Národní parky České republiky, které musíte navštívit

V tomto článku si ukážeme ty nejkrásnější národní parky České republiky.

Cestování je nedílnou součástí našeho života. Někdo se vydává na sever, aby viděl úžasné fjordy a polární záři, někdo spěchá na americký kontinent, aby si zahrál nejlepší automaty online a ochutnal pikantní jídlo, a někdo sní o cestě na východ, aby poznal neobvyklou architekturu a tradice. Každé místo je jedinečné, atraktivní a zanechává spoustu pozitivních emocí.

Dnes vám povíme o jedné stránce České republiky, která rozhodně stojí za poznání. Protože kromě krásné architektury, úžasného piva a bohaté historie se může pochlubit také úchvatnou krajinou a krásou přírody.

Krkonoše Národní park

Krkonoše

Nejznámější pohoří České republiky s nejvyšším bodem země (Sněžka) je jednou z nejunikátnějších přírodních oblastí střední Evropy. Díky dávné minulosti ledovce se zde nachází mnoho zvláštních biotopů s vlastním unikátním ekosystémem. Nekonečné vysokohorské louky obklopené horskými masivy, kouzelné vodopády a husté lesy, údolí a tajemná rašeliniště a bažiny – to vše zde najdete.

Krkonošský národní park je velmi oblíbený mezi turisty a trekaři. Po celém parku vedou speciální turistické stezky a tzv. naučné stezky, tedy stezky, které procházejí speciálními geologickými nebo zoologickými oblastmi. K nejzajímavějším místům, která můžete navštívit, patří Pančavský vodopád, který je nejvyšším vodopádem v České republice (148 m), pastýřské Mumlavské vodopády u Harrachova, Sněžka, nejvyšší hora České republiky, a krásné výhledy z pohoří, jako jsou Kozí hřbety a Liščí hora.

Nachází se zde také několik hradů a tvrzí. Mezi nejzajímavější patří hrad Jilemnice ve stejnojmenné obci a hrad Pecka s krásnou zříceninou v Podkrkonoší.

Krkonoše jsou také jedním z nejoblíbenějších horských středisek v České republice. Špindlerův Mlýn je velmi oblíbeným místem mezi milovníky zimních sportů.

Národní park České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je pravděpodobně nejznámější a nejnavštěvovanější přírodní oblastí na území České republiky. A není divu, protože jeho krása je opravdu úžasná. Park se rozkládá na české části Labských pískovců, kterým se v německé části říká Saské Švýcarsko (podle našeho skromného názoru je česká část mnohem malebnější).

České Švýcarsko je kraj majestátních borových a smíšených lesů, z nichž jako z neznámého zeleného oceánu vystupují skalní města a labyrinty – úžasně tvarované kamenné útvary vytvořené samotnou přírodou.

Klenotem parku je bezesporu Pravčická brána – největší přírodní skalní brána na našem kontinentu. Nedaleko monumentálního oblouku se nachází malebný turistický zámeček Sokolí hnízdo, který zde byl postaven v roce 1881. V jeho prvním patře se nachází restaurace s původní malovanou výzdobou. Dohromady tvoří pohádkový a fascinující obraz, jehož pohled je charakteristickým znakem Českého Švýcarska.

Za návštěvu stojí téměř všechny turistické trasy procházející parkem. Mezi místa, která stojí za návštěvu, patří romantická zřícenina Dolského mlýna, proslulá čedičová skála Panská skála, která díky svým úzkým svislým píšťalám vypadá jako varhany vytesané do skály, četná skalní bludiště, jako je Myší díra, a samozřejmě splavování tajemné a neuvěřitelně krásné říčky Kamenice.

Podyjí

Podyjí

Přestože je Podyjí nejmenším českým národním parkem, je stejně krásné a jedinečné jako mnohé jiné přírodní rezervace. Park se rozkládá podél malebné řeky Dyje, jejíž meandry a zátoky tvoří přírodní rezervace úžasné krásy. Park se nachází na jižní Moravě, takže podnebí je zde mnohem teplejší než v severní části země a zdejší příroda vzbuzuje myšlenky na prosluněné přímořské oblasti. Charakteristickým znakem Podyje je výjimečná scenérie klikatící se řeky, nekonečných vinic a skalnatých útesů.

Park je v letní sezóně velmi oblíbený mezi pěšími turisty a cyklisty a také mezi příznivci přírodního koupání – voda v řece Dyji je v létě velmi teplá. Z místních zajímavostí stojí za zmínku nádherná scenérie řeky, která je tak hluboko zaříznutá do krajiny, že se jí někdy říká říční kaňon. Park je velmi bohatý na flóru a faunu. Mnoho živočichů, kteří žijí na jeho území, se v České republice vyskytuje jen zřídka nebo jen zde.

Zdroj: Kafkadesk, Towpoint