Lamborghini Aventador Ultimae Roadster – recenze

Stejně jako u předchozích modelů s italská značka Lamborghini šetří to nejlepší až na konec se svým modelem Aventador Ultimae Roadster

Stejně jako u předchozích modelů si slavná italská značka Lamborghini šetří to nejlepší až na konec. A to pro svůj nový model Aventador Ultimae Roadster.

Lamborghini Aventador

Dramatický, hlasitý a neuvěřitelně rychlý. Lamborghini Aventador Ultimae Roadster je vším, co byste si mohli od Lamborghini přát a vhodný pro firemní motor V12 s přirozeným sáním. Méně očekávaná, ale stejně působivá je propracovanost podvozku vozu, která vám umožňuje využít tento ohromující motor. Finální verze Aventadoru je také nejlepší.

Vraťte se v historii Lamborghini tak daleko, jak chcete, a téměř bez pochyby se mezi ikonickými vozidly Sant’Agata objevuje trend: poslední příklady tohoto typu jsou vždy nejextrémnější modely ze všech.

Všechny modely typu Countachu, Diabla a Gallarda patřily mezi speciální. Dokonce i nedávno jako Huracán je to nejnovější edice Tecnica, která je nejlepší z velmi talentované skupiny.

Ikonický Aventador značky není jiný. Toto je LP 780-4 Ultimae, se kterým jsme jezdili ve formě Roadster. Je jedním z 250 vyrobených vedle 350 kupé. Ultimae, pro ty z nás, kteří neumí latinsky, znamená „poslední“.

Znamená to poslední kapitolu i jiným způsobem. Zatímco Lamborghini přísahalo, že chce pokračovat se svým motorem V12, Ultimate je poslední bez hybridní technologie. Takže Lambo doslova zachránilo to nejlepší až na konec?

Prověřený tradicí

Ultimae přebírá know-how získané z 11letého výrobního cyklu a vše shrnuje do jednoho balíčku. Monokok z uhlíkových vláken poskytuje tuhou konstrukci, ze které lze zavěsit odpružení push-rod inspirované motoristickým sportem, ale také systém řízení zadních kol z Aventadoru S.

Dramatický vzhled Lamborghini Aventador je vylepšený předním nárazníkem zvyšujícím přítlak. Vzadu napomáhá stabilitě třístupňové aktivní křídlo. Aventador samozřejmě nabízí nádhernou podívanou ještě předtím, než si do něj nastoupíte. Nůžkové dveře se otáčejí směrem k obloze a odhalují kabinu stejně nízkou a dramatickou jako exteriér. Roadster se otevírá světu díky dvojici střešních panelů z uhlíkových vláken, které se zasouvají do předního zavazadlového prostoru, když nejsou potřeba.

Motor

Jednotka o objemu 6,5 l získala vylepšení z již tak extrémního SVJ, aby uvolnila dalších 10 koní až na úžasných 769 koní. Což z ní dělá nejvýkonnější atmosféricky plněný sériově vyráběný V12 v historii Lamborghini. U tak velké jednotky se nebojí ani otáčky. Vrcholem je produkce opojných 8 500 ot./min.

Zvedněte klapku ve stylu stíhačky zakrývající startér, šťouchněte do velkého červeného tlačítka a motor se s řevem probudí k životu, než se usadí na volnoběh. Ušlápněte plyn a výfuk štěká a kolemjdoucí se přikrčí.

Jemně se vzdalujte, aby se vše zahřálo. První, čeho si všimnete, je převodovka. Ve srovnání s uhlazenými dvouspojkovými systémy, které zažijete ve Ferrari, Porsche nebo dokonce menším Huracánu, zde jednospojková sedmistupňová jednotka působí téměř archaicky.

Přesto si při plném zrychlení nebudete stěžovat. Částečně proto, že převody se při sešlápnutí plynového pedálu na přepážce zasunují mnohem prudčeji. Ale také proto, že zrychlení je tak prudké. Malé otřesy znamenají krátkou úlevu od síly působící na váš krk.

Posuzujte V12 jakýmkoliv způsobem – výkon, odezvu plynu, hluk – a je to prostě úžasné. Začneme však prvním z nich. Modelu Ultimate trvá jen 2,9 sekundy, než dosáhne rychlosti 100 km/h a může pokračovat až na 355 km/h. Nezáleží na tom, jaké máte otáčky, motor reaguje okamžitě a neúprosně táhne.

Hluk je opravdu úžasný, když ho otevřete. Je agresivní s hrdelním chvěním v zádech, na rozdíl od opery 812 od Ferrari. Aventador zní naštvaněji a násilněji.

Otáčky a kola Aventadoru

Podřazování doprovází jak vzplanutí otáček, tak občas i rachot z koncovek výfuku ve stylu minometu. Je to všechno docela dětinské, ale tím nejlepším možným způsobem.

Navzdory tomu působí podvozek docela dospěle. Výkon se přenáší čistě a efektivně prostřednictvím pneumatik Pirelli P Zero Corsa (20 palců širokých vpředu, 21 palců vzadu), zatímco řízení je přesné a díky němu tento 2,1 m široký supervůz působí méně děsivě, než si dokážete představit. Dokonce je to i pohodlné.

S tak nízkými výrobními čísly budete mít štěstí, že na silnici uvidíte jednu Ultimae, natož dvě podobné. Díky programu Ad Personam si majitelé mohou vybrat z více než 300 barev. K dispozici je dokonce služba malování na míru. Zaplaťte o něco více a můžete získat úplnou exkluzivitu na vámi vybraný odstín, takže ho nikdo jiný mít nemůže.

Zdroje: autoexpress, TopNosiče