Santa Fe 2024 s mnohem větším prostorem uvnitř

Hyundai Santa Fe 2024 získal kompletní přepracování. Největší úpravy proběhly uvnitř modelu. Je luxusnější a nabízí větší výhled

Hyundai Santa Fe debutoval na přelomu tisíciletí a vyrostl na důstojné SUV střední velikosti, ale nikdy nebyl nijak zvlášť zapamatovatelný. To se mění s přepracovaným Santa Fe 2024, který získal kompletní přepracování. Toto nové Santa Fe je výrazně změněné a podle našeho odhadu mohlo být uvedeno na trh jako úplně jiný model, který by se prodával vedle třířadého modelu Palisade.

Specifikace modelu Santa Fe 2024

Se svým hranatým a zkoseným stylem je vzhled Hyundai Santa Fe pro rok 2024 velkým odklonem od svých předchůdců a pro Hyundai celkově. Osvětlení má motiv H, který je charakteristický ve dne i v noci – zepředu to vypadá jako Ford Flex nové generace. Pohled zezadu není tak atraktivní, s nízko umístěnými zadními svítilnami, které přidávají spoustu nepohodlné vizuální hmotnosti.

Pokud jde o velikost, nové Santa Fe je o 4,5 cm delší než jeho předchůdce  a uvnitř jsou ještě větší novinky
Vylepšené Santa Fe 2024 je o 4,5 cm delší než jeho předchůdce

Pokud jde o velikost, nové Santa Fe je o 4,5 cm delší než jeho předchůdce a uvnitř jsou ještě větší novinky. Nyní je to třířadé SUV pro šest nebo sedm cestujících namísto dvouřadého pro pět cestujících. Jak se očekávalo, modernizací prošel také styl interiéru s novými funkcemi.

Změny pod kapotou

Měli jsme možnost se Santa Fe projet v Koreji a odnesli jsme si příznivé dojmy z obou modelů, které jsou určené pro USA. Standardní Santa Fe, které dorazí v březnu, pohání přeplňovaný čtyřválec 2,5 litru za 277 koňských sil. Je spárovaný s osmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou, která pohání přední kola nebo všechna čtyři.

Santa Fe Hybrid, který se sem dostane později na jaře, obsahuje přeplňovaný řadový čtyřválec o objemu 1,6 litru spárovaný se střídavým motorem, který dohromady produkuje 232 koní. Využívá šestistupňový automat a točivý moment posílá na všechna čtyři kola.

Motory zůstávají příjemně tiché, dokud nesešlápnete pedál
Motory jsou během pomalejší jízdy velmi tiché

Motory zůstávají příjemně tiché, dokud nesešlápnete pedál. Při plném plynu se ozývají hrubé zvuky motoru, ale to je pro řadovou čtyřku docela typické. Vozidla s korejskými specifikacemi, která jsme řídili, byla vyladěna pro pohodlí na dálnici, dovedně vyhladila těch pár nedokonalostí vozovky, které jsme našli, a vykazovala několik zbytkových odskoků přes některé zvlnění vozovky.

Očekáváme, že americké verze dostanou o něco pevnější odpružení. Ovládání je pro většinu řidičů více než dostatečné a v zatáčkách se cítí dobře. Pro dobrodružnější typy, které by se mohly skutečně vydat do terénu, má být model XRT vybavený 30palcovými terénními pneumatikami a poskytne dalších 1,5 palce světlé výšky.

Vylepšený interiér

Vpředu nabízí nové Santa Fe spoustu místa a vynikající výhled ven. Kabina je mnohem hezčí než dříve, s vylepšenými materiály a čistší středovou konzolou, která není posetá spoustou tlačítek. Volant vypadá, jako by pocházel z Land Roveru. Jediný kus zakřiveného skla obsahuje dva 12,3palcové displeje – jeden pro sdružený přístroj a dotykový displej pro infotainment. Samostatné ovladače klimatizace se nachází ve středovém sloupku nad přihrádkou s dvěma nabíječkami pro bezdrátové telefony a velkými držáky nápojů.

Jediný kus zakřiveného skla obsahuje dva 12,3palcové displeje – jeden pro sdružený přístroj a dotykový displej pro infotainment
Dva 12,3″ dotykové displeje

Středová přihrádka loketní opěrky je otočná vpředu i vzadu, aby umožnila přístup cestujícím na předních nebo zadních sedadlech, i když otevření západky vyžadovalo určité úsilí. Další velký koš je pod konzolou a jsou zde také dvě odkládací schránky. Horní box je k dispozici s UVC-sterilizačním světlem, které tvrdí, že dezinfikuje telefony, brýle nebo jiné osobní předměty.

Místa k sezení

Dostupné kapitánské křesla druhé řady jsou téměř stejně pohodlné a nastavitelné jako ty vpředu a prostor pro nohy je dostatečný. Zvýšená poloha sedadel poskytuje dobrý výhled dopředu, což by mohlo být velkým bonusem pro cestující náchylné ke kinetóze (nevolnost). Jedním do očí bijícím opomenutím je však chybějící samostatné ovládání zadní klimatizace. Ve stávajícím stavu můžete rychlost ventilátoru pro tyto cestující nastavit pouze z přední konzoly.

Za druhou řadou pojme Santa Fe působivých 1 161 l nákladu, tedy o trochu více než dříve
Santa Fe 2024 je velmi prostorné

Do třetí řady se nejlépe dostanete tak, že vlezete mezi kapitánská křesla ve druhé řadě. Když je totiž prostřední sedadlo posunuté a nakloněné dopředu, je sotva dost místa na proklouznutí kolem. Díky hranatému tvaru Santa Fe je vzadu dostatek místa pro hlavu pro dospělé. Ve většině případů se však cestující ve druhé řadě možná budou muset posunout dopředu, aby měli dostatečný prostor pro nohy ve třetí řadě. Stojí za zmínku, že hybrid snižuje prostor pro nohy druhé řady asi o půl palce.

Celkově tato kabina není tak prostorná jako větší Palisade. Santa Fe je však solidním uchazečem o kupce s pouze příležitostnými potřebami třetí řady. Za druhou řadou pojme Santa Fe působivých 1 161 l nákladu, tedy o trochu více než dříve. V případě, že byste potřebovali více místa, střešní nosič pojme řadu užitečných modulů. Za okny zadních dveří se nachází skrytý úchyt, který vám pomůže vylézt na zadní kolo a získat přístup ke střešnímu nosiči.

Žhavé zboží na trhu

Po našich prvních zkušenostech s řízením bychom řekli, že Hyundai Santa Fe má v roce 2024 zboží, které má na to vést pole menších třířadých SUV, které zahrnuje Kia Sorento, Mitsubishi Outlander a Volkswagen Tiguan. Vytyčuje také životaschopnou střední cestu mezi dvouřadými středními modely a větší třídou středních třířadých SUV, které dominovaly Kia Telluride, Palisade a nová Honda Pilot. Cenu zatím automobilka nezveřejnila, ale Santa Fe by mělo být levnější než větší Telluride.

Zdroje: caranddriver, Vapol