Kia EV3 dokáže nabíjet elektrokolo přímo ze zadního sedadla

Jihokorejská automobilka Kia přichází s konceptem elektromobilu EV3, které nabízí také nabíjení elektrokol přímo ze zadního sedadla

Existuje kategorie vozů, které bychom mohli nazvat „Elektrický crossover“. Ten typ znáte, i když jste o nich nikdy takto nepřemýšleli. Dostanete je, když se automobilka chce pustit do elektrifikace v důležité kategorii určené k prodeji velkého množství aut. Obvykle kompaktních nebo středně velkých crossoverů. Jihokorejská automobilka Kia přichází s konceptem elektromobilu EV3, které nabízí také nabíjení elektrokol přímo ze zadního sedadla.

Koncept Kia EV3

Nyní je vždy dobré, aby se na silnicích objevilo více elektromobilů, a ne každé auto potřebuje nějaký výrazný talent. Ale tyto vlastnosti pomáhají relativně nezajímavým crossoverům působit o něco zajímavěji. Zpočátku jsme si mysleli, že subkompaktní Kia EV3 Concept taková bude.

S potěšením však můžeme říci, že jsem se mýlili. EV3 Concept má zadní sedadlo, jehož spodní část se sklápí nahoru. To umožňuje umístit elektrokolo nebo elektroskútr – které můžete navíc nabíjet pomocí nabíjení V2L (vehicle-to-load).

EV3 Concept má zadní sedadlo, jehož spodní část se sklápí nahoru
Uvnitř vozu můžete nabíjet elektrokola pomocí funkce V2L

EV3 Concept se stal jedním z několika nových elektromobilů, které Kia předvedla na své zahajovací akci EV Day v Soulu. Mezi další vozy patřily produkční verze crossoveru EV5 a nový sedan EV4 Concept. Ale pouze EV3 Concept má schopnost ukládat a nabíjet to, co by se dalo nazvat „elektrickým mikromobilním řešením“.

Stále větší obliba funkce V2L

V2L se stává stále běžnější a oblíbenější funkcí moderních elektromobilů. Díky ní se váš vůz promění v obří mobilní baterii. Dokáže přímo nabíjet notebooky, nářadí, spotřebiče nebo cokoli jiného, co funguje na elektřinu. U elektromobilů Kia a Hyundai obvykle připojíte své zařízení k adaptéru, který připomíná zástrčku J1772. Dále stisknete tlačítko a pak si užíváte proudících elektronů.

Hyundai Motor Group sice v současné době nevyrábí skútry ani elektrokola, ale v minulosti s podobnými věcmi koketovala. Dále uvedla, že zkoumá možnosti, jak expandovat do takzvaných řešení mobility „poslední míle“. Pro mladší městské zákazníky, na které by Kia EV3 zaměřila, by mohla být možnost uložení a nabíjení takového zařízení velmi užitečná. A to zejména proto, že na některých trzích začínají elektrokola převyšovat prodej běžných kol.

Interiér konceptu

Uvnitř se nachází konzolový stolek, o kterém Kia říká, že nebyl vyrobený, ale vypěstovaný. Vznikl z mycelia, kořenové struktury houby. „Použití mycelia nám umožňuje napodobit procesy, které vidíme v přírodě, a využít je k navrhování udržitelnějších řešení,“ uvedla v tiskové zprávě vedoucí oddělení barev, materiálů a povrchové úpravy společnosti Kia Marília Biill. „Materiál lze pěstovat v libovolném tvaru pomocí formy.

Uvnitř se nachází konzolový stolek, o kterém Kia říká, že nebyl vyrobený, ale vypěstovaný
Konzolový stolek vznikl z mycelia

Využití mycelia je zatím ve velmi rané fázi a v rámci strategie udržitelnosti společnosti Kia spolupracujeme s partnery na urychlení vývoje tohoto materiálu.“ Jinými slovy, společnost Kia doufá, že se časem začne věnovat více této problematice.

EV3 je důležitou součástí plánů automobilky

Vizuálně se EV3 Concept řídí stejnou příručkou jako někteří jeho starší bratři. Jedná se v podstatě o EV9 nebo EV5, ale je přibližně stejně velký jako Kia Niro. Stane se také důležitou součástí plánů společnosti Kia, která chce do roku 2026 výrazně rozšířit svou nabídku elektromobilů na více než 1 milion celosvětově prodaných kusů a nakonec dosáhnout toho, aby do roku 2030 tvořily elektromobily téměř 40 % celosvětových prodejů.

Méně jasné je, zda EV3 přijde do USA, nebo ne
Koncept Kia EV3

Díky tomu by měl být sériový model EV3 také zatím nejmenším členem platformy E-GMP skupiny Hyundai Motor Group, i když zatím nejsou známé žádné informace o velikosti baterií nebo specifikacích. A to včetně toho, zda začne využívat 800V architekturu pro ultrarychlé nabíjení jako modely EV6 a EV9, nebo zda bude mít pouze konvenčnější 400voltovou architekturu, jako bude mít EV5.

Mimochodem, pokud vás zajímá, jak je na tom Kia Niro EV, vedoucí globálního produktového týmu Kia Min Woo Park řekl, že se nikam nechystá. „Stále věříme, že existují zákazníci, kteří budou vyhledávat cenově dostupnější elektromobily, jako je Niro. V této strategii chceme stále pokračovat,“ řekl.

Méně jasné je, zda EV3 přijde do USA, nebo ne. „Stále to studujeme,“ řekl Park, což platí i pro EV4. Není také jasné, zda se EV3 v sériové verzi začne vyrábět v Severní Americe, nebo ne, například v Metaplantu Hyundai v Georgii nebo v Alabamě, kde se vyrábí elektrifikovaný Genesis GV70. Pokud se zde nezačne vyrábět, nezíská nárok na daňové úlevy ve výši 7 500 dolarů (173 000 Kč), pokud nebude pronajímán. I to Kia stále zkoumá.

Zdroje: motor1, Vapol