Laboratorní kuřecí maso z bioreaktoru

Bude v USA brzy dostupné uměle chované maso? Americký výrobce Upside Foods nyní dosáhl prvního úspěchu s kuřecím masem z bioreaktoru.

Žádné zvíře nemusí zemřít, životní prostředí se tak stává chráněno: to slibuje maso z laboratoře. Ale je to bezpečné? Ano, podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Podle prohlášení FDA je laboratorní maso kalifornské společnosti „stejně bezpečné jako srovnatelné potraviny, které se vyrobily jinými metodami“. Je to poprvé, co agentura klasifikovala maso vypěstované ze zvířecích buněk jako bezpečné pro lidskou spotřebu.

Podle odhadů způsobuje produkce potravin třetinu umělých emisí plynů poškozujících klima, přičemž velkou měrou přispívá zejména produkce masa. Pastviny a zemědělská půda zabírají asi polovinu obyvatelné půdy na Zemi – a spotřebovávají asi 70 procent zásob sladké vody. Uměle vyrobené maso slibuje zlepšení klimatické rovnováhy a také záchranu zvířat před porážkou.

Spotřeba masa bez špatného svědomí?

Podle společnosti Upside Foods, která chová kuřata v buněčných kulturách, by se za tímto účelem odebíraly buňky z živých zvířat, ze kterých by se pak v nerezových tancích, tzv. bioreaktorech, pěstovalo maso. Zvířata na to nemusí umírat.

Tak by mohl podle výrobce Upside Foods vypadat kuřecí chlebíček z laboratoře; Laboratorní kuřecí maso z bioreaktoru
Tak by mohl podle výrobce Upside Foods vypadat kuřecí chlebíček z laboratoře

Upside Foods požádala FDA o takzvanou konzultaci před uvedením na trh. Odborníci z potravinářského úřadu prověřují, zda by z jejich pohledu nemohly existovat obavy o bezpečnost výrobku. Hodnocení FDA však není jednoznačné. K tomu jsou nutné další kontroly ze strany ministerstva zemědělství USA. Než se laboratorní maso dostane na trh, uplynou minimálně měsíce.

Náhražky masa zažívají boom. Investoři do podnikání vrážejí ročně stovky milionů korun. V současnosti jsou na trhu téměř výhradně rostlinné náhražky. Laboratorní maso se na druhé straně považuje za obtížné – a drahé. Burgerová placička vyrobená před osmi lety stála 5 950 tisíc Kč. Dosud se provedlo pouze několik studií o hodnocení životního cyklu laboratorního masa.

Připraveno ke sklizni po třech měsících

Singapur je zatím jedinou zemí, kde lze laboratorní maso prodávat spotřebitelům. Dávka kuřecích nugetů z laboratoře se tam prodává za 404,60 Kč. Není jasné, jak budou drahé produkty Upside Foods, pokud se stanou schváleny.

Podle společnosti pěstující kuřecí buňky, kterým se daří ve speciálně vyvinutém živném médiu, které obsahuje aminokyseliny, tuky, cukry, soli, vitamíny a stopové prvky, které se nacházejí také v krmivu pro zvířata. Maso se podle webu společnosti připravuje ke sklizni po třech měsících. Maso pak převezme tvar nádoby, ve které se vypěstovalo, a má o něco světlejší barvu než běžné maso, ale jinak je podobné syrovému masu.

Podle FDA není kalifornská společnost jediná, která pracuje na laboratorním mase, podobné žádosti podalo několik dalších společností. Jsou mezi nimi i společnosti, které chtějí chovat mořské plody z mořských tvorů. „Svět je svědkem potravinářské revoluce a FDA má povinnost podporovat inovace v potravinářském sektoru,“ řekl Robert Califf z FDA.

Zdroj: spiegel, Vapol