Obrazovka na volantu je nyní možná. Vyrobit jej má firma ZF Lifetec

Výrobcům automobilů dochází místa, kam by mohli umístit obrazovky do vozů. Německý dodavatel automobilů ZF chce obrazovku na volantu

Výrobcům automobilů dochází místa, kam by mohli umístit obrazovky do vozů. Německý dodavatel automobilů ZF Lifetec přichází, aby situaci zachránil. Prostřednictvím své divize pasivní bezpečnosti přišla na to, jak do volantu budoucnosti nacpat obrazovku.

Konstrukce společnosti ZF Lifetec neomezí bezpečnost

Konstrukce společnosti ZF Lifetec samozřejmě zachovává airbag, ale ten se již nevypíná ze středu volantu. Místo toho se nafoukne z horního okraje.

Tím se uvolnil prostor uprostřed volantu, který je podle společnosti ZF Lifetec připravený pro „rozhraní podobné smartphonu“. Společnost uvažuje o umístění centrální obrazovky nebo více dotykových displejů. Výrobci automobilů tak získají větší volnost při navrhování volantu, aniž by to omezilo bezpečnost.

Půjde spíše o posílení bezpečnosti?

Tým stojící za tímto projektem vysvětluje, že nemusí jít nutně o uspořádání s celou obrazovkou, protože by mohlo jít o hybridní uspořádání kombinací otočného přepínače s dotykovými plochami.

Konstrukce společnosti ZF Lifetec samozřejmě zachovává airbag, ale ten se již nevypíná ze středu volantu
Volant společnosti ZF Lifetec spustí airbag z horního okraje

Poskytnutí většího prostoru inženýrům, aby si mohli pohrát se středem volantu, by umožnilo instalovat další senzory do vozů vybavených poloautonomním systémem řízení. Tato detekce rukou, která dává vozu najevo, že stále věnujete pozornost silnici, by posílila bezpečnost, tvrdí společnost ZF Lifetec.

Je možné takový volant s obrazovkou vyrobit?

Dá se vyrobit kulatý volant s touto technologií, nebo musí mít plochý vrchol? Důležitější však je, co se stane, když se vůz stane účastníkem nehody, zatímco řidič má ruce v poloze na 12 hodinách? V ideálním případě by ručičky měly být na 9 a 3 nebo 10 a 2, podle toho, koho se ptáte.

Musíme si ještě chvíli počkat, co na odpoví společnost ZF. Je dost možné, že se objeví spousta řidičů, kteří budou mít obě ruce na horním okraji.

Není nutno, aby vznikl tento volant

Pokud nejste řidič Formule 1, který musí během závodů upravovat mnoho nastavení, obrazovku ve volantu opravdu nepotřebujete. Někdo by mohl namítnout, že existují jiné oblasti, na které by se měli inženýři zaměřit, než se snažit znovu vynalézt volant.

Pokud se výrobci automobilů vydají touto cestou, co takhle místo toho umístit fyzická tlačítka? Jako třeba u Pontiacu Bonneville.

S digitálním přístrojovým štítem, infotainmentem, dalším displejem jen pro spolujezdce a head-up displejem máme obrazovek už tak dost. Je načase vrátit tlačítka, nebo se alespoň vyhnout tomu, aby bylo všechno přístupné pouze prostřednictvím obrazovek.