Ford GT Mk IV představen s výkonem přes 800 koní

Automobilka Ford si nechává to nejlepší na konec a představuje dosud nejextrémnější verzi modelu GT s označením Mk IV

Ford si nechává to nejlepší na konec a představuje dosud nejextrémnější verzi modelu GT s označením Mk IV. Speciálních edic supersportovního vozu modrého oválu s retro příchutí jsme viděli více než dost a nová Mk IV se k nim přidává.

Navazuje na stejnojmenný závodní vůz z roku 1967 a slouží jako poslední GT určené pouze pro okruhy. Jako úklona svému předchůdci, který zvítězil v Le Mans, se má výroba omezit na 67 kusů a všechny se mají začít ručně vyrábět v závodě Multimatic v Markhamu v Ontariu.

Ford GT Mk IV

Ford GT Mk IV z roku 2023 navazuje na GT LM Edition odhalené začátkem října jako poslední silniční iterace tohoto supersportu. Zatímco ten se musel spokojit se sílou „pouhých“ 660 koní, nová pikantní příchuť slibuje více než 800 koní.

Ford GT Mk IV z roku 2023 navazuje na GT LM Edition odhalené začátkem října jako poslední silniční iterace tohoto supersportu
Nový Ford GT Mk IV

Zajímavé je, že Ford zmiňuje unikátní motor EcoBoost se dvěma turbodmychadly, aniž by uvedl, že je založená na stejném 3,5l šestiválci.

Specifikace nového Fordu

Kromě pořádného nárůstu výkonu má nový Ford GT Mk IV po prodloužení rozvoru jiný podvozek, který zlepšuje jízdní vlastnosti. Labutí píseň supersportu využívá také závodní převodovku, odpružení Multimatic Adaptive Spool Valve (ASV) a přepracovanou karoserii pro lepší aerodynamiku. Tím, že se inženýři nemuseli řídit předpisy pro silniční vozy, měli při vývoji větší volnost.

Mezi další prvky GT Mk IV patří karbonová střešní kopule, přední kanady a obří splitter, který by mohl sloužit jako sněhový pluh
Ford GT

Všimněte si zjednodušených předních světlometů a absence bočních zrcátek. Nemluvě o širší karoserii s extrémním aerodynamickým efektem, zejména obřím křídlem a difuzorem na zádi. Mezi další prvky GT Mk IV patří karbonová střešní kopule, přední kanady a obří splitter, který by mohl sloužit jako sněhový pluh. Boční vstupy vzduchu se zdají být větší, pravděpodobně proto, že vylepšený motor potřebuje více chlazení.

Jak vůz koupit

Zájemci o nový GT Mk IV musí projít procesem přihlášení nového klienta a složit 39,2 mil. korun. Ford vybere zákazníky v prvním čtvrtletí příštího roku a dodávky zahájí do konce jara.

Zdroje: motor1, Towpoint