Nová zelená úsporám získalo dotaci 55 miliard Kč

ČR vloží dalších 55 miliard Kč do programu Nová zelená úsporám, který zahrnuje slevy na střešní fotovoltaické elektrárny a jiná opatření

Česká republika vloží dalších 55 miliard Kč do programu Nová zelená úsporám, který zahrnuje mimo jiné slevy na střešní fotovoltaické elektrárny a další energeticky úsporná opatření v sektoru bydlení.

Dotace od Evropské Unie

České ministerstvo životního prostředí oznámilo, že získalo nové finanční prostředky z Evropské unie na program Nová zelená úsporám. Představilo plány na snížení byrokracie a zapojení většího počtu domácností do programu od září.

Naléhavost loňské energetické krize vyústila v enormní zájem o dotace na úspory energie. Devatenáct miliard korun vyčleněných z Národního plánu obnovy na financování programu Nová zelená úsporám se vyčerpalo o dva roky dříve, než se plánovalo.

Dotace pro rekordní počet domácností

„Jen za poslední rok a půl, od října 2021, požádalo o dotaci rekordních 110 tisíc domácností. To výrazně překročilo celkový počet žádostí přijatých v předchozích sedmi letech programu,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík. „Meziročně jsme například zaznamenali trojnásobný nárůst poptávky po slevě na fotovoltaiku.“

Od svého spuštění v roce 2014 podpořil program Nová zelená úsporám 180 000 domácností částkou 22 miliard korun. Původně se zaměřoval na úspory energie v sektoru bydlení prostřednictvím rekonstrukcí a výstavby nízkoenergetických rodinných a bytových domů. Většina finančních prostředků je však nyní využívaná na slevy na střešní fotovoltaické elektrárny.

Vláda vyjednala dalších 55 miliard

České vládě se podařilo vyjednat dalších 55 miliard korun z Modernizačního fondu, který v roce 2021 zřídila Evropská unie s cílem pomoci deseti členským státům modernizovat sítě a splnit energetické cíle do roku 2030. Dosud se prostředky v Modernizačním fondu použily výhradně pro užitkovou fotovoltaiku v Česku.

Podle české vlády přinese přepracovaný program mnohá zlepšení. Zjednoduší se proces od podání žádosti až po vyplacení dotace. Zmírní se některá kritéria a odpadne povinnost předkládat faktury a projektovou dokumentaci.

Nový program

Kromě toho by měl nový program umožnit, aby dotace v rámci programu Nová zelená úsporám se stala dostupnější pro zranitelné skupiny, jako jsou senioři a domácnosti s nízkými příjmy. Dotace na náročnější úpravy domů se automaticky navýší. Pokud jde o novostavby, podpora by měla směřovat na budovy, u nichž by byl efekt energetických úspor nejvyšší. Kromě toho se začnou nabízet dotace na výměnu starých plynových kotlů za tepelná čerpadla. A to včetně dotací na dodatečné instalace až do výše 5 701 eur (134 000 korun).

Po krátké technické a provozní přestávce nutné k zavedení nových postupů by se měl program znovu spustit v září. Všem žadatelům, jejichž projekty jsou podle stávajících podmínek v realizaci, se doporučuje, aby své žádosti podali do 30. června. Podrobné podmínky podpory v obnoveném programu se začnou postupně představovat v následujících měsících, uvedlo ministerstvo.

Česká solární asociace

Předseda České solární asociace (ČSA) Jan Krčmář uvedl, že přechod by měl proběhnout hladce a do konce června se neočekává žádný nápor žádostí.

„Velmi to vítáme, ale zároveň doufáme, že aktualizovaný program bude schopen reagovat na aktuální situaci na trhu,“ řekl Krčmář časopisu pv. „Úzká místa v síti v současné době způsobují, že v některých regionech mohou zákazníci připojit pouze nové fotovoltaické elektrárny, aniž by do sítě dodávali přebytečnou energii. A na připojení fotovoltaiky se čeká dlouho, někdy i více než půl roku.“

Vzhledem k tomu, že výplata slevy se váže na připojení, mnoho zákazníků čeká na peníze téměř rok. To má následný dopad na instalatéry, kteří obvykle dostanou plně zaplaceno až po vyúčtování slevy, vysvětlil Krčmář.

Zdroje: pv-magazine, TowPoint