Chcete vidět skutečnou Paříž? Jděte tímhle směrem

Palác ve Versailles (zde vyobrazená královská kaple) je jedním z předměstských vrcholů, který je dostupný prostřednictvím rozsáhlého systému stezek v Paříži ve Francii

Greater Paris Trail, táhnoucí se více než 320 mil (514,9 km), zvýrazňuje nesčetné stránky města Paříž, od architektonických showtopperů po každodenní poklady, daleko od davů.

Každý rok se do Paříže hrnou miliony návštěvníků s itineráři soustředěnými na úseku podél řeky Seiny, lemovaném proslulými památkami: katedrálou Notre-Dame, Louvre, Eiffelovou věží. Ve francouzském hlavním městě je toho ale mnohem víc než jen takové známé pohlednicové památky. Chcete je vidět?

Velká Paříž s 11 miliony obyvatel je jedním z největších měst v Evropě. Jako takový nabízí svět objevů za Boulevard Périphérique, silničním okruhem dokončeným v roce 1973, který se stal stejně mentální bariérou jako dopravní tepnou a zmenšil Paříž na perspektivu zaměřenou na Seinu.

Projekt nazvaný Sentier du Grand Paris („Stezka Velké Paříže“) pomáhá prolomit tuto barikádu a zvětšuje mapu na předměstská místa, která návštěvníci i místní často přehlížejí – nebo jim nerozumí. Tato síť městských turistických stezek, která se slavnostně otevřela v roce 2020 po třech letech mapování, se nyní táhne více než 320 mil (514,9 km) ve 39 etapách nebo úsecích po celé Paříži, z nichž každá je navržena jako jednodenní výlet.

Chcete vidět Stezku Velké Paříže?

Chateau de Malmaison, Chcete vidět skutečnou Paříž? Jděte tímhle směrem
Château de Malmaison Josephine Bonaparte, nyní muzeum, se nachází v západní větvi Greater Paris Trail, mimo centrální Paříž

Podrobně v (francouzském) průvodci a v aplikaci Mapy Avenza, mají tvar jetele a jsou snadno dostupné metrem a příměstskými vlaky RER. Vznik Sentier se ve skutečnosti shoduje s ambiciózním rozšířením veřejné dopravy známým jako Grand Paris Express. Jehož dokončení se plánuje na rok 2030.

Chcete vidět stezku, která byla duchovním dítětem filozofického kvarteta? Jens Denissen (urbanista a krajinář), Denis Moreau (umělec), Baptiste Lanaspeze (nakladatel knih) a Paul-Hervé Lavessière (urbanistický geograf). V rámci Metropolitan Trails si projekt klade za cíl vytvořit nový typ veřejného prostoru, „kulturní centrum pod širým nebem“, prostřednictvím městské turistiky.

„Chůze je způsob, jak objevit místo. A také být součástí jeho struktury,“ vysvětluje Denissen, který od roku 2014 vede kolektivní veřejné procházky na předměstí. Se smyslem pro zvědavost a pozorování může chodec vnímat neobyčejné v běžném činu. ,,Je to proces trvalého průzkumu.“

Během několika měsíců lze projít části Sentier a zjistit, že vás stezka vybízí k přehodnocení dlouhodobého historického vyprávění o příběhu původu Paříže na Île de la Cité, ostrově v Seině, kde Římané založili město z Lutetia na vrcholu osady postavené kmenem Parisii.

Chcete vidět archeologický objev významného keltského naleziště v Nanterre? Někteří učenci tvrdí, že keltské hlavní město nebylo v dnešní Paříži – ale na dnešním předměstí.

Procházka historií

Na každé túře lze procházet staletími, Sentier osvětloval průřez francouzskou historií a společností. Samotné místní názvy odkazují na starověk: řeka Marna má keltský původ, stejně jako Créteil, později za Římanů absorbována do latiny.

Chcete vidět mozaiku krajin obývaných různými komunitami a prošpikovaných inovativní architekturou, od paláce ve Versailles (17. století) po nudlové Les Courtillières architekta Emila Aillauda, architekta Emila Aillauda v Pantinu (1950)?

Ve 20. etapě lze prozkoumat středověký Chateau de la Madeleine, opevněný hrad na kopci s výhledem na vesnici Chevreuse a bukolickou krajinu. Na jevišti 9 se dá dozvědět o transformačních účincích industrializace na to, co bylo ve středověku hlavním centrem, prostřednictvím míst, jako je bazilika Saint-Denis.

Bazilika Saint Denis s radnicí, Chcete vidět skutečnou Paříž? Jděte tímhle směrem
Lidé chodí před bazilikou Saint-Denis při západu slunce; místo posledního odpočinku francouzských královských vládců je jednou z mnoha úžasných památek v severní části Sentier

Gotická architektura

Staletí stará nekropole pro francouzské panovníky byla kolébkou gotické architektury a inspirací pro katedrálu Notre-Dame. Ještě dříve byla úrodná Plaine Saint-Denis důležitým místem shromažďování keltských kmenů. „Historicky to bylo centrální a nyní je to marginalizováno,“ vysvětluje Denissen.

Na 11. etapě lze jít po chodnících, po stezkách podél Marne pod smutečními vrbami a dokonce i v tunelech pro chodce pod autoroutes, pro objevení École du Breuil. Tato školicí akademie pro městské zahradníky z 19. století, zastrčená na východním konci parku Bois de Vincennes, má nádherné zahrady s výhledem na pařížské arboretum se stovkami druhů stromů.

Ale 24. etapa se zdá nejoblíbenější. Den začínáte v Château de Malmaison Josephine Bonaparte, krásném venkovském sídle, které císařovna sdílela s Napoleonem. Po Seině lze projít kolem továrny na papír s uzávěry, která se kdysi proslavila tiskem Le Petit Parisien (největší světový náklad v nákladu 1 300 000 výtisků v roce 1904). Ty se nyní mění na ekologicky šetrnou obchodní čtvrť zvanou Campus Arboretum.

Chcete vidět z univerzity v Nanterre, srdce francouzského studentského povstání z roku 1968, kde vede cesta přes Parc André-Malraux, vybudovaný v roce 1971 na místě? To bývalo slumem obývaným alžírskými dělníky, a končí u monumentálního Grande Arche v mrakodrapové baště La Défense.

Prodloužení historické osy Paříže, těsně na západ od Vítězného oblouku, tento oblouk, „okno otevřené světu“, trvalo 2 000 dělníků postavit čtyři roky. To se slavnostně otevřelo v roce 1989 k 200. výročí francouzské revoluce.

Mapování megapole

Během procesu průzkumu (krok před vykreslením mapy) zakladatelé Sentier spolupracovali s místními komunitami. Proto aby zjistili nejlepší trasu a místa, která se mají zahrnout. „Není to jen čára na mapě,“ vysvětluje Denissen. ,,Důležitým rozměrem byl příběh lidí, které jsme cestou potkali.“

,,Nazvali jsme to grande caravane„, říká Lavessière o procesu průzkumu. Změnilo se to tak, že zahrnovalo fotografy, novináře a zvukové designéry. Ti se vydali na dvoudenní expedice, aby sledovali předpokládané části Sentier, testovali a upravovali trasu, jak šli.

veslice podél umělého jezera Daumesnil, které se nachází v parku Bois de Vincennes v Paříži
Dva lidé ve veslici si užívají odpoledne v Lac Daumesnil, umělém jezeře v parku Bois de Vincennes; turisté si mohou Sentier vyzvednout na východním okraji parku, kde prochází pařížským arboretem

Paříž a její rozvoj

První verzí mapy byl trojúhelník spojující Saint-Denis, Creteil a Versailles. Rozšířil se o pět takzvaných Villes Nouvelles (Nových měst), symbolů městského rozvoje regionu 20. století představujících úsvit Velké Paříže. Utopická snaha vytvořit samostatně fungující města na předměstích a tím omezit rozrůstání, se Nová města propojila nově vybudovanými vlaky RER.

Finální mapa Sentier má tvar trilobu, tři do sebe zapadající oblouky vzdávají hold jak keltskému původu Paříže, tak středověké gotické architektuře nalezené podél trasy. Brzy tým Sentier vytvoří stezka spojení do srdce Paříže v Châtelet-Les Halles – centrálním vlakovém uzlu spojujícím několik linek. Je naděje, že i přes administrativní výzvy by značení nakonec mohlo být na stezkách přidáno.

Cestou Sentier vyzdvihuje historii turistické kultury tím, že překračuje další cesty, včetně tras Grande Randonnée (GR), které křižují Francii. „Vytváříme otevřené dveře do stávajících stezek jako poctu výletu a jeho historii. Pěší turistika byla vynalezena v 19. století jako způsob, jak se dostat z průmyslového města, skupinami komunity, jako je „Les Excursionnistes “ v Marseille, kteří šli do Calanques národního parku,“ říká Denissen.

Stavitelé Sentier také našli inspiraci v postavách 20. století, jako byl americký pozemkový umělec Robert Smithson. Ten organizoval průmyslové prohlídky New Yorku s průvodcem, a kolektiv Stalker, který začal v 90. letech prozkoumávat opuštěné pustiny kolem Říma.

Skutečná Paříž

Postupem času, jak Paříž rostla, externalizovala své funkce: obranná opevnění ve válce, zemědělská pole pro jídlo a samotnou smrt. Protože hřbitovy se přesunuly za hranice města. Sentier se jako takový nevyhýbá průmyslu a infrastruktuře. Ty z Paříže udělaly to, čím je dnes: dálnice, systém Napoleonových kanálů, továrny.

Existuje filozofický přístup při povzbuzování chodců, aby znovu rozdmýchali spojení s tím, co je kolem nás. V některých ohledech je to také politické. „Chůze je způsob, jak se o tuto zemi starat, zvyšovat povědomí o skrytých přírodních oblastech… přemýšlet o tom, jak ochránit úrodná pole před obrovským rozvojem,“ říká Denissen.

Bylo to za barona Haussmanna v 19. století. Kdy urbanismus začlenil úvahy o metabolickém životě města: nový kanalizační systém odváděl odpadní vodu k hnojení polí na Plaine Saint-Denis. Zatímco akvadukty přiváděly sladkou vodu ze vzdálených zdrojů.

Jednoho krásného jarního dne na Sentier jsem se poprvé ocitl vedle akvaduktu Vanne jižně od Paříže. Při jeho návrhu se inženýr Eugène Belgrand inspiroval starověkými římskými akvadukty. Také přímým kamenným potrubím vedoucím vodu do vzdálenosti více než 170 km od Burgundska.

Akvadukt protíná krajinu, podobně jako vlaky vezoucí cestující směřující do Paříže přes „přejížděnou“ zemi na předměstích. Ale toho dne jsem nikam nespěchal, když jsem se procházel podél kamenných oblouků dominanty z 19. století. Chcete vidět květiny a rostliny, další příklady toho, jak se na těchto stezkách spojuje krása, historie a průmysl?

Zdroj: nationalgeographic, Vapol