Elektromobil Lamborghini dorazí v roce 2028

První elektromobil Lamborghini se objeví v roce 2028 a jeho uvedení na trh má být umožněno díky technologiím širšího koncernu Volkswagen

První sériový elektromobil Lamborghini se objeví v roce 2028 a jeho uvedení na trh pomohou technologie širšího koncernu Volkswagen. A pokud jde o šéfy společnosti, nemusí to znamenat konec používání motorů v rámci značky.

Elektromobil Lamborghini

Generální ředitel Stephan Winkleman a technický ředitel Rouven Mohr poskytli několik informací o prvním elektromobilu společnosti, který nemusí nutně znamenat konec spalovacích modelů.

V rozhovoru pro Auto Express před oznámením finančních výsledků společnosti za třetí čtvrtletí generální ředitel Stephan Winkleman zopakoval, že nenahradí žádnou ze současných modelových řad, což Lamborghini potvrdilo již dříve. Popsal elektromobil jako „čtvrtý model, který se stane použitelnějším pro každodenní využití. To znamená dvoudveřový vůz 2+2 s větší světlou výškou“.

Lamborghini vynaloží 1,8 miliardy eur (43,8 miliard korun) na čtyřletou strategii elektrifikace
EV Lamborghini

Winkleman také hovořil o tom, že vůz má vzniknout s pomocí synergií koncernu Volkswagen, jako již dříve u modelu Urus. To může znamenat, že vůz začne využívat koncernovou platformu SSP (Scalable Systems Platform), která se v současné době nachází ve stavu vývoje.

Výhody elektrického Lamborghini

Když jsme mezitím hovořili s technickým ředitelem Rouvenem Mohrem při nedávném představení modelu Urus Performante, vysvětlil nám některé výhody, které první Lamborghini EV přinese. „Některé z našich základních pilířů z technologického hlediska dokonale zapadají do elektrického světa,“ řekl. Dále dodal: „Pokud se bavíme o integraci funkce uhlíkových vláken, integraci baterie jako konstrukční části – to je něco, co vám z hlediska designu umožňuje mnohem více stupňů volnosti ve smyslu aerodynamiky.“

Mohr k tématu typicky velkých hmotností těchto vozidel uvedl: „Máme několik skvělých nápadů, jak to kompenzovat. Například, co se týče jízdní dynamiky, ovládání, sjízdnosti a chování při jízdě obecně“. Hovořil o 360stupňovém přístupu, který kombinuje všechny aktivní systémy. A to z důvodu, aby se dalo regulovat rychlost otáčení kol. To však u standardního spalovacího motoru není možné. Uzavřel to slovy, že věrní zákazníci Lamborghini budou víc než spokojeni. „Nebojím se, že by si někdo stěžoval!“, řekl.

Investice do budoucna

Lamborghini vynaloží 43,8 miliard korun na čtyřletou strategii elektrifikace. Tato strategie ještě dlouho před EV přinese hybridní náhradu za Aventador. Ta by měla dorazit na začátku roku 2023. Plug-in hybridního nástupce Huracanu uvidíme na konci roku 2024 a plug-in hybridní SUV Urus ve stejném roce. Tím by měla být kompletní elektrifikace modelové řady dokončená.

Pokud však společnost dosáhne svého, nestanou se hybridy jen krátkým odrazovým můstkem k plně elektrické modelové řadě. Winkleman chce, aby ostatní modely zůstaly hybridní tak dlouho, jak to jen půjde. Navíc poznamenává, že syntetická paliva mohou hrát roli při udržování těchto vozů při životě.

Avšak na to, jak přesně by měly plány společnosti v oblasti pohonu vypadat, je ještě brzy. „Nemusíme se rozhodovat hned – máme ještě nějaký čas,“ řekl a dodal: „Po roce 2025, kdy by měla být celá řada elektrifikovaná, se musíme rozhodnout.“

Mohr mezitím považuje perspektivu syntetických paliv za „velmi zajímavou“ a dodal: „Jsme v kontaktu s našimi kolegy z Porsche, protože v koncernu Volkswagen jsou v tomto směru lídry.“ Dodal, že „zůstane jakousi mezerou“, protože palivo má být s největší pravděpodobností drahé. To tedy vylučuje, aby se stalo řešením pro většinu automobilové dopravy. „Ale pro sportovní vozy, závodní aplikace, částečně také pro vozový park, který už je na trhu, se ptám, proč ne?“

Zdroje: autoexpress, Towpoint