Lamborghini Countach

Jediný dochovaný reprezentativní prototyp malé znovuzrozené flotily Countach je bílá, široká a klínovitá divoká věc. Nyní má přes dva roky, má 40 840 kliknutí na hodinách, volně chrastí a skřípe, když se mu zachce, a rád nosí své bitevní jizvy nasbírané na Ringu a na vysokorychlostním oválu Nardo s ležérně upravenou hrdostí. Verze z roku 2022, zaparkovaná vedle groteskně rozmazleného originálu k 25. výročí, vyzařuje úplně jiný typ nadčasové pohody, symbolizuje neocenitelnou uvolněnou grandezu a vyzařuje Italianitá.

Připomeňte nám, co to ten Countach je?

Poutavá tanečnice limba LPI (Longitudinale Posteriore Ibrido) ze Sant’Agata Bolognese, založená na odcházejícím Aventadoru, rozhodně není dalším hlasitým batmobilem s podtextem Supertrofeo, ale místo toho vzdává hold oblíbenému oblíbenému plakátu do ložnice Marcella Gandiniho z počátku ‚ 80. léta.

Na rozdíl od nedávných novinek značky, jako jsou agresivně extrovertní Egoista, Veneno a Centenario, je comeback Countach především o stylu, podstatě a decentním sex-appealu. Jeho úžasné proporce musí vzbudit každý jednotlivý spící macho neuron oslněného diváka.

LPI 800-4 je o 40 mm nižší než Huracan Spyder, ještě širší než Urus a o 440 mm delší než Audi R8. Pouze rozvor 2700 mm sleduje méně extrémní rozměrový vzor. Zapuštěné obdélníkové světlomety, šestiúhelníkové čelní sklo, lamelové podsvícení, periskopem inspirované nasávání vzduchu na střeše a charakteristické podběhy kol patří k nejviditelnějším vizuálním poctám puristického jmenovce. O tom není pochyb: Mitja Borkert, šéf Lamborghini Design, vytvořil nápadný, ale krásně vyvážený sportovní vůz, který není ani vyloženě retro, ani tak výstřední jako Sian a Essenza.

Lamborghini Countach

Dveře s labutími křídly, známá linie střechy a masivní boční přívody vzduchu. To vše křičí Aventador, zdobené špetkou Murcielaga a závanem Diabla, které také napsal Gandini. Vysocí lidé možná budou potřebovat plechovku spreje na uvolnění rzi, aby si připravili své končetiny na náročnou proceduru nastupování a vystupování. Ale jakmile nízko namontované kýblové sedátko z uhlíkových vláken uchopí vaše boky jako softshellová svorka a dlouhé nohy se mohou rozmotat. Hluboký, ale úzký prostor pro nohy, pohodlí tvora a sebevědomí se zvyšují s každým nádechem. Ne, toto prostředí ovladače není zdaleka tak kompromitované, jak se zdálo shora. Ve skutečnosti je zde dostatek místa pro ramena a lokty, poloviční vůle mezi skalpem a stropem, pedály a volant ve správné poloze. Jsme připraveni zvednout červenou kovovou klapku a vypustit ďábla uvnitř?

Pojďme řídit Countache

Na druhý rychlostní stupeň, s výkonem 769 k při 8500 ot./min a 34 náhradními elektrickými koňmi čekajícími v křídle, se platýz na steroidech V12 vymršťuje vpřed tak hladce, jak přechází do az režimu podpory e-boost. V tomto voze se rychlost 47 km/h zdá jako téměř nepohyblivá. Rychlost 95 km/h sotva stojí za další přeřazení nahoru. 120 km/h konečně udělá trochu vánku, ale vyžaduje to vpád do trojciferného území, aby přivolal plnou pozornost řidiče. To byste mohli jet rychlostí 350 km/h po celý den.

Co to sakra – pojďme na to a zařveme za osm sekund z nuly na 200 km/h. Dosáhněte hranice 100 km za hodinu za 2,8 sekundy. Vyviňte větší brzdnou sílu, než může pevně usazený příčesek unést. Otevřete stavidla g-force a propláchněte mozek z jedné strany lebky na druhou a znovu. Kombinujte převodovku v manuálním režimu. A selektor DNA v režimu Race pro skvělý trénink na volantu s tlustým ráfkem doplněném o nejdelší srpky řazení na světě. Je pravda, že Countach 2.0 přichází s určitými modifikacemi, jako je A. Základní informační a zábavní systém orámovaný starodávným rozvaděčem Audi, ale uspořádání hlavního hnacího ústrojí. Spletité balení pocházejí z dob, kdy Cesar ještě řídil římské impérium.

Propracovaný vzhled

Navzdory svému propracovanému vzhledu s jedním trupem z uhlíkových vláken a dvanáctiválcovému motoru s komplexním tourbillonem působí LPI 800-4 rozhodně více high-mech než high-tech. Pro začátek, nejnovější staré Lamborghini nejezdí vůbec dobře. Přestože formát pneumatik Pirelli P Zero – 255/30 ZR20 a 355/25 ZR21 – není podle soudobých měřítek nijak extrémní. Dvojité lichoběžníkové odpružení pushrod pyšnící se horizontálními pružinami velikosti makaronů a nepříliš promyšlenými adaptivními tlumiči popis moderního off-piste nastavení. Koneckonců, dodržování je pro toto ujednání cizí pojem. Žádané nastavení měkčích tlumičů na přání ve stylu Ferrari je nápadné jeho absencí. A přestože je přední náprava vybavena funkcí zdvihu, nízko letící příď se neustále stahuje na drsné věci. Namísto ještě pevnějšího nastavení se nový Countach mohl vypořádat s pružnější a uživatelsky přívětivější kinematikou.

Lamborghini Countach

Řízení je poměrně rychlé při 2,1 až 2,4 otáčkách z jedné do druhé, v závislosti na zvoleném jízdním režimu. Na 12,5 metru není poloměr otáčení přehnaně široký, ale jízdní poloha vpředu v kabině. Inherentní náznak lehké počáteční nedotáčivosti do určité míry změkčují výbušné typické jízdní vlastnosti, které v dokonalosti předvedl Huracan Tecnica. V přímém srovnání je Countach mnohem těžší práce. Vytáčení a odemykání zámku může být oříšek. Připravit se na vyjeté koleje, hrboly a výmoly ubírá pozornost a energii. Tlusté A-sloupky neustále zasahují do vašeho zorného pole přes rohy druhého a třetího rychlostního stupně. A viditelnost z B-sloupky dozadu jsou prakticky nulové, i když couvací kamera pomáhá omezit velké rozpaky. Podle zarytých feťáků ze superaut důvěřují v Boha. A pevné sešlápnutí plynu bezpečnější únikové nástroje než všechna zrcátka na světě.

Křiklavý displej

Křiklavý přístrojový displej je plný překvapení. Počítadlo otáček s 8700 ot./min., když do toho opravdu jdete, nabízí 200 neočekávaných bonusových otáček za minutu. Na druhém konci dynamické škály, v režimu, který lze nejlépe popsat jako sauntering, se však rozsvítí ikona jediného pístu, která nás informuje, že šest z dvanácti válců je momentálně mimo provoz – ne že by zbývajících 390 koní udělalo bestii.

Na okamžik nehybný. Další dva podivné doplňky jsou nevyzpytatelný systém start-stop. Malý údaj, který zobrazuje jakoukoli probíhající aktivitu nabíjení nebo vybíjení, i když je v sázce přinejlepším 40 koní a 35 Nm. Malý elektromotor a superkondenzátor, kterým je napájen. Přidává 34 kilogramů k celkové suché hmotnosti 1595 kilogramů, která nyní zahrnuje také 48V systém, ale stále žádné aktivní stabilizátory. Sedadla, palubní deska a výplně dveří jsou obšité pružnou červenou a černou kůží s kontrastním bílým prošíváním – pěkné. Méně přitažlivé jsou plastové kolébkové spínače, které se táhnou po přístrojové desce jako řady stejných černých rýh.

Lamborghini Countach LPI 800-4: verdikt

Stejně jako ten fialový sametový Etro oblek vzadu. Ve skříni je asi nejlépe vnímán jako noblesní doplněk pro zvláštní příležitosti a jako svěží vrchol důležité kolekce. Chcete-li z tohoto Lamborghini vytěžit to nejlepší. Najděte širokou otevřenou silnici a dopřejte si mnoho talentů vozu a zároveň sledujte jeho několik nedostatků. Nebo se podívejte na bulvár v kvalitě z přehlídkových mol a užijte si sledování ostatních. Jak žasnou nad tímto vzácným kusem pouličního nábytku zpoza ledově vychlazeného koktejlu šampaňského.

Countach 2.0 je vysoce emocionální a vizuálně pozoruhodné téměř hypercar. Ale je příliš drahý, nestálý a nemotorný pro tvrdé bitvy s moderními B-silnicemi.

Zdroj: carmagazin.co.uk, top-voziky.cz