého elektromobilu Mini, který se nyní jmenuje Cooper, se začne vyrábět v Číně na nové platformě s pohonem předních kol

Zcela nový hatchback Mini se poprvé ukázal na uniklých snímcích, na kterých se zbavil maskován. Snímky unikly před uvedením na trh na začátku příštího roku. Druhá generace malého elektromobilu Mini, který se nyní jmenuje Cooper, se začne vyrábět v Číně na nové platformě s pohonem předních kol. Tuto platformu zkonstruovala společnost Spotlight Automotive, společný podnik BMW a Great Wall.

Elektrický Mini Cooper

V Oxfordu se začne vyrábět verze s benzinovým motorem, která se zjevněji vyvinula ze současného vozu a má stát na zcela jiné platformě. Nicméně design zůstane skoro stejný. Autocar již informoval o podrobných informacích o dlouho očekávaném Cooperu 2024, a to na základě informací od šéfky Mini Stefanie Wurstové a jízdy s prototypem ve Švédsku. Nyní nám nové snímky zaslané Autocaru umožňují poprvé nahlédnout do finální podoby sériového vozu.

Podobnost s dnešním vozem je zřejmá a skutečně stále měří od nárazníku k nárazníku zhruba 3800 mm
Délka Mini Cooper je zhruba 3800 mm

Podobnost s dnešním vozem je zřejmá a skutečně stále měří od nárazníku k nárazníku zhruba 3800 mm. Je však zřejmé, že designéři Mini tvrdě pracovali na splnění slibu, že se „ikonický hatch vrátí ke kořenům“.

Širší rozchod kol, kratší převisy, delší rozvor a větší kola dodávají soupeři Fiatu 500 znatelně účelnější postoj, zatímco závazek společnosti k minimalismu (a tím i k udržitelnosti) se promítá do mnohem čistšího a jednoduššího celkového zpracování.

V čem se novější elektromobil liší

Z novějšího Mini zmizely mohutné černé plastové obklady podběhů kol, škeblovitá kapota, kontrastní ozdobné prvky a chromované kryty světlometů ve prospěch svěžího vzhledu. Vzhled nyní sází spíše na funkčnost než na módu.

Wurst nedávno poskytla časopisu Autocar několik informací o tom, proč automobilka přestavěla vůz s menším důrazem na „prémiovost“: „Myslím, že Mini je velmi moderní a současný produkt. Nejde o to být velký nebo prémiový, ale o určitý životní styl, který máte. Berete věci snáze, nejste napjatí, jaký je váš příjmový status, na jaké úrovni hierarchie pracujete. Je to spíše stav mysli.“

Interiér neznámý

Interiér nového vozu zatím automobilka nepředstavila. Chce se však řídit důrazem na přístupnost a jednoduchost. K dispozici má být například startér ve stylu klíčku zapalování a pro nejdůležitější ovládací prvky se stále mají používat fyzické spínače a tlačítka. Charakteristický kruhový středový displej Mini získá obrazovkou infotainmentu. Uvnitř také nemá být tradiční přístrojový štít. Místo něj se důležité údaje a informace zobrazí „funky“ způsobem na přístrojové desce.

Elektrický Cooper by se měl začít prodávat v květnu 2024, benzínový Cooper pak o dva měsíce později.

Pod kapotou elektrického Mini Cooperu

Nový elektrický Mini Cooper získá výkon 181 koní a očekává se, že zrychlí z 0 na 100 km/h za zhruba 7,0 s. To by z něj činilo téměř stejně rychlý hot hatch jako dnešní Cooper S s benzinovým motorem. A co je důležitější, stal by se blízkým konkurentem nového Abarthu 500e.

Nestane se však nejrychlejším elektromobilem. V přípravě se nachází model Cooper SE s výkonem 215 koní. Ten slibuje, že se začne ucházet o prvenství v rodícím se segmentu elektrických hatchbacků. A ten by měl nakonec překonat model John Cooper Works, který by měl disponovat výkonem kolem 250 koní.

Elektrický Cooper začne používat 40kWh baterii pro udávaný dojezd 386 km (oproti 241 km u dnešního modelu Electric). U modelu Cooper SE se má používat větší 54kWh baterie, která se přiblíží dojezdu 483 km.

Uvedení na trh a cena

Podrobné specifikace se zveřejní až blíže k uvedení na trh. Nicméně očekáváme, že cena elektrického Cooperu by měla začínat na částce vyšší než 30 000 liber (794 000 korun). A to vzhledem k tomu, že model Electric již stojí od 32 550 liber (861 000 korun).

Jeho nejbližší konkurent, Fiat 500 EV, stojí v současnosti 28 195 liber (746 000 korun), ale s 24kWh baterií dojede pouhých 190 km.

Elektrický pohon

Od uvedení na trh má modelová řada Cooper obsahovat pouze třídveřový hatchback s možností volby benzinového nebo elektrického pohonu.

Pětidveřový hatchback v příštím roce nepřímo nahradí podobně dlouhý, ale výše posazený Aceman, který má být plně elektrický. Pracuje se také na náhradním kabrioletu, ale ten se neočekává dříve než v roce 2025.

Zdroje: autoexpress, TowPoint