Na Plutu byly objeveny obrovské ledové sopky

Pustý svět ledu daleko ve vnější sluneční soustavě? Daleko od toho: nové analýzy ukazují velký pohyb na Plutu. Jeden badatel mluví o „geologické říši divů“.

Ledové sopky

Na trpasličí planetě Pluto se nacházejí ledové sopky vysoké až sedm kilometrů, které byly pravděpodobně nebo dokonce ještě nedávno aktivní. K tomuto závěru dospěl mezinárodní výzkumný tým, který analyzoval snímky ze sondy New Horizons.

Podle vědců v časopise Nature Communications musí Pluto uchovávat teplo ve svém nitru déle, než se dříve předpokládalo, nebo generovat více tepla, než se očekávalo.

Pluto je menší než pozemský měsíc, má 2377 kilometrů v průměru, ale je největším nebeským tělesem v Kuiperově pásu za planetou Neptun. Jedná se o oblast převážně ledem pokrytých těles z doby, kdy se formovala naše sluneční soustava. Pluto obíhá asi 5,8 miliardy kilometrů od Slunce, což se jeví asi 40krát dál než od Země.

Neustálá obnova povrchu

V červenci 2015, po více než devíti letech letu, proletěla kolem trpasličí planety americká vesmírná sonda New Horizons a poprvé doručila na Zemi snímky a data Pluta a jeho měsíců ve vysokém rozlišení.

Unikátní: Zdá se, že struktura Wright Mons byla fúzována z různých ledových sopek
Unikátní: Zdá se, že struktura Wright Mons byla fúzována z různých ledových sopek

Zjištění naznačují, že „Pluto se stává aktivnější nebo geologicky živější, než jsme si dříve mysleli,“ řekla hlavní autorka Kelsi Singer z Southwest Research Institute v Boulderu v Coloradu. Na ledové trpasličí planetě se objevují nejen staré oblasti s krátery, ale také mladé oblasti téměř bez kráterů.

To bylo velkým překvapením pro planetární výzkumníky, kteří očekávali trvale starý povrch, který se od vzniku trpasličí planety před 4,5 miliardami let téměř nezměnil. Procesy jako eroze, vypařování a usazování však zřejmě vedou v některých oblastech k neustálé obnově povrchu.

„Složitý jako Země nebo Mars“

Spoluautor Lan Stern, který vedl projekt New Horizon, označil za „zajímavé“, že Pluto „je stejně složité jako Země nebo Mars, navzdory své menší velikosti a velké vzdálenosti od Slunce“. Singer nazval trpasličí planetu, na které se nalezly dusíkaté ledovce a masy dusíkového ledu vypařující se nebo zamrzající v rytmu dne a noci, „geologická říše divů“. Když se podíváte na jednu část Pluta, nemáte ponětí, jak vypadají ostatní oblasti.

Hladký povrch: Letadlo Sputnik ve tvaru srdce a přilehlé ledové sopky vypadají téměř bez impaktních kráterů, tedy geologicky mladé
Hladký povrch: Letadlo Sputnik ve tvaru srdce a přilehlé ledové sopky vypadají téměř bez impaktních kráterů, tedy geologicky mladé

Obzvláště nápadná je Sputnik Planitia. 1000 kilometrů široká planina, která pravděpodobně vznikla v raných dobách trpasličí planety dopadem velkého nebeského tělesa. Tu pokrývá kilometr silná vrstva dusíkového ledu a je téměř zcela bez kráterů. Podivné kopcovité stavby na jihozápadním okraji této pláně se jevily až dosud záhadné. A Singer a její kolegové nyní tyto struktury znovu prozkoumali.

Vědci došli k závěru, že jde o sopečné kužely. Na povrch však neproniká kamenné magma z nitra trpasličí planety, ale viskózní směs vody a ledu. Výzkumníci již znají takový „kryovulkanismus“ z ledových měsíců planet Jupiter, Saturn a Neptun. Ale velikost a tvar ledových sopek Pluta se jeví podle Singerové a jejich kolegů jedinečné. Podmínky jako teplota a tlak vzduchu se značně lišily od ostatních míst kryovulkánů.

Odkud se na Plutu bere teplo?

Vulkanické kužely na Plutu dosahují výšky jednoho až sedmi kilometrů a mají průměr 10 až 150 kilometrů. Zdá se, že různé sopky se spojily do jedné ve struktuře zvané Wright Mons. A to o velikosti havajské Mauna Loa, ale ve struktuře neznámé na Zemi.

Podle výpočtů týmu se muselo z nitra trpasličí planety na povrch napumpovat celkem více než 10 000 kubických kilometrů ledového magmatu. A to až donedávna. Protože kvůli nedostatku impaktních kráterů se měly některé ledové sopky jevit staré jen několik set milionů let.

„Je to geologicky mladé,“ vysvětlila Kelsi Singer. „Protože zde nejsou téměř žádné impaktní krátery, je možné, že tyto procesy probíhají dodnes.“

To vše však vyvolává otázku, jaký zdroj tepla je hnacím motorem kryovulkanismu. Na vědci nemají odpověď. „Existence těchto velkých struktur však ukazuje, že vnitřní struktura Pluta a jeho vývoj buď umožnily udržet teplo déle,“ říkají vědci, „nebo generovat více tepla, než jsme si dříve mysleli.“

Zdroj: spiegel, Vapol