Bezdrátové nabíjení vozů se poprvé objevuje v USA

Včera se v Detroitu v Michiganu otevřel první úsek silnice s indukčním nabíjením v Severní Americe. Tento úsek nabízí bezdrátové nabíjení vozů

V tuto chvíli většina z nás slyšela o pojmu bezdrátová nabíječka pro smartphony. Kromě toho je většina nových vozů, které vyšly v posledních několika letech, vybavená podložkou pro bezdrátové nabíjení, která nám dává ještě větší svobodu výběru. Včera se v Detroitu v Michiganu otevřel první úsek silnice s indukčním nabíjením v Severní Americe. Tento úsek nabízí bezdrátové nabíjení vozů a vy si tak můžete nabít auto během své jízdy.

První bezdrátová nabíjecí cesta

Výrobcem nově vznikající technologie je izraelská společnost Electreon. Společnost má již fungující silnice pro nabíjení elektromobilů v Izraeli a v několika evropských zemích. Podle viceprezidenta pro obchodní rozvoj společnosti Stefana Tongura je cílem udržet baterie v EV menší a zároveň prodloužit jejich dojezd.

Krátký úsek silnice v detroitské čtvrti Corktown je nyní vybavený možností bezdrátového nabíjení kompatibilních vozidel, když projíždějí ulicí.

Technologii bezdrátového nabíjení najdeme v německém Karlsruhe

Technologie využívá řadu specializovaných cívek položených pod asfaltem. Každá jednotlivá cívka se připojuje zpět k řadě rozbočovačů pro řízení napájení podél silnice. Odpovídající přijímač je také umístěný pod EV a absorbuje energii, když prochází přes každou cívku. Výrobci automobilů samozřejmě musí spolupracovat se společností Electreon, aby v budoucnu mohli mít přijímače na vozidlech instalovány.

Plán společnosti Electreon

Společnost se v současnosti zaměřuje méně na osobní vozidla, ale více na veřejné autobusy nebo vozidla pro rozvoz. Spíše než se zaměřovat na přeměnu dálnic nebo jiných vysokorychlostních komunikací na nabíjecí koridory, společnost to považuje za praktičtější a nákladově efektivnější a snaží se instalovat technologii na místa, která mohou využít delší dobu nabíjení.

Tongur nabídl semafory a autobusové zastávky jako dva příklady míst, o kterých si myslí, že by mohly být pro tuto technologii zralé. Je to proto, že tato technologie vyžaduje, aby každé auto zůstalo nad cívkami, aby se skutečně nabilo. Pokud Electreon umí instalovat nabíječky na křižovatkách, kde vozidla stojí delší dobu, mohou za své peníze získat více muziky, než kdyby je instalovali podél dálnic.

Při demonstraci pro místní zákonodárce a média jel Electreon s Fordem E-Transit vybaveným přijímačem po nové silnici. Během prezentace jsme viděli rychlost nabíjení dosahující až 19 kW – i když jen na krátký okamžik.

Zdroje: caranddriver, TowPoint