Lamborghini Huracan Sterrato

Italská automobilka Lamborghini představuje nový model Huracan Sterrato. Model připravený vyrazit se svým motorem V10 do pouště

Lamborghini umí svými auty šokovat automobilový průmysl, ale italská firma se svým nejnovějším výtvorem posunula ještě o krok dál. Jmenuje se Lamborghini Huracan Sterrato, a jak dokazuje jeho vizuální proměna, je to model připravený vyrazit se svým vzrušujícím motorem V10 mimo dobře vyšlapané cesty.

Lamborghini Sterrato

Automobilka tvrdí, že s terénním supersportovním vozem Lamborghini Hurcan Sterrato má „nový segment ve světě supersportovních vozů“. Ačkoli nám tyto nejnovější snímky poskytují neskrývaný pohled na finální podobu vozu, oficiálně má být představený 30. listopadu v Miami.

Plány na model Sterrato jsme poprvé viděli již v roce 2019 u konceptu zaměřeného na terénní vozy
Lamborghini Huracan Sterrato

Plány na model Sterrato jsme poprvé viděli již v roce 2019 u konceptu zaměřeného na terénní vozy. Vypadá to, že sériová verze si zachová velkou část drsného designu prototypu. Na rozdíl od koncepčního vozu Lamborghini nemělo by mít sériové Sterrato světla na střeše. Mají však obsahovat velký centrální přívod vzduchu, pravděpodobně inspirovaný modelem Huracan STO.

Na přídi Sterrata se objeví dvojice LED světel, zatímco rozšířené podběhy kol konceptu jsou pryč. Po titanové ochranné kleci a předních a zadních kluzných plochách, které jsme viděli dříve, není ani stopy. Ačkoli na zádi je malý blatníkový spoiler, který se nachází na modelu Huracan EVO.

Do terénu

Lamborghini již dříve ukázalo Sterrato, jak si to rozdává s terénním motocyklem na volném terénu. Nejedná se tedy o zrovna obvyklé prostředí pro tento sportovní vůz. Kola jsou menší než u standardního vozu a mají větší bočnice vhodnější pro jízdu v terénu.

Součástí výbavy jsou obrovské brzdy z modelu Huracan EVO, které jsou nezbytné vzhledem k tomu, že si Sterrato ponechá motor V10 o objemu 5,2 l
Huracan EVO

Součástí výbavy jsou obrovské brzdy z modelu Huracan EVO, které jsou nezbytné vzhledem k tomu, že si Sterrato ponechá motor V10 o objemu 5,2 l. Motor produkuje 640 koní a točivý moment 600 Nm. Vzhledem k tomu, že budoucí náhrada Aventadoru začne využívat hybridní pohon, Sterrato by se mohlo stát posledním Lamborghini s neelektrifikovanou pohonnou jednotkou.

Sedmistupňová dvouspojková převodovka se překalibruje pro jízdu v terénu. Navíc po přidání pohonu všech kol by Sterrato mohlo překonat zrychlení z 0-100 km/h modelu EVO s pohonem zadních kol, který činí 3,3 sekundy.

Inspirace ze 70. let

Lamborghini tvrdí, že Sterrato vychází z krátkého působení značky v rallye v 70. letech a navazuje na speciálně upravené rallye vozy Jarama a Urraco, které jezdily v poušti. Není to jediný supersport, který má být k dispozici v terénním provedení. Porsche totiž v současné době pracuje na verzi „Safari“ své 911.

Ještě v roce 2019 se k tomu vyjádřil technický ředitel Lamborghini Maurizio Reggiani (nyní viceprezident Lamborghini pro motorsport): „Lamborghini Huracan Sterrato ilustruje odhodlání Lamborghini stát se tvůrcem budoucnosti. Supersportovní vůz s terénními schopnostmi Sterrato demonstruje všestrannost modelu Huracan a otevírá dveře k dalšímu měřítku jízdních emocí a výkonů.“

Dodal; „Týmy výzkumu a vývoje a designu Lamborghini neustále zkoumají nové možnosti a přinášejí nečekané řešení jako základní charakteristiku naší DNA, která je výzvou pro možnosti a zároveň se inspiruje dědictvím značky Lamborghini.“

Zdroje: autoexpress, Top-Nosiče