Suzuki GSX-S1000GT

Hned na úvod napíšu, že k tomu, abyste pochopili motorku Suzuki GSX-S1000GT, potřebujete na ní najet minimálně 500 kilometrů. Potom vám odpoví na všechny otázky a vy budete mít jasno v tom, zda ji chcete nebo ne. A věřte mi, budete ji chtít. Nakonec talent této motorky spočívá v tom, že k extrémní rychlosti na silnicích přidává i kus komfortu.

Suzuki GSX-S1000GT

Závodní geny

Musím se přiznat. Supersporty nejsou motorky, které by mě přitahovaly. Respektive, přitahovali mě do té doby, než jsem při jízdě nezjistil, že v podstatě se většinou zachraňuji z průšvihu. Prostě páčka brzdy byla zároveň prosbou pro anděla strážného, ​​aby to vybavil. Navíc na slovenských rozbitých cestách jsem si je neužíval tak jako na okruhu. Považoval jsem je za okruhové nástroje pro ty, co milují jízdu na koleno či na zadním kole. Takže jsem měl před turistickým supersportem od Suzuki jisté pochybnosti. Ne nad motorkou, ale nad sebou samým.

Při pohledu do technických údajů totiž svítil maximální výkon řadového čtyřválce o objemu 999 cm3 na úrovni 112 kW (152 k) při 11 tisících otáčkách! Ne, až tam jsem motor nikdy nevytočil. Nebylo třeba, oční bulvy jsem opřel o plexisklo už při sedmi tisících a rychle jsem přeřadil přes quickshifter, který funguje oběma směry. Vynikající. Maximální točivý moment je 106 Nm při 9 250 Nm a ten se také postará o to, abyste pocítili „tah vpřed“. Jednoduše motorka je extrémně rychlá, i když vůči ostrým supersportům ztrácí 50 koní.

Konstrukčně je motor odvozen od legendárního motoru s kódovým označením K5, který debutoval v supersportu GSX-R1000 již v roce 2005, což je dost dávno. Od té doby ho v Suzuki povolávají do služby vždy, když je třeba. A dělají dobře, neboť ani po letech neztrácí dech, spíše naopak, mnohokrát bylo třeba ladit tento motor tak, aby nebyl až tak ostrý. Ale dokáže být i úsporný, nakonec průměrná spotřeba se v našem případě ustálila na 5,7 l/100 km, což je méně, než udává výrobce.

Režimy a nastavení Suzuki GSX-S1000GT

Ještě předtím, než nastartuji, mi vysvětlují nastavení motoru, trakční kontroly, quickshiftera… Motorka má režim komfortní, tedy základní, nebo chcete-li dešťový, jeden sportovní a pak ještě supersportovní, tedy ten nejostřejší. Který jsem vyzkoušel? Jezdil jsem v základním, ostatně jak jsem už říkal, nejsem „kolenobrusič“ a GSX-S1000GT mě bavila i v tomto režimu více, než jsem potřeboval. Trakční kontrolu si můžete nastavit v pěti stupních a quickshifter si můžete zcela vypnout a používat jej pouze při řazení směrem nahoru nebo naopak jen dolů. Osobně jsem ho však nevypnul, neboť funguje extrémně dobře a to i v nižších otáčkách.

Suzuki GSX

Jízda? Suzuki GSX-S1000GT potřebuje čas, pokud nejste až takový sportovní jezdec jako jiní, a odvděčí se vám velmi dobrými jízdními vlastnostmi. Dokonce i na nerovnostech musíte podržet plyn tak, aby je mohl podvozek vyhladit. Svléknete strach, odměnou vám budou jisté jízdní vlastnosti a také patřičná rychlost. V podstatě po týdnu ježdění jsem zjistil, že jsem podlehl kouzlu „GéTéčka“ a většinou jsem měl na tachometru zhruba 140 km/h i na místech, kde to prostě není vhodné. Pokud natrefíte na hladký asfalt v zatáčce, můžete se těšit na výrazný náklon, aniž byste se báli. Jistota, s jakou po chvíli nakloníte motorku, je opravdu supersportovní a naplní vaše očekávání. Je rychlá, přesná, a když je třeba, i komfortní.

Turistika

I přes optice motorky, která je supersportovní, můžete na ni zavěsit kufrový set a vydat se s ní na výlet prakticky kamkoli, kam vede asfaltová cesta. Na to, abyste delší cestu vydrželi, vám pomohou výše umístěná řidítka, přestože nohy budete mít supersportově tak trochu za sebou a výše než například na cestovních endurach. Ostatně vzdálenost vás nemusí zajímat, překonáte ji zpravidla mnohem rychleji než kolegové na cestovním enduru.

TFT and company Suzuki

Konečně má Suzuki plnobarevný TFT displej, který patří mezi nejpřehlednější, jaký znám. A to je u tak rychlé motorky, jakou GSX-S1000GT je, určitě potěšitelný fakt. Navíc teď už vám nebude nic chybět! Nechybí vestavěná navigace a také si můžete spárovat telefon se systémem a máte možnost zvednout hovor za jízdy. Na motorce, která může překonat rychlost 130 km/h. Osobně na motorce netelefonuji a na GSX-S1000GT to nedoporučuji nikomu. Nebo proč byste to dělali? Na motorce musíte být svobodný.

A teď pojďme na nejdůležitější část našeho testu. Je Suzuki GSX-S1000GT dobrá motorka? Je šíleně rychlá jako tornádo, přesná jako žiletka, výrazně komfortnější než supersport a téměř tak praktická jako cestovní enduro. Pokud mám být upřímný, supersportovní GT se bude nejvíc líbit tím, co byli odchováni na supersportech. Ale to je jedno, pokud máte chuť na výlet ze Slovenska do Chorvatska, který chcete absolvovat během čtyř hodin do většiny letovisek, neznám lepší motorku.

Zdroj: automagazin.sk, top-voziky.cz