F-250 automobilky Ford

Super Duty s točivým momentem 1600 N.m zrychlí na stovku za 5,5 sekundy. O šest desetin rychleji než F-250 z roku 2020, který tento titul držel naposledy.

Těžké pick-upy se chtějí chlubit. Jeden rok má například Ram nejlepší tažnou kapacitu ve své třídě, další rok má korunu Chevy nebo Ford. A tak dále a tak dále. Pokud jde o točivý moment, je současným králem modelová řada Ford Super Duty 2023. S novým vysoce výkonným vznětovým osmiválcem Power Stroke, který dosahuje seismických 1 600 N.m. V případě, že mluvíme o nejsilnějším modelu, je to právě Ford Super Duty. Díky tomu se nedávno F-250 SuperCrew 4×4 rozjel na stovku za 5,5 sekundy. Tím si vysloužil titul nejrychlejšího náklaďáku s naftovým motorem, který kdy Car and Driver testovali. Na cokoli s hmotností přes 4000 kg je prostě působivě rychlý.

F-250 překonává svůj vlastní rekord

Zatímco těžké pickupy různých značek se často překonávají navzájem, Ford tentokrát překonal sám sebe. To proto, že rekord, který model ’23 překonal, držel model F-250 SuperCrew 4×4 z roku 2020. Ten dosáhl rychlosti 100 km/h za 6,1 sekundy. Tento vůz také stanovil rekord v nejrychlejším čase na půl kilometru pro dieselový vůz, když při rychlosti 150 km/h ujel 400 metrů za 14,6 sekundy.

Působivé milníky, ještě působivější je, o kolik rychleji nový F-250 zrychluje. Nejenže dosáhl rychlosti 100 km/h o šest desetin dříve, ale jeho sprint z 0 na 100 km/h za 6,8 sekundy byl téměř o celou sekundu rychlejší než dříve. Ve skutečnosti byl námi testovaný vůz prakticky ve všech ukazatelích zrychlení o tři až devět desetin rychlejší než jeho předchůdce. Kromě toho, že F-250 zvládl půl kilometru za 14,1 sekundy při rychlosti 155 km/h, dosáhl rychlost145 km/h za 11,9 sekundy (o 1,2 sekundy rychleji než dříve).

2023 ford f250 high output power stroke diesel engine
F-250

K dosažení těchto rekordních časů byla třeba větší iniciativa. Nestačilo jen usednout za volant a sešlápnout pedál. Dave VanderWerp, ředitel testování v Car and Driver, musel použít jemné zacházení s pravou nohou a záludně pracovat s desetistupňovou automatickou převodovkou. S převodovkou přepnutou na 4Hi byly nejrychlejší časy dosaženy při rozjezdu na druhý rychlostní stupeň. S pořádnou dávkou brzdného momentu a následným rychlým přeřazením zpět do automatického režimu hned po startu, protože funkce manuálního řazení není dostatečně citlivá, aby se na ni dalo spolehnout. Voilà! Úspěch odemčen.

Klíčový je výkon

Stejně jako dříve je rychlost tříčtvrttunového Fordu vedlejším produktem jeho zázračného výkonu. Ten je nyní ještě vyšší díky modernizovanému turbodieselu V-8 o objemu 6,7 litru. Díky novým rozvodům a potrubí z nerezové oceli, které napájí jediné turbo s kapalinou chlazenou skříní kompresoru, zvládne nově dostupný H/O Power Stroke vyšší teploty a umožňuje větší nárůst výkonu. Výsledkem je výkon 500 koní a točivý moment 1600 N.m ve srovnání se standardním motorem o výkonu 475 koní a točivém momentu 1400 N.m.

Navzdory nesčetným vylepšením po výrazné modernizaci Fordu Super Duty 2023 váží náš testovaný model F-250 Platinum téměř stejně jako dřívější F-250 Lariat. Pohotovostní hmotnost nové verze 4050 kg je ve skutečnosti o 9 kg nižší. Oba vozy vybavila společnost balíčkem Tremor zaměřeným na terén. Přináší unikátní prvky odpružení, přední diferenciál s omezenou svorností, zadní diferenciál s elektronickou uzávěrkou a převodovým poměrem 3,55 a mohutné 35 palcové terénní pneumatiky Goodyear Wrangler Duratrac. Tyto knoflíkové pneumatiky však pravděpodobně nepomohly při zpomalování celé obrovské hmotnosti F-250. Brzdná dráha z rychlosti110 km/h činí 74,5 metru, což je velmi dlouhý konec každého nového vozidla.

Osmiválec Ford H/O Power Stroke V-8 v současné době s velkým náskokem drží korunu mezi těžkými nákladními vozy. Ostatní těžké nákladní vozy budou jen těžko překonávat jeho časy zrychlení. Mezitím jsme stále zvědaví, o kolik rychlejší Super Duty bude. Možná, že lehčí F-250 s běžnou kabinou, pneumatikami určenými pro jízdu na ulici a nejsilnějším vznětovým motorem by dokázal ušetřit ještě několik desetin.

Zdroj: caranddriver, Vapol