Solární rameno pro agrivoltaické aplikace

Slovenský startup vyvinul fotovoltaické rameno, které zajišťuje napájení plevele a dalších drobných zemědělských aplikací. V největší konfiguraci je systém dlouhý 18 metrů, má výkon 2,4 kW a dokáže pokrýt obdělávanou plochu 994 m².

Slovenský startup Sun powered systems, s.r.o. vyvinul automatizovaný fotovoltaický systém, který lze využít pro různé aplikace při přípravě půdy a pěstování plodin. „Fotovoltaické rameno zajišťuje majiteli napájení mimo síť, což je užitečné pro další zpracování zeleniny, přípravu hotových zeleninových produktů nebo balení,“ uvedl pro časopis pv jednatel a zakladatel společnosti Robert Demko.

Systém napojili na pohyblivé zařízení, umístěné pod solárními panely, které zvládá vykonávat lineární pohyby v kombinaci se současným kruhovým pohybem samotného ramene, a to ve spirálovém vzoru o šířce buď 60 cm, nebo 30 cm. „Rotující rameno pohání motor, který napájí z fotovoltaických panelů připevněných na samotném rameni,“ vysvětlil Demko. „Systém nevyžaduje připojení k elektrické síti ani žádný jiný externí zdroj elektřiny. Je ideální pro místa, která nejsou v blízkosti elektrické sítě, nebo pro místa, kam se z jakéhokoli důvodu nedá snadno dostat zdrojem elektřiny.“

Systém využívá střídavý asynchronní motor s rychlostí otáčení 1500 otáček za minutu a výkonem 750 W pro pohyb. Může nést komerčně dostupné solární moduly malých rozměrů, stejně jako baterie LiFePo a regulátory frekvence.

Solární rameno
Solární rameno

Společnost nabízí systém v různých variantách. Nejmenší konfiguraci tvoří šestimetrové rameno o výkonu 1 kW, které údajně dokáže pokrýt obdělávanou plochu 104 m². Největší systém 18 metrů dlouhé rameno s výkonem 2,4 kW, které je schopno pokrýt obdělávanou plochu 994 m².

Instalace solárního ramene

Systém zvládne odstranit plevel mezi definovanými řádky v jednom cyklu. Což říká počet otáček, které musí rameno provést, aby se pohybovalo podél celého ramene kolem osy otáčení, od jednoho konce pohonné jednotky k druhému konci. Podle Demka mohou zemědělští podnikatelé systém instalovat pouze pomocí půdních šroubů, které umožní v případě potřeby stroj snadno vyměnit.

„Způsob zpracování půdy realizovaný prostřednictvím našeho systému je neinvazivní. Půda nenese zátěž těžkých mechanismů, které ji extrémně utužují,“ vysvětlil dále.

Systém se v současné době montuje na Slovensku. Výrobce jej plánuje prodávat v evropských zemích, kde poskytují dotace na agrivoltaiku, jako je Francie, Itálie nebo Španělsko. „Náš systém je určen pro všechny lidi, malé obce a firmy, které chtějí čerstvou a zdravou zeleninu,“ uvedl Demko.

Osmnáctimetrový systém se v současné době prodává za cenu kolem 600 000 Kč.

Zdroje: pv magazine, top-voziky