Polestar 2 BST Edition 270 – recenze

Polestar 2 BST Edition 270 má pro společnost znamenat cestu, jejímž výsledkem se stane vysoce výkonná verze každého vozu, který vytvoří

Polestar 2 BST Edition 270 má pro společnost znamenat cestu, jejímž výsledkem se stane vysoce výkonná verze každého vozu, který vytvoří. Tento první pokus jistě přináší působivé výsledky, ale nejsme přesvědčení, že zákazníci někdy poznají jeho potenciál.

Polestar 2

Nikdy se neplánovala výroba výkonné verze modelu Polestar 2. Ale když generální ředitel Thomas Ingenlath požádal svůj tým, zda by nemohli jeho firemní vůz urychlit, tak se brzy stal sen produkční realitou.

Tato cesta začala v roce 2020, kdy se koncept nazvaný Beast představil na Festivalu rychlosti v Goodwoodu. O rok později se na stejné akci rozjel do kopce vývojový vůz. Nyní je vůz připravený k výrobě. Nese jméno BST Edition 270 a jeho cenovku hlásí 1,9 mil korun. Cena však nezahrnuje zakázkové šedé barevné provedení ani středový pruh. Jedná se totiž o volitelnou výbavu, kde šedý lak stojí 138 tis. korun a pruh cca 27 tisíc korun.

Model BST 270 vychází z dvoumotorového modelu Polestar 2 s volitelným paketem Performance Pack
BST 270

Model BST 270 vychází z dvoumotorového modelu Polestar 2 s volitelným paketem Performance Pack. Má stejnou 78kWh baterii umístěnou mezi přední a zadní nápravou a motor na každé z nich. Ten dosahuje kombinovaného výkonu 476 koní (oproti standardnímu dvoumotorovému motoru 402 koní). Točivý moment vzrostl o 20 Nm na 680 Nm. Zrychlení z 0-100 km/h je o desetinu rychlejší (4,4 s), maximální rychlost je stejná (204 km/h) a udávaný dojezd je 461 km.

Kde je tedy nárůst výkonu? Na podvozku. Polestar využil služeb společnosti Ohlins a opět si od ní vyžádal něco na míru. V případě modelu BST 270 se jedná o obousměrně nastavitelný tlumič přední nápravy. Ten obsahuje dvouprůtokový ventil umožňující změnu odskoku i komprese pouhým otočením knoflíku.

Vylepšení tlumičů

Cílem se také stala reakční doba tlumičů, jízdu v nízkých rychlostech, poddajnost ve středních rychlostech a ovládání ve vysokých rychlostech. Tvůrci také vyvinuli a vybavili hliníkovou výztuhu vzpěr pro přední část vozu.

BST sedí na o 25 mm kratších pružinách, které jsou rovněž o 20 % tužší. Model je rovněž vybavený novými 21 palců širokými koly obutými do zakázkových pneumatik Pirelli P Zero. Polestar také požádal společnost Brembo, aby navrhla nový brzdový systém, který je o 20 % lehčí.

BST sedí na o 25 mm kratších pružinách, které jsou rovněž o 20 % tužší

Pokud jde o nastavení tlumičů, doporučení Polestaru pro silnici je sedm kliknutí odskoku a totéž pro kompresi. Nastavení se aplikuje na zadní mono-trubkový tlumič tak, že vůz zvednete, kleknete si, lehnete na ruce a provedete to ručně. Přední tlumiče nastavíte tak, že otevřete kapotu a otočíte snadno přístupnými knoflíky na dálkově ovládaných nádržích.

Lepší jízdní vlastnosti BST 270

Na silnici se ovládání a jízdní vlastnosti modelu BST 270 výrazně zlepšily oproti modelu Polestar 2 vybavenému paketem Performance Pack. Paket bez ohledu na stav vozu naráží a rázuje po povrchu a rozbíjí klid uklidňujícího interiéru. Stačí velmi málo kilometrů, abyste ocenili klidnější, kontrolovanější a uhlazenější jízdu BST. Stále ho sice zaskočí nerovnosti povrchu, ale už přes ně neohrabaně nepřepadává.

V důsledku toho se mnohem lépe pohybuje po silnici, v zatáčkách se řídí s větším zápalem a na nájezdu do zatáčky působí jistěji a na výjezdu z ní s větším nadšením. Není to žádné BMW i4 M50, ale je to vyrovnanější vůz, který se cítí lépe sladěný s výkonem, který jeho motory nabízejí.

Nastavení tlumičů

Díky možnosti nastavení tlumičů můžete volit nedotáčivost a přetáčivost a vytvořit tak podvozek, který by měl reagovat a vyhovovat vašemu stylu jízdy. A přestože je to u 2,2 tunového elektromobilu poněkud zvláštní, nelze popřít, že práce, kterou tvůrci na BST vynaložili, je nesmírně působivá.

Tlumiče můžete samozřejmě nastavit tak, aby vyhovovaly velkému užitečnému zatížení a/nebo špatnému povrchu vozovky, i když tužší pružiny budou vždy hrát roli, pokud jde o jízdní komfort.

Vzhledem k tomu, že se má vyrobit pouze 270 exemplářů BST a 40 exemplářů určených pro VB je již obsazených, je pravděpodobné, že na silnici potkáte stejný vůz jako McLaren Senna. To z něj dělá nejen zajímavost, ale i vzácnost.

Zdroje: autoexpress, Top-Vozíky