Icon of the Seas – Může být největší výletní loď šetrná k životnímu prostředí?

Největší výletní loď na světě se chystá na svou první plavbu. Dne 27. ledna se Icon of the Seas vydala na svou zahajovací plavbu

Největší výletní loď na světě se chystá na svou první plavbu. Dne 27. ledna se Icon of the Seas vydala na svou zahajovací plavbu. Tato největší výletní loď je pětkrát větší než Titanic, a přesto má místa nazbyt. Může přepravit celkově až 7 600 cestujících.

Největší výletní loď na světě

Icon of the Seas je delší než Eiffelova věž a má 20 palub. K dispozici má sedm bazénů včetně „největšího bazénu na moři“ a také aquapark se šesti tobogány. Na lodi je více než 40 barů a restaurací rozmístěných v osmi „čtvrtích“. Má maximální kapacitu 7 600 cestujících a více než 2 000 členů posádky.

První plavba lodi je již vyprodaná a výlety do konce roku 2024 se rychle plní. Je to jedna ze 14 nových výletních lodí, které vyplouvají jen v letošním roce.

Výletní lodě se jen zvětšují - průměrná hrubá hmotnost se každých deset let zvětší o 10 000 tun
Loď Independence of the Sea společnosti Royal Caribbean

Díky funkcím, jako jsou motory poháněné zkapalněným zemním plynem (LNG), teplo z motorů využívané k ohřevu vody a možnost připojit se v přístavech k dodávkám elektřiny, se má stát Icon of the Seas podle společnosti „dosud nejudržitelnější lodí společnosti Royal Caribbean“.

A výletní lodě se jen zvětšují – průměrná hrubá hmotnost se každých deset let zvětší o 10 000 tun. Někteří se obávají důsledků takto mohutných lodí pro životní prostředí. Znamenají tedy větší výletní lodě skutečně větší dopad na klima?

Jak plavby ovlivňují životní prostředí?

Spuštění lodi Icon of the Seas přichází v době, kdy mnoho evropských zemí zavádí nové předpisy zaměřené na znečišťování přístavů.

Nová přísná pravidla v Norsku znamenají, že od roku 2026 mohou v tamních přístavech kotvit pouze lodě poháněné alternativními palivy. Vláda se snaží omezit znečištění malebných fjordů způsobené lodní naftou, na kterou jezdí mnoho výletních lodí.

Espen Barth Eide, norský ministr zahraničí, řekl německé televizi DW, že výletní lodě „způsobují nejvyšší emise na světě v přepočtu na jednoho cestujícího a ujetý kilometr“.

Jak moc je průměrná plavba náročná na emise CO2?

Podle odhadů Mezinárodní rady pro čistou dopravu (ICCT) vypouštějí nejefektivnější výletní lodě přibližně 250 g CO2 na kilometr cesty, kterou urazí jeden cestující.

Při použití stejné metodiky je uhlíková náročnost letu na krátkou vzdálenost přibližně 110 g CO2 na kilometr cesty.

ICCT spočítala emise při cestě na pět nocí dlouhé 2 000 km v USA na nejefektivnější výletní lodi a porovnala je se zpátečním letem a stejně dlouhým pobytem v hotelu.

Zjistila, že osoba, která se vydá na plavbu, vyprodukuje přibližně dvojnásobné množství celkových skleníkových plynů než osoba, která se vydá na let. A to bez ohledu na to, že mnoho lidí letí do přístavu odjezdu.

Jsou alternativní paliva řešením?

Nejnovější výletní lodě stále častěji pohání zkapalněný zemní plyn (LNG) s cílem snížit emise uhlíku.

Spalováním LNG se uvolňuje méně oxidu dusíku, oxidu síry a pevných částic než při spalování tradičních paliv. To je hlavní problém přístavů po celém světě, kde lodě stojí na volnoběh celé hodiny. Provozovatelé výletních plaveb tvrdí, že se jedná o alternativu „šetrnou ke klimatu“, protože obsahuje přibližně o 25 % méně oxidu uhličitého.

Icon of the Seas je jen jednou z řady nových lodí s dvoupalivovými motory, které mohou používat jak lodní naftu, tak LNG. Je to první loď provozovatele Royal Caribbean, kterou tohle palivo pohání.

Obavy z úniků plynů a vypouštění paliva

Existují však obavy z možných úniků metanu z typu motorů, které tyto výletní lodě používají. Tento mimořádně silný skleníkový plyn má v průběhu 20 let více než 80krát větší dopad na klima než CO2.

Lodě spalující LNG sice mohou vypouštět méně oxidu uhličitého než tradiční lodní paliva, ale často se jim nepodaří spálit všechen tento neviditelný plyn. Podle časopisu Transport & Environment téměř 80 % lodí spalujících LNG používá typ motoru, který do atmosféry vypouští 3,1 % paliva.

Výzkum bruselské neziskové organizace tvrdí, že to může být v krátkodobém horizontu pro klima horší než spalování tradičních paliv.

Další možností může být metanol

Společnost Royal Caribbean tvrdí, že LNG byl nejreálnější alternativou, když se před deseti lety projektovala loď Icon of the Seas. V příštím roce se chystá uvést na trh loď Celebrity Xcel pro 3 248 cestujících s třípalivovým motorem, který může pohánět i metanol.

Společnost dále tvrdí, že loď Icon of the Seas postavila tak, aby se mohla v budoucnu přizpůsobit i jiným zdrojům paliva ( např. metanol). Námořní průmysl v něm vidí jedno z nejslibnějších alternativních paliv blízké budoucnosti.

Čas nezastavíš

Ačkoli jsou na cestě novější lodě s méně netěsnými motory a pokrokovými řešeními, průměrná výletní loď, která se v současnosti plaví po světových mořích, je nyní více než 22 let stará.

Ekologické skupiny tvrdí, že mnohé z těch, které se dnes staví, budou pravděpodobně v provozu i v roce 2050, kdy Mezinárodní námořní organizace (IMO) usiluje o dosažení svého cíle čisté nulové spotřeby.

Zdroje: euronews, Vapol