Mercedes Electric G-Series přechází na silikonové baterie

Německá luxusní automobilka Mercedes-Benz bude ve své nadcházející elektrické třídě G používat baterie se silikonovými anodami s o 20 % vyšší hustotou energie než dnešní lithium-iontové články. Očekává se, že baterie vyvinuté společností Sila Nanotechnologies dosáhnou v budoucnu o 40 % vyšší hustoty energie.

Mercedes Electric

Sila Nanotechnologies se založila dvěma bývalými inženýry z Tesly. A profesorem materiálové vědy na Gruzínské univerzitě jako start-up s názvem Georgia Tech.

Po začlenění pod nový název v roce 2011 společnost vyvinula chemii silikonových anod nové generace pro lithium-iontové baterie. Říká, že „rozbila“ strop energetického limitu současné chemie lithium-iontových baterií.

Současné lithium-iontové baterie „dosáhly svého energetického limitu – plató definované chemií dnešních grafitových anod,“ uvádí Sila na svých webových stránkách.

Ale chemie silikonové anody nové generace Sila zvyšuje hustotu energie o 20 %. A očekává se, že v budoucnu se má stát schopen zvýšit hustotu energie až o 40 %.

Ještě důležitější je, že nová technologie baterií Sila může sloužit buď jako úplná nebo částečná náhrada grafitu. Může okamžitě zapadnout do stávajících výrobních procesů baterií. To znamená, že pro nový typ technologie není nutné dovybavovat napájecí vedení baterie.

To vše vede k oznámení od Mercedes-Benz a Sila. Německá automobilka bude baterie s chemickým složením silikonové anody Sila nabízet jako volitelný doplněk v nadcházející elektrické třídě G.

Smlouva o dodávkách navazuje na investici Mercedes-Benz z roku 2019 v Sila a tvoří přirozený další krok v jejich partnerství.

Mercedes-Benz EQG.  Zdroj: Mercedes-Benz, Mercedes Electric G-Series přechází na silikonové baterie
Mercedes-Benz EQG

Technologie baterie, která mění hru

Markus Schäfer, člen představenstva společnosti Mercedes-Benz Group AG a technický ředitel pro vývoj a nákup, popisuje technologii baterií Sila jako „skutečnou změnu hry“.

Sila říká, „prokázali svou schopnost nejen poskytovat vědecké inovace na nejvyšší úrovni, ale také schopnost vyrábět vysoce kvalitní materiály.“

,,Jsme rádi, že v Sila máme předního partnera, který nám pomůže pohánět naši budoucí generaci luxusních elektrických vozidel s jejich vysoce inovativní anodovou technologií.“

Sila Nanotechnologies začala svůj život jako start-up Georgia Tech, než se v roce 2011 začlenila pod svůj nový název. Založilo ji trio inženýrů: Gleb Yushin, Gene Berdichevsky a Alex Jacobs.

Zatímco Yushin se zapojil prostřednictvím své pozice profesora materiálové vědy na Georgia Institute of Technology, Berdichevsky i Jacobs strávili čas v Tesle.

Berdičevskij byl sedmým zaměstnancem Tesla Motors. A sloužil jako hlavní inženýr na baterii Roadster a Jacobs navrhl a vyvinul bateriové sady, včetně těch, které se používají v Roadsteru a elektrickém pohonu Smart Fortwo společnosti Daimler.

„Zaměřujeme se na dodávání materiálů, které jsou nákladově efektivní a schopné splnit příslib elektrických vozidel, jako Mercedes Electric. A pracujeme na zajištění delšího dojezdu, zkrácení doby nabíjení a snížení nákladů na baterie na kWh,“ řekl Gene Berdichevsky, nyní generální ředitel společnosti Sila.

,,Abychom využili potenciálu materiálů nové generace, je škálování klíčovou součástí realizace. A od našeho začátku jsme stavěli na standardech automobilové kvality a měřítku.“

Sila vyrobí anody, které se mají dodávat Mercedes-Benz, pomocí 100% obnovitelné energie ve svém novém závodě ve státě Washington v USA.

Díky tomu je Mercedes-Benz prvním veřejně oznámeným automobilovým zákazníkem továrny. Současná očekávání se zdají taková, že první elektrické třídy G se mají vybavit novou technologií baterií do poloviny dekády.

Zdroj: thedriven, Vapol