OpenAI představuje nový model GPT-4o

Konverzace s ChatGPT budou v budoucnu znít mnohem přirozeněji a chatbot se dočká významné aktualizace. Přístup by měl být bezplatný.

Dosud nejvýkonnější jazykový model OpenAI, GPT-4, má nástupce. Společnost San Francisco AI představila GPT-4o. „O“ znamená „omni“: Model má zpracovávat text, zvuk a nahrané obrázky rovnoměrně, provádět komunikaci v reálném čase – a přepínat tam a zpět mezi tonalitou, hlasy a zvládne až 50 jazyků v řeči.

ChatGPT již v zásadě dokázal interpretovat obrázky a také výstupy odpovědí v mluvené řeči. Ale s GPT-4o by mělo být všechno možné plynuleji, přirozeněji a rychleji. Ve zkratce: Nový model má z ChatGPT nyní udělat chatbota, se kterým mohou uživatelé snadno komunikovat.

ChatGPT nyní umí zpívat

Oznámení přišlo jen den před začátkem výroční vývojářské konference Google I/O a několik týdnů před Applem. Od Googlu se očekávají novinky o jazykovém modelu Gemini a jeho integraci do produktů Google a od Applu se očekává nová verze Siri, o které se říká, že má na pozadí technologie od OpenAI a Google.

Vzhledem k tržní síle obou společností chce OpenAI pravděpodobně přilákat více lidí ke svým produktům. Přestože se ChatGPT považoval za nejrychleji rostoucí aplikaci na světě, počet aktivních uživatelů zůstává kolem 100 milionů. Což je číslo, které OpenAI oznámila před rokem.

OpenAI představuje nový model GPT-4o
Uživatelé ChatGPT: Zajímavé načasování od OpenAI

V několika živých ukázkách vedoucí technologie OpenAI Mira Murati spolu se dvěma vývojáři ukázali, jak poměrně přirozené mohou být konverzace s novou verzí ChatGPT. Na požádání bot vyprávěl pohádku před spaním, někdy dramaticky zvýšeným tónem, někdy klišovitým hlasem podobným robotovi a někdy se zpěvem, ale vše v angličtině. To, co zní jako trik, bylo zjevně zamýšleno tak, aby bylo jasné, že OpenAI chce výslovně zahájit novou fázi komunikace člověk-stroj.

ChatGPT v prezentaci rozpoznal ručně psané lineární rovnice a pomohl s jejím vyřešením. A bot vysvětlil funkce v kusu počítačového kódu. V další konverzaci na požádání překládal mezi angličtinou a italštinou. To vše se odehrálo bez slyšitelné pauzy, takže bot se vždy okamžitě spustil. Robot udělal chybu pouze jednou: tvrdil, že viděl první matematickou rovnici předtím, než ji vývojář zapsal. ,,Jejda, byl jsem příliš vzrušený,“ opravil se.

Nové schopnosti nebudou okamžitě dostupné všem

OpenAI chce tuto verzi ChatGPT s novým modelem na pozadí zpřístupnit všem uživatelům zdarma. Stejně jako dříve to bude možné na webových stránkách společnosti, v aplikaci, která je nyní dostupná i pro plochu Mac (verze pro Windows bude následovat později) a prostřednictvím programovacího rozhraní (API). Platící uživatelé by však měli dostat větší kapacitu. A nově budou moci využít i hlasový výstup před neplatiči. Než na vás přijde řada, hlasovou funkci by měli otestovat „důvěryhodní partneři“, jak společnost oznámila.

Murati uvedl, že nová verze ChatGPT bude zaváděna postupně během následujících týdnů. OpenAI již oznámilo ukončení požadavku na přihlášení do ChatGPT na začátku dubna, ale to se ještě celosvětově neimplementovalo. Stále tedy není jasné, jak dobře má zábava v reálném čase ve skutečnosti fungovat a v jakém jazyce.