Lamborghini Revuelto s hybridním motorem V12

Přichází model Lamborghini Revuelto, dvoumístný sportovní vůz, který firma označuje za "blízkou budoucnost" vysoce výkonného automobilismu

Ne každý den Lamborghini představí nový vlajkový supersport, tudíž se dnešek stal výjimečným dnem. Model Aventador tu je s námi něco málo přes deset let a nyní se konečně objevil jeho nástupce. Přivítejte Revuelto 2024, dvoumístný supersportovní vůz, který Lamborghini označuje za „blízkou budoucnost“ vysoce výkonného automobilismu.

Revuelto s výkonem přes 1 000 koní

Srdcem této vlajkové lodi je nový 6,5l dvanáctiválec doplněný třemi elektromotory. Trojice elektromotorů dohromady produkuje 1001 koní (konkrétně 1000,7). Výkon se dostává ke všem čtyřem kolům prostřednictvím nové osmistupňové dvouspojkové převodovky a k dispozici je i plně elektrický režim tohoto plug-in hybridu. Revuelto využívá nový monokokový podvozek, který má podle Lamborghini jako první plně karbonovou přední konstrukci.

Trojice elektromotorů dohromady produkuje 1001 koní (konkrétně 1000,7)
Lamborghini Revuelto se může pochlubit výkonem 1 000,7 koní

Zrychlení z 0-100 km/h zvládne za 2,5 sekundy a z 0-200 km/h za méně než 7 sekund. V přímém směru překoná nejnovější Lambo rychlost 349 km/h. A pokud se chcete v klidu projíždět městem, můžete zvolit plně elektrický režim na přibližně 10 km. Tedy pokud je baterie plně nabitá.

Nový design a tvar písmene Y

Revuelto (vyslovuje se rev-ew-EL-tow) představuje pro Lamborghini nový designový jazyk. V jeho tvaru je spousta divokých úhlů a některé klasické prvky, jako například plovoucí lopatka na zadních blatnících modelu Diablo a skloněná přední část modelu Murcielago.

Při pohledu na Revuelto z profilu bychom se vám nedivili, kdybyste cítili velké vibrace Aventadoru, ale skrz to všechno uvidíte opakující se motiv Y. Přední a zadní světlomety mají strukturu písmene Y. Velké boční vstupy vzduchu směřují dopředu jako šíp a vnášejí do toho další Y. Střed palubní desky rovněž zahrnuje nápadný tvar písmene Y.

Při pohledu na Revuelto z profilu bychom se vám nedivili, kdybyste cítili velké vibrace Aventadoru, ale skrz to všechno uvidíte opakující se motiv Y
Z profilu vůz vypadá trochu jako písmeno Y

Proč všechna ta písmena Y? Lamborghini to spojuje s moderními „leteckými prvky“. Když se podíváte na stíhačku F-35 Lightning II, dává to trochu větší smysl. V kombinaci s hranatými liniemi karoserie a šestiúhelníkovými obrazci na zádi pro výdechy výfuků působí Revuelto skutečně dojmem stealth stíhačky. Celé téma letadla také není náhodné – Lamborghini označuje řidiče Revuelta za pilota, spolujezdce za druhého pilota. Nejde však jen o budoucnost. Když pilot a druhý pilot vystupují z vozu, stále tak činí pomocí nůžkových dveří, jejichž průkopníkem se stalo 50 let staré Lamborghini Countach.

Interiér sportovního vozu Revuelto

Uvnitř je všudypřítomný motiv Y a vynikají zde tři digitální obrazovky. Řidič dostane 12,3″ digitální displej a uprostřed je velmi skromná 8,4″ obrazovka na výšku. Spolujezdec však dostane úzkou 9,1″ obrazovku, která rovněž zobrazuje důležité informace o vozidle. Všechny tři displeje lze posouváním sdílet informace, přičemž Lamborghini zdůrazňuje roli spolujezdce jako druhého pilota. Díky tomu, že se stará například o funkce klimatizace, navigaci nebo výběr hudby, se řidič může soustředit na řízení. A díky sedmi jízdním nastavením s různými dílčími funkcemi je na výběr až 13 režimů.

Uvnitř je všudypřítomný motiv Y a vynikají zde tři digitální obrazovky
Uvnitř vozu Revuelto se nachází 3 obrazovky

Lamborghini se s modelem Revuelto snaží být také šetrnější k životnímu prostředí. Automobilka má nové postupy pro výrobu materiálů, které jsou efektivnější. Čalounění kombinuje různé druhy kůže s mikrovlákny z recyklovaného polyesteru. A podobně jako v případě exteriéru je k dispozici neméně než 70 barevných variant kokpitu.

Vyspělá technika

Pokud jde o vyspělou techniku, Revuelto není žádný Mercedes třídy S. Jsou však zde modernizované technické systémy a aktualizace přes vzduch, aby jste mohli stále cítit čerstvost. Patří sem i pokročilý navigační systém a zapojená je i Amazon Alexa, která pomáhá vše ovládat hlasovými povely.

Prostřednictvím aplikace Lamborghini Unica mohou majitelé na dálku přistupovat k funkcím, jako je zamykání dveří, a přednastavit určité jízdní parametry, které je třeba sledovat v případě, že s vozem začne jezdit někdo jiný. Pokud dojde k nesankcionované jízdě (krádeži vozidla), může vám vestavěný sledovací systém pomoci získat vůz zpět.

Cena

Lamborghini uvede Revuelto na trh koncem roku jako modelový rok 2024 ve Spojených státech, přičemž ceny se včas dozvíme. Vzhledem k tomu, že Aventador stál při ukončení výroby na začátku letošního roku více než 500 000 dolarů (10 880 000 korun), nečekejte, že by mělo jít Revuelto pod 600 000 dolarů (13 000 000 korun).

Zdroje: motor1, Vapol