Továrna Ford v Halewoodu začne s výrobou EV

Společnost Ford oznámila, že investuje do své továrny v Halewoodu, kde vznikne první evropský závod na výrobu komponentů pro elektromobily

Společnost Ford oznámila, že chce výrazně investovat do své továrny v Halewoodu, kde vznikne první evropský závod na výrobu komponentů pro elektromobily. Přechod od výroby převodovek se spalovacími motory k elektrickým pohonným jednotkám vytvoří v oblasti 500 nových pracovních míst.

Investice ve výši 10,8 mld. korun umožní zvýšit výrobu elektromobilů v Liverpoolu na 420 000 kusů ročně.

Továrna na elektromobily v Halewoodu

Ford uvádí, že závod v Anglii je nedílnou součástí jeho evropského plánu elektrifikace. Tento plán má v EU za cíl, aby výrobci do roku 2035 vyráběli pouze vozidla s nulovými emisemi.

Roční produkce elektrických pohonů v továrně Ford v Halewoodu se měla pohybovat kolem 250 000 kusů ročně. Nicméně s investicemi zvýšenými z původních 6,5 mld. Kč na 10,7 mld. Kč by podle Fordu mělo být možné do roku 2024 vyrábět až 420 000 kusů ročně.

V celosvětovém měřítku plánuje americký gigant do roku 2026 prodat rovněž dva miliony elektromobilů
Logo Fordu

To znamená, že 70 % z 600 000 elektromobilů, které Ford hodlá do roku 2026 v Evropě ročně prodávat, mají pohánět technologie vyrobené právě zde. V celosvětovém měřítku plánuje americký gigant do roku 2026 prodat rovněž dva miliony elektromobilů.

Devět nových elektromobilů

Tim Slatter, předseda představenstva společnosti Ford UK, se vyjádřil k přechodu závodu v Halewoodu: „Pro Ford je to další důležitý krok k tomu, aby se do dvou let začalo prodávat devět elektromobilů. Naši britští zaměstnanci hrají významnou roli v plně elektrické budoucnosti Fordu.“

Z těchto devíti elektromobilů má být nakonec E-Transit Custom vybavený pohonnými jednotkami vyrobenými v tomto závodě. Stejně tak jako elektrická verze nejprodávanějšího vozu Ford – Pumy. Pohonné jednotky Halewood se začnou dodávat do výrobních závodů Ford v Rumunsku a Turecku.

Další investice společnosti Ford

Halewood není jediným střediskem Fordu, kde se investuje. V centru E:PriME v centrále vývoje produktů Ford v Duntonu v Essexu, které stojí 24 milionů liber (682 mil. korun), se vyrábějí prototypy elektrických pohonných jednotek. A právě zaměstnanci Halewoodu získají školení v jejich montážních prostorech. Elektrická pohonná jednotka v podstatě nahrazuje motor a převodovku vozidla se spalovacím motorem.

Ford tvrdí, že cílem továrny v Merseyside je v roce 2024 zajistit uhlíkově neutrální dodávky energie pro provoz. Elektřina a plyn se v továrně již nyní využívají z obnovitelných zdrojů a instalace solárních panelů vygeneruje až 1 782 MWh energie.

Zdroje: autoexpress, Top-Nosiče