Kia odhaluje podrobnosti a specifikace nového Niro EV

Jihokorejský výrobce automobilů Kia odhaluje závoj detailů a specifikací svého modernizovaného Niro EV, který se v Austrálii prodává od 1 500 000 Kč za základní výbavu S.

Na vrcholu nabídky stojí vlajková loď GT-line od 1 700 000 Kč; (vše před jízdou na silnicích). Cena staví plně elektrické Niro EV na prémii 500 000 – 520 000 Kč nad jeho hybridní stájové kolegy, kteří jsou 1 050 000 Kč a 1 200 000 Kč před jízdou na silnicích.

Kia odhaluje

Zatímco nevýhodou je vyšší cena, mezi výhody samozřejmě patří útěk z benzínového tanku. Kde ceny stále raketově rostou při prudce rostoucích cenách ropy, konfliktu na Ukrajině a četných globálních logistických překážkách. A samozřejmě nechybí žádné výfukové emise.

Výbava S i GT-Line Niro EV se dodává se stejnou baterií o kapacitě 64,8 kWH jako předchůdce, ale přidávají se na dojezd o 5 km. Takže celkový dojezd činí 460 km (WLTP).

Nabíjení lze provádět maximální rychlostí 100 kW na stejnosměrných rychlonabíječkách, což poskytuje devítiminutové zlepšení doby nabíjení z 10–80 % (43–45 minut) a maximální rychlostí 11 kW na AC nabíječce, což dává 10 minut. 100% nabití za 6 hodin a 20 minut.

Konfigurace s pohonem předních kol s jednorychlostním redukčním motorem poskytuje výkon 150 kW. A točivý moment 255 Nm a zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,8 sekundy.

Poprvé prošlo Niro EV prvním úplným australským programem jízdy a ovládání, který byla Kia schopna zavést od celosvětové pandemie Covid-19.

Efekt, říká Kia – a o kterém budeme informovat v příštích dnech o jízdních dojmech – je stabilní jízda s minimálním náklonem. Kia odhaluje podrobnosti a počítá, že jde o velké vylepšení odcházejícího Nira, které bylo vyladěno tak, aby zvládlo evropské podmínky.

Větší a lepší Niro EV

Nové Niro EV, je o něco větší než jeho předchůdce. Je o 65 mm delší na 4 420 mm a o 20 mm širší na 1 825 mm a na výšku má 1 570 mm (hybrid je o něco kratší s 1 545 mm). Rozvor náprav je nyní o něco delší na 2 720 mm o 20 mm.

Kia odhaluje zavazadlový prostor o objemu 475 litrů se zvednutými zadními sedadly a 1 392 litrů se sklopenými zadními sedadly. Vzhledem k pohonu předních kol je objem skromných 20 litrů.

Kia Niro GT EV.  Zdroj: Kia, Kia odhaluje podrobnosti a specifikace nového Niro EV
Kia Niro GT EV

Tažná kapacita pro plně elektrický Niro EV byla zvýšena z 300 kg ze 750 kg, i když je to stále méně než tažná kapacita hybridního 1 300 kg.

Kia e-Niro 2022.  Zobrazený model ze zahraničí.  Zdroj: Kia, Kia odhaluje podrobnosti a specifikace nového Niro EV
Kia e-Niro 2022; zobrazený model ze zahraničí

Odvážný nový vzhled Kia Niro EV

Snad nejviditelnější změnou pro Niro EV z hlediska vizuálního vzhledu je nový odvážný boční profil.

Nový design C sloupku „Aero“ zahrnuje aerodynamický průduch, který umožňuje Niro EV dosáhnout koeficientu odporu 0,29.

C Odvětrání sloupku.  Zdroj: HMG, Kia odhaluje podrobnosti a specifikace nového Niro EV
C Odvětrání sloupku

Volitelný kontrastní C sloupek vytváří solidní výraz na silnici, doplňuje přední část a robustní skluznice vpředu a vzadu.

Design mřížky chladiče pod předním čelem Kia Tiger se odráží v zadním reflektoru a zadních bumerangových LED světlech.

Niro EV bude k dispozici v řadě barev, včetně perleťové a čiré bílé, perleťově černé, minerální modré, dvou odstínů šedé a nápadné ranvejové červené. Všechny se dodávají s lesklým černým obložením podél spodní části s výjimkou perleťově bílé GT-Line EV.

Kontrastní C sloupky jsou volitelně v černé barvě pro zelenou a modrou GT-Line. Zatímco perleťově bílá GT-Line se volitelně dodává s ocelově šedým opláštěním a C sloupkem.

Zdroj: HMG

Udržitelné materiály

Uvnitř udržitelné materiály zahrnují čalounění z recyklovaného PET, sedadla vyrobená z „bio PU“, která obsahuje vlákna z gumy, a ekologickou barvu. Ta vylučuje použití BTX, chemické směsi, která obsahuje benzen, toluen a tři izomery xylenu.

Kia e-Niro 2022.  Zobrazený model ze zahraničí.  Zdroj: Kia
Kia e-Niro 2022

Vozidlo k naložení je standardem pro celou řadu Niro EV, což přináší možnost nabíjení z auta na zařízení pro všechny.

To bude dostupné přes 240 voltový port uvnitř kabiny. Zatímco GT-Line se má také dodávat s 3,6 nabíjecím kW prostřednictvím externího adaptéru pro nabíjecí port.

Další specifikace, o kterých mají řidiči nepochybně toužit, pokud si vyberou nejvyšší řadu GT-Line, jsou posuvné a výklopné elektronické střešní okno, „prémiové relaxační sedadlo spolujezdce“, zvukový systém Harmon Kardon s osmi reproduktory, ambientní osvětlení a řadicí páka.

Kia Niro GT EV.  Zdroj: Kia, Kia odhaluje podrobnosti a specifikace nového Niro EV
Kia Niro GT EV

GT-Line má také 10,5″ audiovizuální displej ve srovnání s 8″ displejem S, stejně jako možnost nastavit personalizovaný systém a vestavěnou satelitní navigaci s 10 letou péčí o mapy a živými aktualizacemi. Kupodivu – S získá bezdrátové připojení k telefonu, zatímco GT-Line pouze kabelové.

Integrace smartphonu s Kia Connect

Nová řada Niro bude také první, která přijde s telematikou Kia Connect. To znamená, že poprvé mohou uživatelé chytrých telefonů připojit své telefony na dálku.

Kia Connect také umožní hlasové ovládání funkcí, jako je teplota a zvuk. A také v reálném čase přinese informace o počasí a dopravě do rozhraní vozu. GT-Line má také chytré víko zavazadlového prostoru, které lze otevřít pomocí hlasového ovládání.

Řidiči mají také možnost synchronizovat kalendáře, kontrolovat měsíční záznamy jízdy a polohu (užitečné, když si teenageři požádají o zapůjčení auta!). Dále pak kontrolovat stav vozidla, dostávat bezpečnostní upozornění, implementovat servisní režim a plánovat nabíjení a klimatizaci – to vše od šikovné aplikace pro chytré telefony.

Prvních sedm let je to vše zdarma – i když se ještě musí určit, jak to bude poté.

Aktualizace softwaru se však mají implementovat pouze prostřednictvím interního servisu. Kia plánuje v budoucnu umožnit bezdrátové aktualizace (a možnost implementovat se prostřednictvím aktualizace softwaru – zůstaňte naladěni).

Zdroj: thedriven, Vapol