FV Expo 2023: Japonský solární boj o vesmír

FV Expo a širší Smart Energy Week skončily v Tokiu a odhalily ambiciózní plány pro solární zařízení a zařízení pro skladování energie v Japonsku. Včetně kreativních přístupů k řešení vážného nedostatku prostoru pro nové instalace. Což by mělo přinést spoustu příležitostí pro domácí i mezinárodní hráče.

Japonský Smart Energy Week, rozložený do tří dnů, opět přivedl do Tokia Big Sight několik tisíc návštěvníků. Domácí firmy byly na výstavní ploše poměrně vzácné, zejména v hale FV Expo. Ale velké davy lidí a množství nových inovací vystavených na výstavách fotovoltaických elektráren, baterií, inteligentních sítí a vodíku poskytlo mnoho optimismu.

Solární a obnovitelná energie v Japonsku se stala v posledních několika letech často popisována jako „v přechodném období“. Solární instalace zůstaly na stabilních 5 GW až 6 GW ročně. Zatímco klesající sazby výkupních cen a nedostatek vhodné půdy pro nové rozsáhlé fotovoltaické instalace vedly mnohé k otázce, co bude dál s Japonskem.

FV Expo 2023 v Tokiu

Země pracuje na dosažení cíle alespoň 36 % až 38 % podílu obnovitelných zdrojů ve svém energetickém mixu do roku 2030. Prezentace Kazuyi Inoue, ředitele politiky změny klimatu na japonském ministerstvu energetiky (MŽP), uvedla, že to bude vyžadovat přinejmenším zdvojnásobení japonské kumulativní solární kapacity. A také významný nárůst instalací během druhé poloviny tohoto desetiletí. Inoue uvedl, že MŽP se „zavázalo k solární energii“. A jeho výpočty ukazují, že obnovitelné zdroje energie by mohly pokrýt nejméně 1,8 násobek celkové japonské poptávky po elektřině. Což znamená, že se stále mnoho nevyužívá. A v reakci na to ministerstvo životního prostředí zpřístupní v přepočtu 3,3 mld. Kč financování různých projektů obnovitelné energie. Dále skladování energie a dekarbonizaci až do roku 2030.

Vzhledem k tomu, že pro velké fotovoltaické elektrárny zbývá jen málo vhodných pozemků, japonská fotovoltaická politika se zaměřuje na střešní a komerční fotovoltaické modely. Mnoho společností v Japonsku si stanovilo cíle dekarbonizace a snaží se vyčistit své dodávky energie prostřednictvím solárních PPA. Analytici RTS Corp. se sídlem v Tokiu vysvětlili, že vysoké ceny energie spolu s dostupnými dotacemi pro solární zařízení PPA činí z tohoto modelu v současnosti obzvláště atraktivní.

Růst rezidenční fotovoltaiky v Japonsku

RTS také uvedla, že očekává, že japonský trh s pozemními solárními instalacemi se má zmenšovat, jak roste rezidenční fotovoltaika. Poznamenala, že experimentální schémata vyžadující solární energii na všech nových budovách se zkoušejí v regionech Tokio a Kawasaki. A pravděpodobně se v blízké budoucnosti dále zavedou.

Japonsko také zaznamenalo několik prvních instalací kombinujících solární a zemědělskou půdu. Ale názory se různí, zda tento agrovoltaický přístup má fungovat jako řešení nedostatku půdy pro solární projekty. Podle RTS zaznamená agrovoltaika v Japonsku v letech vedoucích do roku 2030 pravděpodobně určitý růst. Ale ministerstvo zemědělství není dobře připraveno a pro rozvoj skutečného trhu bude zapotřebí rozsáhlá reforma předpisů o využívání půdy.

Už žádný PERC?

Čínští výrobci článků a modulů dominovali velké části haly FV Expo a chtěli předvést své nejnovější produkty na trhu. Ten se tradičně zajímá o nejnovější technologie. Každá z těchto společností uvedla, že plány na úplné zastavení výroby článků PERC do konce roku 2024 nebo ještě dříve jsou v plném proudu.

A všechny náhrady se staly k vidění, většina z nich zvolila nejjednodušší cestu upgradu na TOPCon, aby dosáhla vyšší efektivity. Trina Solar a JinkoSolar byly mezi společnostmi, které potvrdily plány na úplné zastavení výroby PERC. A společnost DAS Solar, která provozuje 30 GW kapacity článků TOPCon a letos plánuje rozšíření na 40 GW, řekla, že to „pro TOPCon teprve začíná“ s očekáváním, že v roce 2024 dosáhne 26 % účinnosti výrobních článků.

Jiní však hledí dále do budoucnosti a na ještě vyšší výkonnostní úrovně, které mohou dosáhnout pomocí technologií heterojunction a back contact. Výrobci Huasun a Risen předvedli své nejnovější produkty s heteropřechody. Přičemž první z nich se zaměřoval na průměrnou účinnost výrobních článků lepší než 25 %. A plánoval do roku 2025 rozšířit svou kapacitu na 40 GW.

Společnost Longi Solar také představila své nejnovější hybridní pasivované produkty zadního kontaktu a Aiko Solar předvedla svůj nejnovější All-Back-Contact. Ten letos uvádí produkty pro střešní trh a očekává, že dostatečně sníží náklady pro velké -scale segmentu v průběhu příštích několika let. A také cíli k dosažení lepší než 27% účinnosti modulů.

Budoucnost na vyšší výkonnostní úrovni

Elektronický gigant Sharp – zdánlivě jediná japonská společnost vystavující na letošní výstavě jakýkoli typ fotovoltaických modulů – předvedl svůj vícepřechodový článek na bázi galium-arsenidu. Ten dosahuje více než 30 % účinnosti. V současné době je cena více než 100 krát vyšší než u typického křemíkového článku. A zbývá ještě dlouhá cesta, než bude tento článek atraktivní pro pohon čehokoli jiného než cestování vesmírem. Společnost nicméně vystavila vůz Toyota pokrytý těmito články, které na karoserii vozidla přidaly až působivých 860 W solárních panelů. Ty podle společnosti mohou urazit až 50 km bez dalšího nabíjení.

Sharp také říká, že spolupracuje s New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO) na snížení nákladů na tyto články. Vyvíjejí znovu použitelný substrát a procesy ve větším měřítku. Proto, aby snížily více než jednu třetinu celkových nákladů, ale neočekávejte, že je v brzké době uvidíme na střeše.

PV Expo 2023: Japonský solární boj o vesmír
Sharp předvedl na FV Expo, vozidlo s téměř 1 kW vysoce účinných solárních článků III-V

Veletrh Smart-Grid

Japonsko, stejně jako mnoho dalších trhů s rostoucím podílem obnovitelné energie, si uvědomilo, že musí udělat velkou práci na svých elektrických sítích. Proto, aby veškerou tuto čistou energii dodalo tam, kde je to potřeba. A veletrh Smart-Grid se stal jedním z míst, kde známé japonské značky zazářily. Společnost Mitsubishi Electric měla na výstavě řadu softwaru, který prokázal, že je schopna řídit velké elektrické sítě kombinací dat z několika malých instalací do virtuální elektrárny.

Sharp, stejně jako čínské společnosti Growatt a Sungrow, také vystavovaly nabíječky pro elektromobily a předváděly přístupy z vozidla do sítě a z vozidla do domu, kde se baterie automobilu, když je zapojena do zásuvky, používá k maximalizaci spotřeby solární elektřiny ze střešní instalace. A nebo mnoho z nich je propojeno, aby se to rozšířilo na celý region. Toto se stává přístupem, který tyto společnosti očekávají, že v příštích letech získá v Japonsku velkou trakci, zejména na rezidenční straně.

Zdroj: pv-magazine, Vapol