Kia EV9 GT ohlášena na začátek roku 2025

Krátce po představení modelu EV9 GT-Line Kia oznámila, že její elektrické SUV dostane úpravu GT. Výkonná verze se objeví na začátku roku 2025

Krátce po představení modelu EV9 GT-Line oznámila Kia, že její plnohodnotné elektrické SUV dostane plnotučnou úpravu GT. Vysoce výkonná verze, která se již vyvíjí, má být uvedená na trh na začátku roku 2025. Prozradil to prezident a generální ředitel společnosti Kia Ho Sung Song v rozhovoru se zástupci médií, včetně Car and Driver. Po menším modelu EV6 GT se má stát druhým elektrickým modelem GT.

Výkonný model EV9 GT

Podrobnosti o modelu Kia EV9 GT zatím neznáme. Nicméně si můžeme udělat přibližný odhad. Očekávejte masivní nárůst výkonu oproti modelu EV9 s pohonem všech kol z roku 2024, který nabízí výkon 380 koní a točivý moment 600 Nm. Pro běžnou EV9 AWD má být k dispozici volitelný model Boost, který si zákazníci mohou stáhnout prostřednictvím Kia Connect Store a který zvýší točivý moment na 516 Nm.

Očekávejte masivní nárůst výkonu oproti modelu EV9 s pohonem všech kol z roku 2024, který nabízí výkon 380 koní a točivý moment 600 Nm
EV9 GT má mít větší výkon než jeho předchůdce

Kia by se mohla rozhodnout vypůjčit si dvoumotorový agregát z výše zmíněného modelu EV6 GT, který dosahuje výkonu 576 koní a 545 Nm. Kompaktní elektrický crossover v nejvyšším stupni naladění zrychlí z 0 na 100 km/h za tři a půl sekundy, ale za předpokladu, že by měl identický výkon, EV9 GT by se mu kvůli těžší karoserii nemohl vyrovnat. EV9 s pohonem AWD zvládne sprint za šest sekund, resp. za 5,3 sekundy s režimem Boost.

Ještě více výkonu

Ještě výkonnější vůz na stejné platformě E-GMP přijde ještě letos, kdy Hyundai představí model Ioniq 5 N. Ten se má s výkonem pohybovat někde kolem 600 koní a pravděpodobně má mít i o něco vyšší točivý moment než EV6 GT. Zatím je příliš brzy na to, aby se dalo říci, jaká konfigurace dvoumotorové soustavy se objeví v modelu EV9 GT.

Mělo by být férové předpokládat, že tím utrpí účinnost. Kia zatím neoznámila dojezd modelu EV9 s pohonem AWD, ale víme, že používá velký akumulátor o kapacitě 99,8 kWh sdílený s modelem RWD Long Range. Ten má odhadovaný dojezd přes 541 km v cyklu WLTP. AWD tento údaj sníží a použití úpravy GT se na dojezdu projeví ještě negativněji. Kromě toho jsou čísla EPA obvykle nižší než WLTP.

Zdroje: motor1, Vapol