Nástroj z mamutí slonoviny

Předměty vypadají zvláštně, ale byly extrémně praktické: výzkumníci našli ve Švábské Albě dvě perforované tyče (nástroj). Lidé z doby kamenné z něj pravděpodobně dokázali vyrobit až pět metrů lana během deseti minut.

Nálezy se jeví světovým unikátem. A lidé je pravděpodobně používali k výrobě lan již před 35 000 lety. Odborníci podrobněji prozkoumali dvě perforované tyče z mamutí slonoviny objevené ve Švábské Albě. Archeolog Nicholas Conard z University of Tübingen a Veerle Rots z University of Liège prezentují výsledek po experimentech v časopise „Science Advances“.

Paleontologové spolupracující s Conardem objevili úlomky jedné z tyčí v roce 2015 v krasové jeskyni Hohler Fels v Achtal v okrese Alb-Donau v Bádensku-Württembersku. Samotný materiál je neobvyklý, protože takové předměty se téměř vždy vyrobily z paroží sobů a jelenů. Je také patrné, že tyč otvorů obsahuje čtyři otvory. Na jiných místech v Evropě jsou obvykle otvory jeden nebo maximálně dva.

Velmi podobný objekt ze stejné doby se nalezl pouze jednou, v roce 1983 v jeskyni Geißenklösterle, jen dva kilometry odtud.

Nyní podrobně představená tyč dutých skalních otvorů je dobrých 20 centimetrů dlouhá, více než tři centimetry široká a 1,5 centimetru tlustá. Čtyři otvory o průměru sedm až devět milimetrů jsou spirálovitě vroubkované.

Nástroj z mamutí slonoviny
Perforovaná tyč ze slonoviny

Z toho Conard a Rots vyvozují závěry o dříve záhadné funkci dvou speciálních děrovaných tyčí. Dosud je odborníci považovali za symboly moci nebo umělecké předměty, za praktickou hodnotu se považovaly pouze jako páky – podobně jako u principu otvíráku.

Praktická hodnota jako nástroj

Po experimentech Conard a Rots uvádějí, že čtyřdírkové předměty se dobře hodí k výrobě lan. Zejména z listů orobince (Typha), což je skupina rostlin, která v té době pravděpodobně již rostla v Achtalu. Čtyři až pět lidí při pokusech vyrobilo z listů orobince během deseti minut lano dlouhé až pět metrů a silné asi jako prst. K tomu se již zkroucené listy protáhnou otvory a výsledný pramen se znovu zkroutí.

,,To nevyvrací skutečnost, že děrované tyče mohou mít symbolický význam,“ řekl Conard. „Ukazuje to ale, že měly také praktickou hodnotu jako nástroje.“ Každý, kdo dnes táboří, loví nebo sbírá, ví, že lana a šňůry jsou užitečné pro nesčetné praktické účely, píší Conard a Rots. ,,Bez provazu, šňůry nebo pruhů kůže by byl život v době kamenné obtížný.“