Volkswagen ID Aero ekvivalentem EV Passatu

Nový čtyřdveřový model ID Aero založený na platformě MEB od Volkswagenu se má začít prodávat v Číně během druhé poloviny roku 2023

Volkswagen představil svého dlouho očekávaného rivala Tesla Model 3 s elegantním, nízko posazeným konceptem s názvem ID Aero.

Nový čtyřdveřový model založený na platformě MEB od Volkswagenu se má začít prodávat v Číně během druhé poloviny roku 2023. Přičemž výroba by měla zpočátku probíhat u partnerů společného podniku. Těmi jsou Volkswagen FAW (First Automobile Works) a SAIC (Shanghai Automotive Industry Corporation) ve městech Čchang-čchun a Šanghaj.

Evropská výroba přibližně pětimetrového sedanu má probíhat v německém závodě Volkswagen v Emdenu. Prodej s pravostranným řízením ve Spojeném království by měl být zahájený v první polovině roku 2024, podle představitelů německé automobilky.

Uvažuje se také o verzi kombi nového modelu Tourer. I když se pravděpodobně dočká výroby nejdříve v roce 2025.

Volkswagen ID Aero

Autocar se dozvěděl, že ID Aero převezme ve výrobě sedan ID 6 a umístí jej vedle SUV Volkswagen ID 6. Ten je pouze na čínském trhu, v čele řady ID.

Produkční verze má být po Volkswagenu ID 3, Volkswagen ID 4 SUV, Volkswagen ID 5 SUV a nedávno představeném Volkswagenu ID Buzz pátým modelem s ID, který se začne prodávat v Evropě. Vedle Číny a Evropy se plánuje jeho prodej také v USA.

Koncept ID Aero, který přejímá design s hladkým povrchem zavedený u jiných nedávno představených modelů ID, se údajně velmi podobá produkční verzi pátého modelu ID od Volkswagenu. Přičemž při představení produkční verze na autosalonu v Šanghaji se očekávají jen minimální změny.

Výrazný odznak Volkswagen tvoří ústřední prvek stylingu přední části ID Aero
VW ID Aero

Výrazný odznak Volkswagen tvoří ústřední prvek stylingu přední části ID Aero. Protíná ji světelná lišta, která obsahuje zapuštěné světlomety s novou grafikou LED na obou stranách. Dole je strukturovaný nárazník se třemi samostatnými vertikálně naskládanými světly pro denní svícení v každém rohu a uprostřed s vysoce lesklou černou vložkou. Krátká kapota plně využívá výhod balení, které nabízí platforma MEB.

Design a pod kapotou

Dále vzadu se ID Aero vyznačuje vysokou linií pasu s hlubokým leptaným žlábkem. Ten se táhne od předních světel až k zadním světlům, což mu dodává výraznou linii ramen. Má také zapuštěné kliky dveří a rozvor dimenzovaný na kola až do průměru 22 palců. Zadní část je vybavená vysoko posazeným zavazadlovým prostorem. Dále světelným světelným pruhem v plné šířce a osvětleným odznakem Volkswagen.

S koeficientem aerodynamického odporu 0,23 slibuje ID Aero, že má být aerodynamicky nejúčinnějším z nové vlny elektrických modelů VW.

Rozměrově je delší než stávající Passat dlouhý 4767 mm. Rozvor se mezitím údajně natáhne na téměř 3000 mm.

Koncept je vybavený 77kWh baterií, která podle Volkswagenu poskytne produkční verzi ID Aero dojezd až 619 km v testovacím cyklu WLTP. Plánuje se nabídka dalších možností baterie, včetně menší jednotky s kapacitou 52 kWh.

Volkswagen musí ještě potvrdit možnosti výkonu. Ale stejně jako u ostatních modelů ID, včetně úzce souvisejících ID 4 a ID 5, se očekává, že sériová verze nabídne na výběr buď jednomotorový/pohon zadních kol, nebo dvoumotorový/konfigurace s pohonem všech čtyř kol.

Výkony jsou nastavené na rozšíření od 181 koní do 296 koní.

Aby Volkswagen uvolnil místo pro výrobu ID Aero v Emdenu, plánuje přesunout výrobu nové generace Passatu do továrny Škoda v Kvasinách v České republice. Zde se začne vyrábět společně s příští Škodou Superb.

Zdroje: autocar, Top Vozíky