Panasonic a Lucid se dohodli na dodávkách baterií

Panasonic uzavřel nové partnerství se společností Lucid. Japonská firma začne výrobci elektromobilů dodávat lithium-iontové bateriové články

Společnost Panasonic uzavřela nové několikaleté partnerství se společností Lucid. Japonská firma začne výrobci elektromobilů dodávat lithium-iontové bateriové články. Tyto komponenty jsou určené jak pro sedan Lucid Air, tak pro připravované SUV Gravity.

Dohoda mezi Panasonic a Lucid

„Tato dohoda nám pomůže uspokojit rostoucí poptávku po lithium-iontových bateriích, protože v roce 2023 chceme pokračovat v náběhu výroby celé řady Lucid Air. V roce 2024 očekáváme zahájení výroby našeho SUV Gravity,“ uvedl Peter Rawlinson, generální ředitel a technický ředitel automobilky.

Akumulátorové články Panasonic se začnou zpočátku vyrábět v Japonsku. Později má komponenty pro Lucid vyrábět nová továrna společnosti v De Soto v americkém Kansasu. Automobilka odebere jednotlivé články a sestaví z nich balíčky pro vozidla.

Později má komponenty pro Lucid vyrábět nová továrna společnosti v De Soto v americkém Kansasu
Lucid Air

Mluvčí společnosti Lucid poskytl serveru Motor1.com další podrobnosti. „Tato dohoda o nákupu bateriových článků začíná v roce 2023 a trvá do roku 2031,“ uvedl mluvčí.

Továrna v Kansasu

Společnost Panasonic zahájila výstavbu továrny na baterie v Kansasu 2. listopadu. Společnost investuje 4 miliardy dolarů do výstavby závodu, který může ročně vyrobit 30 GWh akumulátorů. Vznikne zde přibližně 4 000 pracovních míst.

V závodě se začnou vyrábět válcové lithium-iontové články typu 2170, které vyrábí také pro společnost Tesla v Nevadě. Výroba v novém závodě by se měla zahájit koncem března 2025.

Akumulátorové články Panasonic se začnou zpočátku vyrábět v Japonsku
Baterie Panasonic

Společnost Panasonic plánuje ve Spojených státech ještě více rozšířit kapacitu výroby baterií. Cílem je do 31. března 2024 zvýšit roční spotřebu z přibližně 50 GWh na 150 až 200 GWh ročně do roku 2030.

Továrna v Kansasu by nakonec mohla být schopná vyrábět články typu 4680. Jedná se o typ komponentů, které Tesla hodlá používat v budoucích bateriových soupravách.

Sortiment Air od Lucid

Společnost Lucid pokračuje v rozšiřování sortimentu Air. V listopadu oznámila základní výbavu Pure a o něco prémiovější stupeň Touring. Základní model začíná na 2,11 mil. korun a má odhadovaný dojezd 660 km. Dražší model začíná na 2,44 mil. korun za sedan, který ujede 684 km.

Společnost Lucid pokračuje v rozšiřování sortimentu Air. V listopadu oznámila základní výbavu Pure a o něco prémiovější stupeň Touring
Automobilka Lucid

O modelu Lucid Gravity je k dispozici méně informací. Nedávný náhled naznačuje, že by se mělo jednat o třířadé SUV s místem pro sedm osob. Společnost stále dokončuje specifikace výkonu a design vozu.

Zdroje: motor1, Top-Vozíky