Lamborghini Invencible a Autentica s motorem V12

Už jsme si mysleli, že Ultimae se stane posledním Lamborghini s motorem V12. Avšak Lamborghini nám nyní představilo duo Invencible a Autentica

Už jsme si mysleli, že Ultimae se stane posledním Lamborghini s čistým dvanáctiválcem. Avšak Lamborghini nám s duem Invencible a Autentica dokazuje, že jsme se mýlili.

První z nich je kupé, zatímco druhý je roadster. Ten slouží jako labutí píseň dvanáctiválcového motoru před nadcházející hybridní érou. Oba jsou založené na dlouholeté platformě Aventadoru, která měla premiéru před 12 lety s původním modelem LP 700-4.

Lamborghini Invencible a Autentica

Modely Invencible a Autentica jsou melanží minulých modelů, protože obsahují stylistické prvky odvozené z několika strojů s motorem V12. A to včetně modelu Reventon. Jednalo se o limitovanou speciální edici vycházející z modelu Murcielago, ale s vnějším vzhledem, který se stal předobrazem modelu Aventador.

Modely Invencible a Autentica jsou melanží minulých modelů, protože obsahují stylistické prvky odvozené z několika strojů s motorem V12
Lamborghini Autentica

Lamborghini tvrdí, že dvojice si také bere za vzor Veneno, se stalo pravděpodobně nejdivočeji vypadajícím derivátem Aventadoru. Pokud vám design kapoty připadá povědomý, je to proto, že je vypůjčený z modelu Essenza SCV12. Jedná se o vůz určený pouze pro závodní okruhy s 6,5l agregátem vytočeným na 818 koní.

Motor V12 je základ

Labutí píseň Lamborghini pro V12 s pohonem pouze na benzin vzdává hold modelu Sesto Elemento na bázi Gallarda svým důrazem na lehkost a mohutné zadní křídlo. Jedinečné kupé a roadster mají karoserii z celokarbonových vláken s tradičním motivem šestiúhelníku společnosti.

Labutí píseň Lamborghini pro V12 s pohonem pouze na benzin vzdává hold modelu Sesto Elemento na bázi Gallarda svým důrazem na lehkost a mohutné zadní křídlo
Invencible s povrchovou úpravou Rosso Efesto

Invencible má povrchovou úpravu Rosso Efesto, zatímco Autenteica dostala exteriér v barvě Grigio Titans. Uvnitř se minimalistická palubní deska obejde bez informačního a zábavního systému a obsahuje 3D vytištěné větrací otvory.

Invencible má povrchovou úpravu Rosso Efesto, zatímco Autenteica dostala exteriér v barvě Grigio Titans. Uvnitř se minimalistická palubní deska obejde bez informačního a zábavního systému a obsahuje 3D vytištěné větrací otvory.

Tyto jedinečné vozy využívají nejsilnější konfiguraci úctyhodného motoru V12, jaký kdy Lamborghini do silničního vozu umístilo. Stejně jako v případě Ultimae má uprostřed uložený motor s přirozeným nasáváním výkon 769 koní a točivý moment 720 N. Ten se prostřednictvím sedmistupňové převodovky ISR přenáší na systém pohonu všech kol. Podrobnosti o výkonu zatím neznáme, ale očekáváme zrychlení z 0 na 100 km/h za 2,8 sekundy a maximální rychlost 355 km/h, což odpovídá modelu Ultimae.

Cena za luxusní modely Lamborghini

Lamborghini se zdržuje řečí o tom, kolik peněz si za oba vozy účtuje. Logika nám však napovídá, že jejich cena výrazně přesahuje 500 000 dolarů (11 137 000 korun), za kterou si můžete koupit model Ultimae. Model LP 780-4 Ultimae se omezil na 350 kupé a 250 roadsterů. Ale vzhledem k tomu, že Invencible a Autentica jsou ojedinělé exempláře, muselo Sant’Agata Bolognese za tuto exkluzivitu stanovit obrovskou prémii.

Budoucnost pro elektromobily

Tohle je pro Aventador skutečně konec. Jeho napjatě očekávaný nástupce prorazí v prvním čtvrtletí roku 2023 se zcela novým motorem V12, který se stane součástí plug-in hybridního pohonu. Odstartuje tak hybridní revoluci, protože Urus dostane PHEV a náhrada Huracanu má být také částečně elektrifikovaná.

Elektromobil by měl následovat v roce 2028. Avšak technický ředitel Lamborghini Rouven Mohr řekl webu InsideEVs, že se nemá jednat o supersportovní vůz, protože tato technologie ještě není připravená pro výkonné použití.

Zdroje: motor1, Vapol