E450 4 Matic se vydává na cestu k novému vozu

Podívejte se na volitelnou selfie kameru na palubní desce Mercedesu-Benz E450 2024. Je jasné, že automobil vstoupil do nové éry, ne že by bylo potřeba více důkazů. I u ikonických značek se stále větší zapojení technologií pro práci, zábavu, bezpečnost a pohodlí stalo nezbytnou součástí obrazu. Přestože Mercedes ukázal odklon od minulosti v případě svého elektromobilu s označením EQ, příznivci tradičních luxusních sedanů najdou útěchu ve střídmosti nejnovějšího přepracovaného designu třídy E. Jakkoli je tento nový vůz evoluční, je příjemně povědomý.

Až se na začátku příštího roku začne prodávat, bude dost snadné zaměnit střední třídu E za třídu S. Její obálka se oproti dřívějšku nepatrně zvětšila a zároveň si osvojila více z plynulé elegance svého většího sourozence. Je to typický a atraktivní Benz ze všech úhlů pohledu. Tuto představu méně všímavým očím umocňují LED prvky v zadních světlech, které svítí ve tvaru trojcípé hvězdy Mercedesu.

2024 mercedesbenz e450 4matic
E450

E450 – technologie jako luxus

Kabina nové třídy E směřuje k technologickému minimalismu. Nicméně tradiční luxusní atributy jsou přítomny v hojné míře a úroveň komfortu je mimořádně vysoká. Díky zachování konvenčního tvaru je vzadu vítaný prostor pro hlavu a prostor pro nohy vzadu zůstává velkorysý. I když ne zcela přívětivý pro křížení nohou. Objem zavazadlového prostoru se zvětšil na 19 krychlových stop, což je hodnota překonávající třídu S.

E450 se vydává do budoucnosti prostřednictvím rozsáhlého digitálního rozhraní Superscreen. To elegantně integruje 12,3 palcový přístrojový panel s dostupnou 3D grafikou, 14,4 palcovou dotykovou obrazovku a volitelný 12,3 palcový displej pro cestující. Je podobný systému Hyperscreen, který se nachází od sloupku ke sloupku v některých modelech EQ. Ačkoli zde postrádá haptickou zpětnou vazbu pro dotykové vstupy a displej ukazatelů stojí samostatně, nikoli integrovaný pod jedním sklem. Sekundární pevná tlačítka a přepínače jsou omezené. Okolí vozu může uklidňovat jako denní lázně nebo stimulovat jako diskotéka. A to prostřednictvím bohatého ambientního osvětlení, které pulzuje do rytmu 21 reproduktorů standardního audiosystému Burmester.

2024 mercedesbenz e450 4matic
E450 – interiér

Programování umělé inteligence se učí chování uživatele a řídí přizpůsobitelné „rutiny“. Zatímco až pět kamer v interiéru, včetně selfie jednotky, umožňuje řadu funkcí. Například videokonference se zoomem a přístup na TikTok jsou možné zpoza volantu, když vůz stojí, a cestující mohou streamovat video a hrát Angry Birds, aniž by rozptylovali řidiče. Je to spousta pixelů a počítačového kódu. Jedná se však o první verzi operačního systému MBUX, kterou si Mercedes vyrobil zcela sám. Čím více jsme s ním pracovali, tím intuitivnější se nám zdál. Navigace s rozšířenou realitou a snadný přístup k základním funkcím z centrální domovské obrazovky jsou přínosem, když se pohybujete po stresujících a neznámých silnicích. Soupis standardních a volitelných systémů aktivní bezpečnosti je obsáhlejší než kdykoli předtím. Přičemž vrcholem je přidání automatické změny jízdního pruhu při jízdě v režimu hands-free na dálnici.

Zdokonalený základ

Modely pro USA se zpočátku budou dodávat ve dvou známých variantách, E350 4Matic a E450 4Matic, přičemž obě jsou vybaveny pohonem všech kol, máslovou devítistupňovou automatickou převodovkou a 48 voltovým hybridním systémem, který může přispět výkonem až 22 koní a točivým momentem 200 N.m, avšak nezvyšuje maximální výkony. S modelem E350 s přeplňovaným 2 litrovým čtyřválcem o výkonu 255 koní jsme ještě nejeli, ale řadový 3 litrový turbodiesel v modelu E450 zůstává krásným nástrojem pro poslání třídy E, protože je nádherně plynulý a v rychlosti působivě tichý. Jeho 375 koní (o 13 koní více než dříve) a 501 N.m pomáhají vozu s lehkostí polykat kilometry.

Ačkoli je nové éčko o něco větší a asi o 85 kilogramů těžší než odcházející model E450, při razantní jízdě se ukázalo jako příjemně kompetentní. Sportovní sedan to není, ale jeho volitelné vzduchové pružiny a řízení zadní nápravy (s možností pohybu kol až o 4,5 stupně) znatelně zvyšují jeho agilitu v ostrých zatáčkách, stejně jako mu propůjčují disciplinované ovládání karoserie a krémovou jízdu, a to i na velkých 21 palcových kolech (standardně jsou dvacítky). Vzhledem k důrazu, který E klade na kultivovanost, se aktivace sportovního režimu a odpojení aktivního výfuku zdá být nemístně nevhodná, ale odhadujeme, že E450 by měl dosáhnout rychlosti 100 km/h v rozmezí nízkých čtyř sekund při plném chodu. Neočekáváme, že by se jeho odhad spotřeby paliva podle EPA vzdálil od kombinované spotřeby předchozího modelu, která činila 42 km/h.

A cena?

Mercedes zatím nezveřejnil ceny, ale nárůst oproti vstupním cenám odcházejících sedanů 4Matic – 60 400 USD (1,3 milionu Kč) za E350, 66 700 USD (1,4 milionu Kč) za E450 – by měl být mírný. Třída E s více než 75 letou historií zůstává jedním z klíčových produktů značky a plní po celém světě řadu rolí, od taxíku po luxusní kokon. Ačkoli nejnovější E zahrnuje pokrok pro digitální věk, Mercedes je moudrý, že jeho vývoj neuspěchá.

Zdroj: caranddriver, Vapol