Norská výletní linka dostává zelenou

Norská výletní a trajektová společnost Hurtigruten oznámila své plány plavit se norským Coastal Expressem bez emisí do roku 2030. A oznámila svůj plán postavit plavidlo s nulovými emisemi připravené k plavbě do roku 2030.

Norská výletní a trajektová společnost Hurtigruten

Hurtigruten Norwegian Coastal Express – který trvá 12 dní, vycestuje z města Bergen na jihu, přes polární kruh až do Kirkenes a zpět. Je nazývána zábavní plavbou na místním trajektu. Ovšem v závislosti na úhlu pohledu. Norský pobřežní expres Hurtigruten, který cestoval po trase od roku 1893, přepravuje místní cestující, zboží a turisty mezi 34 přístavy.

„Jsme nadšeni, že můžeme oznámit naši dosud nejambicióznější iniciativu udržitelnosti; vytvářet řešení pro osobní lodě s nulovými emisemi a využívat norské pobřeží jako ideální případ,“ řekl Daniel Skjeldam, generální ředitel Hurtigruten Group.

„Naší ambicí je do roku 2030 plout bezemisní lodí Hurtigruten Norwegian Coastal Express.“

Ekologická modernizace v Evropě

Skupina Hurtigruten již modernizuje svůj stávající vozový park v rámci jednoho z největších programů ekologické modernizace svého druhu v Evropě. A očekává se, že sníží emise CO2 společnosti o 25 % a emise oxidů dusíku o 80 %.

Norská výletní linka dostává zelenou, „Postavili jsme naši poslední loď na fosilní paliva“

Ve spolupráci s norským výzkumným institutem SINTEF se Hurtigruten Group chystá navrhnout nový program stavby lodí. Ten má zahrnovat vše od designu, pohonu, energie a paliva až po hotelový provoz a digitální řešení. A to s cílem zajistit nové lodě bez emisí do ovzduší i do moře. A měly se stát také udržitelné z hlediska oběhového hospodářství.

Návrh nového programu stavby lodí

„Postavili jsme naši poslední loď na fosilní paliva pro Norwegian Coastal Express,“ řekla generální ředitelka Hurtigruten Norway Hedda Felin. „Až se příštích 100 let máme plavit po pobřežní trase, stane se to bez emisí, díky čemuž bude nejkrásnější plavba světa ještě velkolepější.

„Jsme hrdí na to, že jsme partnerem společnosti SINTEF Ocean, abychom byli průkopníky nových potřebných řešení. Abychom přeměnili vysoké ambice na skutečné výsledky, je klíčovým faktorem spojení našich znalostí o pobřeží s odbornými znalostmi SINTEF,“ řekl Felin.

„S tímto projektem mohou společnosti Hurtigruten Norway a SINTEF ukázat světu, že v blízké budoucnosti lze vytvořit ekologické a udržitelné osobní lodě,“ dodala prezidentka SINTEF Alexandra Bech Gjørv.

„Snížení emisí v námořním sektoru není v žádném případě snadný úkol. A potřebujeme ambiciózní společnosti, jako Hurtigruten Norway, aby přijaly podobné iniciativy.“

Norský pobřežní expres Hurtigruten má sloužit jako výchozí bod pro větší přechod Hurtigrutenu na osobní lodě s nulovými emisemi. V nichž má několik přístavů plánovat rozšíření konektivity pobřežní energie. Expres také poskytne místním přístavům příležitost využít plánovanou infrastrukturu zelené energie pro vlastní místní potřeby.

„My jako skupina máme lodě plující po celém světě a vidíme, že norské pobřeží je ideálním místem pro tento druh projektu měnícího hru, kde můžeme těžit z inovativních norských odborných znalostí v oblasti zelené lodní dopravy,“ řekl Skjeldam.

První fáze programu výstavby nových lodí mezi společnostmi Hurtigruten a SINTEF již začala studií proveditelnosti, která se zaměří na technologická a provozní řešení.

Druhá fáze vyzve přední partnery z námořního průmyslu, aby se podíleli na pokračování projektu směrem k rozvoji. A zároveň kvalifikaci inovativních návrhů a technologií zelených lodí.

Zdroj: thedriven, Vapol