Kia Niro EV

Může to vypadat, že staré Niro dostalo několik zásadních stylových vylepšení, aby vypadalo trochu více jako vysoce uznávaný čistě elektrický vůz EV6. Ve skutečnosti je to zcela nové Niro druhé generace, které nahrazuje vůz představený v roce 2016.

Je o něco prostornější, s větší baterií, má vylepšenou kabinu a také exteriér, který je pro oko jednodušší. Název se změnil – z E-Niro se stalo Niro EV – ale na svém místě na trhu je stále velmi blízko předchozímu modelu: Velké rodinné auto s vysokou cenou.

Jezdili jsme s předprodukční prototypovou verzí Niro EV v její nejvyšší výbavě. Očekává se, že sériová verze se k prvním zákazníkům ve Spojeném království dostane v srpnu 2022, krátce po příchodu hybridních a plug-in hybridních verzí.

Co se změnilo?

Víc, než se na první pohled zdá. Kromě toho, že karoserie dostává novou příď, která je spíš v souladu s ostatními vozy Kia 2022. Zatímco EV6 (a Hyundai Ioniq 5 a řada dalších elektromobilů přicházejících ze skupiny Hyundai) májí pouze elektrický pohon, Niro využívá stejný přístup jako předchozí – jednu základní sadu, kterou lze použít pro všechny tři verze Nira.

Zatímco hybridy mají motor pod kapotou, u elektromobilu tento prostor zabírá synchronní elektromotor s permanentním magnetem. Výsledkem je, že Niro má pohon předních kol, což je u moderního EV neobvyklé. Energii získává z nové baterie, o něco lehčí, ale o něco větší kapacity než dříve (64,8 vs 64 kWh).

Nový podvozek má o 20 mm delší rozvor a karoserie je o něco delší a širší.

Interiér byl výrazně přepracován, nyní vypadá mnohem moderněji, s některými elegantně se snášejícími diagonálními liniemi ve dveřích a přes palubní desku a výrazně pokročilejším informačním a zábavním systémem.

Kia Niro EV

Jaké různé verze existují?

Sestava je velmi jednoduchá. Existuje pouze jedna velikost baterie: 64,8 kWh a jeden elektromotor. Jednorychlostní převodovka pohánějící pouze přední kola. Karoserie: pět dveří, pět sedadel. A tři úrovně specifikací, nazývané 2, 3 a 4.

Karoserie Kia Niro EV

Základní Niro EV, 2, má 8,0palcový centrální dotykový displej a 10,25palcové digitální přístroje a 17palcová aerodynamicky optimalizovaná litá kola. Úroveň 3 přidává funkcionalitu V2D (možnost nabíjet elektronická zařízení z Niro pomocí tříkolíkové zástrčky – jak je vidět na EV6). Nejvyšší specifikace zahrnuje head-up displej, 10,25palcový dotykový displej, vyhřívaná vnější zadní sedadla, ventilovaná přední sedadla, elektricky ovládané zadní výklopné dveře, elektrické střešní okno, vylepšené audio a další elektroniku zvyšující bezpečnost.

Hybridní vozy začínají na 780 000 Kč, zatímco EV začíná na 1 000 000 Kč.

Zdroj: carmagazine.co, top-voziky.cz