Aston Martin Vantage V12

Nový model automobilky Aston Martin s označením Vantage V12 Roadster odpovídá kupé s výkonem 690 koní a točivým momentem 753 Nm

Sklopný Aston Martin Vantage V12 Roadster odpovídá kupé s výkonem 690 koní a točivým momentem 753 Nm.

Aston Martin Vantage V12

Aston Martin odhalil verzi Roadster svého V12 Vantage. Verze se vyznačuje stejným hardcore zaměřením oproti běžnému Vantage jako kupé, které jsme viděli začátkem tohoto roku. Stejně jako kupé má být i Roadster omezenou záležitostí, ale ještě vzácnější. Plánuje se vyrobit pouhých 249 kusů ve srovnání s 333 kusovým stropem na V12 Vantage s pevnou střechou. Stejně jako kupé, každý V12 Vantage Roadster již je započítaný, přestože výroba nezačne dříve než v září.

Kupé V12 Vantage mělo cenu od 7,7 milionů korun. Dále očekáváme, že se cena Roadsteru bude pohybovat kolem hranice 8,7 milionů korun kvůli jeho větší vzácnosti.

Na prvním místě je motor. Oproti V12 Vantage se nezměnil, takže máme 5,2l V12 přeplňovaný dvěma turby. Údaje o výkonu také zůstávají stejné. Jednotka má výkon 690 koní a točivý moment 753 Nm. Výfukový systém V12 je opět funkční a váží o 7,2 kg méně než systém V8.

Výkon

Zatímco standardní Vantage Roadster poháněný motorem V8 poskytuje o něco pomalejší čas z 0-100 km/h a nižší maximální rychlost než jeho protějšek kupé, V12 Roadster je stejně rychlý jako kupé. To znamená, že zrychlí z 0-100 km/h za 3,5 sekundy a dosáhne rychlosti 321 km/h.

Výkon je přenášený přes osmistupňovou automatickou převodovku ZF na zadní kola. Pro zajištění stability je zde také mechanický samosvorný diferenciál. Podvozek Roadsteru má stejné odpružení jako kupé, i když adaptivní tlumení je více vyladěné. O správné zastavení Roadsteru se starají 410mm karbon-keramické kotouče vpředu se šestipístkovými třmeny a 360mm kotouče vzadu se čtyřpístkovými třmeny.

Exteriér se oproti standardnímu Vantage dočkal několika znatelných úprav. Jak jsme viděli dříve u nového modelu V12, výrobci přepracovali celou přední část. Obsahuje větší a agresivnější výstup vzduchu na předním křídle a kompletně přepracovaný zadní nárazník. Model V12 má také o 40 mm širší rozchod než V8.

Kola

K dispozici jsou nová 21 palců litá kola v saténově černém nebo diamantově broušeném saténu. K dispozici je také volitelná lehká kovaná sada kol, která ušetří dalších osm kilogramů. Ty jsou obuté do pneumatik Michelin Pilot Sport 4S. Směrem dozadu si všimnete vynechání velkého křídla, které jsme viděli na kupé. Ačkoli Aston Martin říká, že na přání lze přidat zadní spoiler.

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky