Hyundai ST1 je elektrická pracovní dodávka s futuristickým stylem

Jihokorejská automobilka Hyundai nyní přichází s plně elektrickou pracovní dodávkou ST1, která vypadá, jako by se vrátila z budoucnosti

A teď něco úplně jiného od Hyundai – přichází plně elektrická pracovní dodávka ST1, která vypadá, jako by se vrátila z budoucnosti. ST1 zní jako název výbavového stupně pro Ford Fiesta ST (RIP) nebo Focus ST prodávaný v Evropě. Toto alfanumerické označení však označuje účelovou řadu pracovních koní sdružených jako vozidla „Service Type 1“.

Elektrická dodávka pro Jižní Koreu

V typickém stylu značky Hyundai se toto první odhalení týká pouze vnějšího designu, bez jakýchkoli podrobností o technických specifikacích. Víme však, že ST1 je výhradně elektrický a vznikl zejména pro malé podniky v Jižní Koreji. Do prodeje půjde jako běžná nákladní dodávka, chladírenská dodávka a jako základní podvozková kabina, kterou si majitelé mohou dovybavit typem zařízení, které potřebují.

Hyundai ST1 se přizpůsobuje těm, kteří potřebují prostornější dodávku, než jakou může nabídnout Staria Load
Elektrická dodávka Hyundai ST1

Hyundai uvádí, že spolupracoval s místními dodavatelskými společnostmi, aby zjistil, co od pracovní dodávky potřebují. Pracovní kůň, který jezdí na ocelových podvozcích a je vybavený nelakovanými nárazníky, má futuristický design přední části odvozený od minivanu Staria nebo malého crossoveru Kona. Hlavní světlomety jsou namontované nezvykle nízko, zatímco vodorovný pás po celé šířce nad nimi pravděpodobně slouží pro denní svícení.

Specifikace nové dodávky

Hyundai ST1 se přizpůsobuje těm, kteří potřebují prostornější dodávku, než jakou může nabídnout Staria Load. Po celém obvodu má mohutné plastové obklady chránící karoserii. Stejně jako u modelu Kona EV se nabíjecí port nachází vpředu, napravo od něčeho, co vypadá jako malý přívod vzduchu. Hyundai měl pravděpodobně dobrý důvod umístit přední kameru na lakovanou část nárazníku místo toho, aby ji přesunul níže, aby splynula s černým plastem.

Hyundai uvádí, že vyvinul ST1 se záměrem usnadnit nakládání a vykládání nákladu snížením světlé výšky. Ačkoli vypadá jako krabice na kolech, přední horní spoiler byl koncipován s ohledem na aerodynamickou účinnost. Dokonce i objemná garnýž spojující kabinu s nákladovým prostorem vznikla tak, aby zajišťovala lepší proudění vzduchu.

Další informace v polovině roku

Veškeré podrobnosti a ceny se pravděpodobně dozvíme v první polovině roku 2024, než se ST1 dostane na domácí trh koncem tohoto roku. Po zahájení prodeje ST1 v Koreji hodlá Hyundai prodávat tohoto pracovního koně i v dalších regionech.

Zdroje: motor1, Vapol