Mořští biologové objevili největší bělení houby

Děsivé nálezy v oceánu u Nového Zélandu: Podle zprávy médií zaregistroval výzkumný tým miliony vybělených mořských hub. Zdá se, že změna souvisí s abnormálně vysokou teplotou vody.

K největšímu bělení houby, jaké kdy bylo zaznamenáno, došlo zřejmě u Nového Zélandu. Informuje o tom britský ,,Guardian“. Noviny se odvolávají na vědce. V důsledku extrémních teplot vody zbělaly miliony vodních tvorů.

Mořský biolog James Bell z Victoria University of Wellington hovořil o největším bělení houby, jaké kdy bylo na světě nalezeno. Zpočátku členové Bellova týmu spatřili izolované bílé houby. Na více než desítce míst poblíž fjordů Bracksea Sound a Doubtful Sound v regionu Fiordland našel výzkumný tým z vysoké školy zvířata bílé kosti místo normální čokoládově hnědé. Voda byla o pět stupňů Celsia teplejší než obvykle.

Vybělené mořské houby

Později posádky z lodí napříč regionem hlásily vybělené mořské houby. Ty byly skoro všude, kam by se podívali.

Mořské houby jsou závislé na organismech, které v nich provádějí fotosyntézu. To vytváří potravu pro houbu a ta může odrazit nepřátele. Bělidlo tyto organismy zažene. To oslabuje obranyschopnost houby a ztěžuje jim krmení, ale nemusí je nutně přímo zabít.

Mořská houba na Novém Zélandu: Obvykle čokoládově hnědá, v poslední době častěji bílá, Mořští biologové objevili největší bělení houby
Mořská houba na Novém Zélandu: Obvykle čokoládově hnědá, v poslední době častěji bílá

Mořskému dnu kolem Nového Zélandu dominuje asi 800 různých druhů hub. Houby jsou prý přizpůsobivé oproti korálům, které mají tendenci hromadně blednout.

Podle zprávy došlo v nedávné době ve vodách Nového Zélandu ke dvěma vlnám veder, kdy teploty stoupaly k rekordním výšinám. Takto teplá voda nebyla od roku 1981, kdy se začalo s měřením. Vlna veder trvala 213 dní.

Globálně rostou teploty i v oceánech – především proto, že lidstvo téměř nekontrolovaně spaluje ropné produkty, plyn a uhlí a vypouští tak oxid uhličitý (CO₂) – například v autech, letadlech, elektrárnách a továrnách. Globálně byl rok 2021 nejteplejším rokem v oceánech od začátku měření. Podle výzkumníků se tyto vlny veder pravděpodobně zvýší a mají trvat déle.

Zdroj: spiegel, Vapol