Idylický ostrovní ráj

V Singapuru nová stezka a národní památník prozkoumávají minulost ostrova Sentosa jako pirátského útočiště a vojenského komplexu – dlouho předtím, než se stal oblíbeným idylickým rodinným útočištěm.

Turisté jezdí každý den lanovkami přes singapurský přístav Keppel na luxusní prázdninový ostrov pronásledovaný smrtí. Ve třetí nejhustěji obydlené zemi světa je ostrov Sentosa oblíbeným útočištěm díky svým písečným plážím, majestátnímu deštnému pralesu, honosným letoviskům a zábavním parkům. Ale za tímto idylickým pozlátkem se skrývají překvapivé příběhy o mučení, plenění a smrtících epidemiích.

Sentosa byla známá divokými piráty a brutálním zajateckým táborem, než ji singapurská vláda v 70. letech přeměnila na idylickou luxusní prázdninovou destinaci. Nyní tento ostrov, který se nachází necelý kilometr od pevniny a má spojení železnicí a lanovkou, navštíví ročně 10 milionů lidí ročně.

Singapur mohl pohřbít znepokojivou minulost Sentosy pod její veselou přítomnost. Místo toho jeho vláda nedávno prohlásila pevnost Fort Siloso z 19. století za národní památku a vytváří nové turistické programy, které zahrnují její bezútěšnou historii.

Jednokolejná linka Sentosa Express spojuje Harbour Front na singapurské pevnině s ostrovem Sentosa
diváků, jaká akce smíšených bojových umění v letovisku v Singapuru
 Idylické letovisko na ostrově Sentosa zahrnuje atrakce, jako jsou pláže, skywalk, aquapark a show, jako je zde ukázaná akce bojových umění

Pirátské útočiště

Než se před 50 lety přejmenoval na Sentosa, měl tento ostrov děsivou přezdívku. Říkalo se mu Pulau Blakang Mati, což znamená „ostrov, za kterým leží smrt“. Toto jméno by mohlo souviset s mořskými nomády, kteří kdysi žili na singapurském ostrově Brani a své mrtvé možná pohřbili na sousední Sentose, vysvětluje Kwa Chong Guan, mimořádný docent historie na Národní univerzitě v Singapuru.

V první polovině 19. století záhadná epidemie zabila velké procento obyvatel ostrova, k nimž tehdy patřily i skupiny bukanýrů. Singapurské vody překypovaly námořnickými zločinci dávno předtím, než jej v roce 1819 osídlili Britové, říká Stefan Eklöf Amirell, autor knihy Piráti impéria.

Říká, že Singapurský průliv, který vede paralelně s jižním pobřežím země, byl vždy „výborný pro pirátství“. Bylo to kvůli silnému lodnímu provozu a četným záchytným místům na malých zalesněných ostrovech, jako je Sentosa. I po příchodu Britů pirátská kořist přetrvávala. „Singapur jako centrum volného obchodu, obchodu se zbraněmi a snadného náboru posádek neúmyslně podporovalo pirátství,“ říká Amirell o tomto raném koloniálním období.

Turisté nyní chodí po stopách bukanýrů ve Fort Siloso. Než se tato lokalita postavila v roce 1878 na severním výběžku Sentosa, stala se oblíbená u pirátů, říká Goh Geok Yian, docent historie na singapurské technologické univerzitě Nanyang.

dva velké kanónové sudy jsou vidět v popředí s výhledem na vodní hladinu a panorama města v Singapuru
Dělové hlavně ve Fort Siloso patří mezi artefakty z vojenské historie ostrova Sentosa

Aby dosáhly britského přístavu v přístavu Keppel, musely obchodní lodě proplout úzkým průlivem mezi tímto mysem a pevninou. „Toto umístění poskytlo perfektní kombinaci pro nasazení přepadů proti lodím,“ říká Goh.

Z pevnosti do zajateckého tábora do letoviska Singapuru

Siloso bylo mezi shlukem britských pobřežních pevností postavených na konci 19. století na obranu Singapuru před hrozbami, vysvětluje Goh. Siloso, jediný neporušený, nyní požívá nejvyšší úrovně ochrany dědictví v Singapuru jako nová národní památka.

Chcete-li se dostat k této pevnosti na kopci, návštěvníci jdou po vyvýšeném chodníku přes lesní baldachýn. Džungle šustí makaky; draci brahminy vzlétají výše; a panorama Singapuru se rozvine na východ, s klidnou pláží Siloso na jihu.

tři falešné figuríny na velitelském stanovišti baterie v muzeu v Singapuru
Tento displej ve Fort Siloso na ostrově Sentosa zobrazuje vojáky na velitelském stanovišti baterie hledající nepřátelskou infiltraci
tři figuríny oblečené jako britští vojáci pohybující se a nakládající munici na výstavě v Singapuru
V další expozici Fort Siloso jsou vyobrazeni britští vojáci, jak přepravují a nakládají munici v bunkru

Tato přírodní idylická nádhera brzy ustoupí mohutnému dělostřelectvu a ponuré historii. Návštěvníci si mohou prohlédnout protiletadlové konstrukce pevnosti, velitelské věže, stanoviště kulometů a rozlehlou síť bunkrů, tunelů a kasáren. Malé muzeum používá videa, fotografie a mapy k vyprávění Silosova příběhu.

Pevnost se navrhla tak, aby čelila námořním útokům z jihu. Ale bylo to ze severu, kde Siloso dostal svého nejdivočejšího nepřítele. V roce 1941 Japonci napadli Singapur po souši z Malajsie a Silosova výzbroj byla odpovídajícím způsobem změněna. To mělo malý dopad. Singapur padl v roce 1942 a Japonci z této pevnosti udělali zajatecký tábor pro britské a australské jednotky.

Tyto temné příběhy pronásledují noční prohlídky Siloso osvětlené lucernami, které se zahájily v prosinci. Jsou také vetkány do nové stezky Sentosa Heritage Trail, značené trasy kolem 30 historických míst. Včetně bývalých armádních úřadů a nemocnic, z nichž většina se vysvětluje pomocí tzv. vysvětlujících značek. Uprostřed ostrovních golfových hřišť a vzrušujících jízd mapuje stezka nepravděpodobný vývoj Sentosy od pirátského přístavu přes bojový komplex až po konečně prázdninové útočiště.

CO VĚDĚT

Kde se ubytovat: Na Sentose je více než tucet hotelů a letovisek, z nichž většina jsou luxusní nemovitosti. Ostrov můžete prozkoumat také ze základny na pevnině díky lanovce. Ta vyjíždí ze singapurské hory Mount Faber, a jednokolejné lince Sentosa Express, která začíná u nákupního centra VivoCity.

Více způsobů, jak navštívit Sentosu, si klade za cíl být samostatnou destinací, která uspokojí všechny typy turistů. Mezi atrakce vhodné pro rodiny patří vodní parky a akvária, cyklistika, zábavní park a muzea. Dospělí mohou provozovat indoor skydiving, bungee jumping, a dopřát si špičkové restaurace a střešní bary.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol